תאורת גן

יופייה של הגינה מתגלה כל בוקר מחדש. עם בוא הערב יש לנו הזדמנות לשנות את המראה שלה מקצה לקצה. ההשקעה היא חד פעמית – ומכפילה את הזמן בו ניתן ליהנות מן הגינה. בין אם בהבלטת צמרות העצים בשביל לתת נופח מהודר, או הארת שבילים בשביל לסמן את הגישה מהחניה לבית, הלילה מאפשר להפוך גינה אחת לאוסף של פינות יפיפיות וקסומות. במאמר הזה נכיר על קצה המזלג את עולם תאורת הגן ואיך שמירה על כמה כללים פשוטים תבטיח תוצאות מספקות.

תאורת גן

תאורת גן

תכנון מוקדם של תאורת גן

על מנת שנוכל ליהנות מהגינה בלילה ושלא תהיה חשוכה, חשוב לתכנן את התאורה בצורה נכונה ויעילה. תכנון מוקדם עם אדריכל נוף מומחה יבטיח שתוכלו ליהנות מהפן הכיפי והיצירתי מבלי לדאוג לפן הטכני ולהקמה. תכלו להיות בטוחים שגם הצד המעשי וגם הצד הדקורטיבי ימולאו ושלא יהיו פינות חשוכות או מקומות לא בטיחותיים. בעת תכנון תאורת הגן, יש להתחשב גם בסוג האקלים שמאפיין אותה כדי להתאים את גופי התאורה למזג האוויר באזור- למען עמידותם של גופי התאורה- המצריכה תחזוקה.

 חסכון בחשמל

נכון, חשוב שכל הגינה תהיה מוארת, אבל צריך להתחשב גם בחיסכון בצריכת בחשמל. עולם התאורה עבר מהפכה בשנים האחרונות וישנם שפע פתרונות. אפשר לשלב את גופי התאורה שיתאימו בעוצמתם למיקום ומטרה שלהם. ישנם אין ספור דרכים שיהפכו את תאורת הגן שלכם להשקעה חד פעמית בהקמה ותוספת חודשית זניחה לחשבון החשמל כגון שימוש בנורות שצורכות חשמל במתח נמוך כמו לד, שימוש גם בשעונים אוטומטיים וגלאי תנועה הם פתרון מצוין.  עולם התאורה הסולרית התחדש משמעותית ואפשר למצוא היום נורות בעוצמה גבוהה, חסכוניות ושדולקות שעות ארוכות. אין צורך בהתקנה של שני מתגים לאותה נורה ולא צריך לזכור לכבות את האור אחרי שכולם חזרו הביתה, כך הרווחתם גם נוחות וגם חסכון.

תאורת חוץ

תאורת חוץ

סוגי תאורה

כשמדובר בתאורת גן, יש שלושה סוגי נורות: נורת להט (הלוגן), הפלורסנט, ו- LED (נורה אלקטרונית). נורת הלהט מפיצה אור חם, נעים ורך. היא מאוד זולה אך אורך חייה קצר מאוד וצריכת החשמל שלה גבוהה. הפלורסנט מתאים לשטחים רחבים, מעניק גוון קר ולכן מתאים לעצים בעלי גוון קר כמו עצי זית. הוא חסכוני בחשמל ואורך חיי הנורה ארוך מאוד ולכן הוא מתאים לעבודה לשעות מרובות.

כיום, רוב מערכות התאורה במתח נמוך (המומלצות בעיניי) מבוססות על תאורת לד –  נורת ה- LED נותנת פתרון חסכוני להארת שבילים וצמחייה נמוכה בגוון רך על שטח רחב. העלות שלה יותר יקרה מאחרים אך הן מחזיקות מעמד תקופה ארוכה וצריכת החשמל שלהן נמוכה.

עוצמות וגוונים

זהו חלק בלתי נפרד מתהליך תכנון גינות נוי, כי התאורה חייבת להשתלב ברעיון התכנון הכללי.
מעבר לפן הפונקציונאלי – חשוב שלתאורה יהיה גם ממד ויזואלי יפהפה ושתוסיף חן לגינה. התאורה צריכה לתת מענה גם לאזור פינות הישיבה, אזור המדשאות ואזור פינות הנוי- לכל אזור האופי והצרכים שלו.
אור המופץ באופן נקודתי ומרוכז מתאים יותר לעצים ,כלי נוי, או הדגשת אלמנט מרכזי בגינה ואילו אור המופץ באופן המתפשט לכל הסביבה מתאים יותר לערוגות פרחים.  מומלץ לשלב את כל סוגי תאורת הגן.
בשוק ניתן למצוא גופי תאורה רבים המתאימים לכך- תאורת צמחיה, תאורת הצפה, גופים מוגנים ממים ועוד.

התקנה מקצועית – שקט נפשי

מכל הסיבות המוזכרות לעיל – יש חשיבות לתכנון מוקדם ולשימוש בהתקנה מקצועית של תאורת גן. כך תוכלו ליצור ולהבטיח הנאה מקסימאלית אורך זמן מהמרחבים השונים שיש לגינה שלכם להציע, לוותר על כאב הראש שנלווה לתכנון ולביצוע כזה וליהנות מהכסף שחסכתם כל חודש בעלות האחזקה המינימלית.

תאורת חוץ

תאורת חוץ