רובנו חולמים על בריכה פרטית בחצר. חלקנו אף זוכים להגשים את החלום הזה, אך בטרם נמהר להקים בריכה פרטית בגינה שלנו, מומלץ לוודא שהחלום המתוק הזה לא יהפוך לחוויה מאכזבת. כמו בכל פרויקט בנייה, עד רבה במקרה של בריכות שחייה, יש לוודא שבחרתם להיעזר בחברה מקצועית שמתמחה בהקמת בריכות. אחד האלמנטים החשובים בתחילת הקמתה הוא נושא האיטום. במידה ולא תאטמו את הבריכה שלכם כראוי הנזק שעשוי להיגרם הוא גדול ממדים בכמה אספקטים. איטום ראוי וחזק יאפשר לכם ליהנות מבריכת שחייה לאורך שנים בעוד שאיטום קלוקל עשוי להפוך את כל זה לסיוט. במאמר זה נרחיב על החשיבות של איטום בריכה וכיצד עושים זאת.

בריכת שחיה שקועה

בריכת שחיה שקועה

לפני הכל  – מה זה איטום בריכה?

להבדיל מהמרפסת או מקיר חיצוני, שהממשק של הגשם (המים) עם החלל הפנימי של הקיר או הגג, הוא לא ממושך וקורה לפרקים, המים שנמצאים בבריכה נמצאים תמיד במגע עם קצוות הבריכה. כמו כן, בניגוד לפנים הבית שהרטיבות תיחשף מבין הקירות באמצעות עובש או כל סימן מובהק אחר, במקרה של איטום בריכה, לא נחוש או נראה את הנזילה, מאחר והאזור כולו יתמלא במים כך או כך. אך בזמן שנתוודע לנזילה זה עלול להיות כבר מאוחר מיד מאחר והנזק יהיה גדול. אי לכך מומלץ מאוד לערוך בדיקות מדי תקופה בכל הקשור לאיטום בריכות שחיה, לרבות בזמנים שהיא ריקה ואין בה שימוש תדיר. הליך איטום הבריכה יכלול כאמור שלבים כמו תיקון היפרדות בבריכת בבטון, בריכות מתועשות ועוד, מריחה של שכבות טיח להכנה ויישור של הקירות, התזה של חומר איטום על פי תכנון של יועץ מקצועי לאיטום בשכבה הרצויה והגנה על האיטום כל זמן שיש צורך בכך ולפי הנחיות היועץ.

עיצוב גינה עם בריכת שחייה

עיצוב גינה עם בריכת שחייה

אילו בעיות יכולות להיות באיטום רעוע בבריכה?

למים בבריכה יש לחץ רב על דופן הבריכה בשל הצורך הפיסקלי של המים להתפשט. להבדיל מזה, יש גם לחץ של מים מבחוץ, אם כי הרבה פחות, שהוא נגרם מהמגע של הקיר החיצוני עם האדמה הלחה. לכן שני המקומות הללו מחויבים להיות אטומים בצורה מושלמת. היה והאיטום הפנימי יהיה פגום, יתכן ולחץ המים יגבר והבריכה תאבד כמויות של מים שיחלחלו לקרקע שמסביב, ויזיקו לכל מבנה בסמוך עד ליסודות הבית.  מול זה, איטום רעוע גם מבחוץ עלול להזרים מים מלוכלכים לתוך הבריכה ולהתחיל לעוות את הדפנות שלה ולגרום הרס רב לצורה שלה. בנוסף לזה, נתחיל לזהות עובש על גבי הרצפה וקירות הבריכה.

איטום חיצוני ופנימי של הבריכה

בהליך איטום  של בריכה ציבורית או פרטית, נהוג לעשות שימוש בחומרי גלם שיש להם תכונות מיוחדות, ומסוגלים לעמוד בלחץ מים, למעשה יום יומי. עוד ראוי להדגיש כי עבודת האיטום אמורה להתבצע גם בצד הפנימי של הבריכה וגם בצד החיצוני, כאשר, כל צד ימרח בחומרי גלם שונים. איטום חיצוני צריך להתבצע בשלב הראשוני עוד לפני שמתחילים בכלל לבנות את הבריכה. כבר בראשית הפעולה יש לצפות אותה בחומרי מליטה (מלט, חול וכו') עליהם מדביקים את היריעות הביטומניות שעוטפות את הקירות. יש לזכור שהדפנות החיצוניות מתכסות באדמה ולכן לא תהייה אליהן גישה בשלב כלשהו. במקרה של איטום פנימי כאמור הקבלן יתבקש לבדוק את המקור ממנו יש חלחול מים, וגם כאן האיטום יתבצע בעזרת יישום של חומרים ייעודים לאטימה ובעיקר אלסטיים על מנת שיצליחו לעמוד בלחץ של המים. החומרים יהיו גם בעלי כושר צמנטי כדי שידבקו בצורה איכותית ויספקו בידוד מכסימלי. את החומרים יש למרוח במספר שכבות ויש לוודא שהאטימה תתבצע גם על גבי כל אביזר שנמצא על הקיר של הבריכה כגון – מערכת סינון, תאורה, שקע  וכו'.

איטום בריכות שחיה מקצועי

ניתן להסיק כי בהליך איטום בריכות שחייה, לא ניתן להתפשר על איכות העבודה והאיטום אמור להוות פעולה בסיסית וחשובה בהקמת הבריכה – היה והאיטום לא יתבצע בצורה דקדקנית, זה עלול לבוא לידי ביטוי גם במפגעים בריאותיים שונים ולכן, אסור להקל ראש בתכנון ובביצוע האיטום. עוד נזכיר, כי רצוי לקחת קבלן איטום ייעודי לבריכות שחיה, שמכיר את התחום על בוריו.