הקיץ כבר מסתיים וכבר ריח הסתיו באוויר. זה הזמן הטוב ביותר לטפל היטב בגינה כדי ליהנות מהפריחה הקסומה של הסתיו. עכשיו נעשה מעט קריר יותר , הגשם מטפטף מעט, ולכן מלבד הפריחה היפה של הסתיו, יש להכין את הגינה לבוא החורף. זכרו – גינות בסתיו הן היפות ביותר, הפרחים במלוא הדרים ולכן תכנון נכון של גינה בסתיו יגרום למשקעי החורף לטפח את הצמחים ולא לגרום להם לנזק מהגשמים.

לטפל בגינה בסתיו - איך לטפל בגינה בסתיו?

איך לטפל בגינה בסתיו?

כדאי לדעת שכיום יש בעלי גינות פרטיות המעדיפים דווקא לתכנן ולהקים גינות דווקא בתקופת הסתיו, כך שמכינים בצורה קפדנית את האדמה לקראת בוא החורף. מלבד זאת, בעונת הסתיו הטמפרטורות יורדות מעט, נעשה נעים יותר לעבוד בגינה, ואדמת שינה שנרטבה קלות מהגשמים – קלה יותר לעיבוד ופחות קשה.

נתחיל מהכנת האדמה לסתיו

הכנת האדמה לקראת הסתיו חשובה מאוד, כיוון שעונת הקיץ החום והלחות חיממו את האדמה וגרמו לה להיות קשה וסגורה למעבר של מים, לחות וחמצן. כדאי מאוד להפוך את האדמה על ידי כלי עבודה מתאימים כדי לאוורר אותו להכין אותה לימי הגשמים. כמו כן, מומלץ לטפל בעשבים השוטים ולפזר חומרים ייחודיים המונעים נביטה, כמובן רק באזורים בגינה שאינם מיועדים לזריעה של צמחים.

טיפול בדשא

כיום כמעט בכל גינה פרטית קיים אזור דשא שיש לטפלו בתקופת הסתיו. בעונת הקיץ הדשא מתעייף מעט בשל חוסר בחמצן או בשל האדמה הקשה, ולכן זה הזמן להעניק לו טיפול. יש לפזר דשן ולהשקות את האדמה על מנת שהדשן לא יישאר על הדשא. וכמובן –  לכסח את הדשא .

גיזום העצים והצמחים

כחלק מתחזוקת הגינה, עלינו לבצע גיזום על מנת לאשר לצמחים להתחדש ולצמוח במלואם בעונת הסתיו. גיזום עשבים שוטים, יבשים וכו', פותחים את פני העצים, במיוחד בעצי הדר ומאפשר לגשם לחדור למעמקי העץ. כמו כן, מומלץ לבצע ניקוי ענפים יבשים, כלומר הסרת ענפים הפוגעים מענפים חדשים לצמוח. זה הזמן גם להסיר ענפים סדוקים או פגועים העלולים להזיק לעץ בעונת החורף.

שתילת צמחי חורף או רב עונתיים

כפי שאמרנו, גינות בסתיו יכולות להיראות מרהיבות בשל הפריחה החדשה, ולכן זה הזמן לשתול צמחים ועצים המתאימים לעונת הסתיו והחורף. בסתיו תוכלו ליהנות מהפריחה של גרניום, חרציות, ורדים, אפונה ריחנית, כובע הנזיר ועוד מגוון צמחים נוספים. הירידה בטמפרטורות מאפשרות לצמחים לפרוח במלוא הדרם, ולכן לאחר שטיפלתם באדמה ובצעתם גיזום, זה הזמן לשתול פרחים וצמחים חדשים שיעשירו את הגינה ויקנו לה מראה צבעוני ויפה.

כמובן שזה הזמן , בחודשים אוקטובר עד דצמבר, לשתול את פקעות החורף – נוריות, נרקיסים, צבעונים, רקפות ועוד …אשר ילבלבו ויפרחו בהמשך החורף.

הדברת מזיקים

אומנם בעונות הסתיו והחורף הופעת מזיקים שכיחה ביחס לעונות הקיץ החמות, אך עדיין ישנם מזיקים שיכולים להופיע בעונת הסתיו והחורף, ולכן יש לדאוג להדברתם, במיוחד אחרי שבצעתם שינויים בגינה. המזיקים הנפוצים בעונת הסתיו והחורף הם סוגים שונים של כנימות רכות שיכולות לגרום לנזק לעלים ולצמחים, עשים וזחלים מסוגים שונים שאף הם יכולים לגרום לנזק בעיקר לדשא. הדברה מבעוד מועד יכולה למגר את הופעת המזיקים, אך כאמור יש לבצע הדברה מבוקרת ועם חומרים איכותיים וטבעיים ככל שניתן.

אחזקת גינה עם חברה מקצועית

את אחזקת הגינה ניתן לבצע באופן עצמאי, אך רבים מעדיפים להיעזר בחברה מקצועית המתמחה באחזקת גינות, כך ניתן יהיה להגיע לתוצאות מוצלחות. חברה מקצועית מכירה היטב את כל השיטות, החומרים וסוגי הצמחים שכדאי לשתול בעונת הסתיו, כך תוכלו ליהנות מגינה מרהיבה וצבעונית בכל עונות השנה.

רוצים לתכנן את גינת חלומותיכם? פנו אלינו

054-5228882|eran@omanuthagina.co.il