כשחושבים על עיצוב גינות, או יותר נכון – על גינון מעוצב, עולה לרבים מאיתנו המחשבה על שדרת עצים בעיצוב גינות ציבוריות, כל עץ מגולח ומעוצב בצורה מסוימת, שיחים שמזכירים לנו צורות כמו עיגול, ריבוע ואולי צורה של בעל חיים. הכל נעשה בקפידה, באלגנטיות, יוצר מראה שמצביע על השקעה רבה.

2 - אלמנטים טופיארים בעיצוב גינות ציבוריות

בעיצוב גינות ציבוריות

עיצוב גינות בשילוב אלמנטים טופיארים הוא בדיוק זה. בעברית נקרא לזה בפשטות גיזום אמנותי. זוהי אמנות של ממש שיוצרת מהעצים את אותן צורות מהונדסות ומחושבות היטב. היא הופכת כל גינה ציבורית או פרטית למקום שבו נוצרת אמנות של ממש.

כיצד לשלב גינון טופיארי בעיצוב גינות ציבוריות?

גינות טופיארי מבוסס על עצים ירוקי עד שאותם אנחנו גוזמים לכדי פסל ירוק. זהו אלמנט אידיאלי לגינות ציבוריות בערים וביישובים וזה אמצעי להוסיף אופי לכל מקום.

היום ניתן לראות בגנים ציבוריים בכל רחבי הארץ דמויות המפוסלות מעצים. מריבועים, עיגולים ופירמידות ועד לדמויות ילדים, בעלי חיים ואפילו פירות וירקות. זוהי דרך מצוינת לקחת את כל האלמנטים שמייצגים את העיר ולהכניס אותם אל עיצוב גינות בתוך העיר.

כדי ליצור יצירות טופיאריות בגינות ציבוריות, עובדות העיריות עם חברות גינון מקצועיות המתמחות בגיזום ופיסול אומנותי. המלאכה נעשית על ידי מעצב גינות מקצועי שלוקח את הרעיון והופך אותו ליצירה ממשית. בחירת עצים נכונים חשובה גם היא. ישנם מספר סוגי עצים שמתאימים לעיצוב טופיארי, בעיקר עצים ירוקי עד בעלי עלים סבוכים וקרובים זה לזה.

3  - אלמנטים טופיארים בעיצוב גינות ציבוריות

עיצוב גינות

התחיל באירופה – צובר תאוצה בארץ

עיצוב גינות טופיארי מגיע מרומא העתיקה, שם עוצבו עצים בצורות מרהיבות ועיטרו את שבילי הגנים מסביב לארמונות הקיסרות. מאוחר יותר שילבו אלמנטים טופיארים גם בגנים של הממלכה הבריטית והמלוכה הצרפתית.

בישראל אמנם אין לנו ארמונות מלוכה, אבל עיצוב גינה טופיארית הוא משהו שהפך לסטנדרט בקרב עיריות ומועצות מקומיות, שמשתמשות באמנות הזו לתת אופי לגינה הציבורית הסטנדרטית.