בעלי בתים ודירות גן לא פעם טועים כשהם בטוחים שגינה קטנה אינה שווה את ההשקעה והטיפוח, מאחר והיא לא מסוגלת באמת להניב מה שיכולה להניב חצר גדולה ורחבת ממדים. אז כאן המקום לשלול את התפיסה הזו ולהדגיש שלכל גודל של גינה, קטנה או גדולה, יש פוטנציאל עיצובי משלה ובעזרת תכנון נכון ניתן להשיג לא פחות ממה שיכולה להעניק לנו חצר רחבת ידיים. במאמר זה נרחיב על העקרונות של שטח גן קטן ונספק כמה טיפים מפי מעצבי גינות מוכשרים.

גינה-קטנה-אתגר גדול

גינה-קטנה-אתגר גדול צילום – ליאור טייטלר

האתגרים בעיצוב שטח גן קטן

ברוב המקרים, שטחו של גן קטן יהיה חשוף, בהיעדר חללים מוסתרים או פינות חבויות, על כן, כל חלקי הגן אמורים גם להשתלב זה בזה. שטח גן מוגבל, משמעותו בחירה מדויקת באלמנטים ובצמחיה. לא ניתן יהיה לגדל כל עץ או שתיל שנבקש ויש לעשות תכנון מדויק עם סדר עדיפות נבון. לרוב, יהיה נכון גם לוותר על מדשאה ולהגביל את עצמנו בבחירה של צבעים וחומרי גלם.

עיצוב שטח גן קטן

עיצוב שטח גן קטן צילום – ליאור טייטלר

צרו אשליה במרחב

על מנת לספק תחושה במרחב, יש מספר עקרונות שרצוי לשמור עליהם בעיצוב גן. מוטב להעדיף קו עיצובי עגול על פני שטח ישר וחד. העיגוליות תטשטש את הגבולות של השטח ותספק תחושה של המשכיות. הקווים העגולים והרכים יכולים ליצור במספר דרכים – בעזרת חלוקי נחל או הצבה של אבני מדרך בצורה מעניינת, תכנון שתילה של הצמחים סביב קוו מעוגל וגם טכניקות פשוטות כמו גיזום של השיחים בצורה מעוגלת. כמו כן, יש ליצור הבדלי גובה בתכנון הנוף על מנת ליצור חלל הרבה יותר גדול ממה שקיים. ניתן לנצל הבדלי גובה שיש בצורה טבעית או ליצור אותם על ידי הגבהה של אלמנטים מסוימים כמו טרסות או דק מעל הקרקע ועד לשתילת צמחיה לגבוה.

בחרו צמחיה בצורה נבונה

היה ושטח החצר שלכם הינו קטן, יכול להיות שלא תצליחו לשתול בו מגוון של צמחים שתחשקו בהם. יחד עם זאת, מוטב לנצל נכון את המגוון שניתן בכל זאת לשתול בגן, משמע לא לשתול עץ גדול או שיח שנוטה להתפרס ולהשתלט על כל השטח, שכן הוא עלול לחנוק את הצמחים האחרים וליצור מראה אטום. היה ואתם שותלים עצים סביב הגן, יש לשים לב לא לבחור בסוגי עצים גדולים על מנת שלא תהייה חסימה של קרני השמש שאמורות להגיע ליתר הצמחים.

צמחיה בגינה קטנה

צמחיה בגינה קטנה – צילום – ליאור טייטלר

כיצד ננצל את שטח הגן הקטן?

יצירתיות הינה שם המשחק בכל הנוגע לגינות בעלות שטח מצומצם, ויש למצוא איך והיכן לשתול כמה שיותר ירוק. עיצוב גן קטן ידרוש את מירב היצירתיות – אם יש בידכם בסיס של גזע עץ, תוכלו להפוך אותו לעציץ. שתלו צמחיה מטפסת שתכסה את קירות הבית, או פרחים קטנים בחורים של הגדר. ניתן גם לתלות עציצים בגובה, כאלה שיבליטו את המרחב שנוצר.

צרו אזור ישיבה בגינה

גינה קטנה לא חייבת להיות מינימליסטית וודאי לא סיבה לוותר על התענוג של ישיבה בחוץ בימים שטופי שמש. רוב האנשים מעדיפים לא להשקיע מלכתחילה אם קיים מצב שלא יוכלו לשבת להנאתם בחלל ולשטוף את העיניים בירוק. גם בגן קטן ניתן ואף צריך לדאוג לפינת ישיבה מכל סוג שהוא, כל עוד היא משתלבת נכון עם הגודל ועם יתר האלמנטים. יש להימנע ממערכת ישיבה שהיא מסיבית, ולהעדיף ריהוט מתכתי דק וקל. לחילופין, אפשר לבחור דווקא בערסל או בשולחן קטן עם כמה כסאות קטנים סביבו או פופים.

פינת ישיבה בגינה קטנה

פינת ישיבה בגינה קטנה צילום – ליאור טייטלר