הקמת בריכות דגים ונוי הינו תהליך מענג שיכול להתאים לסגנונות גינה רבים כמו גינה פראית, ים תיכונית, אורבנית ועוד. הקמת בריכת נוי בגינת הבית הינה חלום של לא מעט אנשים – בריכה מעוטרת צמחי מים מרהיבים עם מפל קטן ורחש פכפוך המים, בריכה עם דגים צבעוניים שניתן להאכיל אותם מכך היד ובמקביל להבחין בפריחתו של הנופר בחודשי הקיץ. היום כבר לא מדובר בעוד חלום רחוק שקשה להגשים אותו, כי אם בתכנון מוקפד ומדויק של הקמת בריכת נוי ודגים, בהתאם לתנאים הקיימים בשטח ובסיוע של אנשי מקצוע. במאמר זה נרחיב אודות הקווים המנחים הקמת בריכות נוי ודגים בגינה שלכם.

בריכות נוי ודגים2 - הקמת בריכות נוי ודגים

הקמת בריכות נוי ודגים

ארבעה סוגי בריכות נוי

בטרם נתחיל בכל תכנון בריכת נוי מוטב להחליט על אופייה, כשעומדות לפנינו שלוש אפשרויות –

  • בריכת נוי עשויות PVC או פיברגלס – ניתן לרכוש בריכה מוכנה בכמה גדלים.
  • בריכת נוי מבטון – בריכה כזו תיבנה בשטח עצמו בזמן הקמת הגינה והיא דורשת אישורים, ידע וניסיון של אנשי מקצוע.
  • בריכת נוי מיריעות – בריכה מעוצבת מיריעות במגוון צורות וגדלים.
בריכות נוי ודגים - הקמת בריכות נוי ודגים

בריכת דגים

תכנון בריכת הנוי בחצר

לאחר שהחלטתם על סוג הבריכה, ניתן כעת לעבור לשלב הבא שהוא  – תכנון בריכת הנוי. כשמתכננים את הבריכה חשוב לתכנן אותה בהתאם לנתוני השטח הקיימים. מוטב יהיה להרחיק את בריכת הנוי מכל החללים של הבית, שכן מדובר באטרקציה חברתית שיכולה לגרום לרעש. כמו כן, מומלץ להרחיק את הבריכה גם משורשי עצים ומעצים שהם נשירים שעלולים לחבל במערכות הבריכה ולפגום במראה של הבריכה. בנוסף, כדאי לתכנן את הקמתה באזור שחשוף לשמש, אולם שיש בו גם חלק מוצל בשעות היום. במקביל יש להחליט על הגודל והעומק של הבריכה בהתאם לרצון הדיירים ולתנאים הקיימים. כעת הגיע שלב חפירת הבור באדמה בו נניח את הבריכה או שנבנה את הבריכה בתוכו. כל חומר בו תבחרו ידרוש יישום שונה בבור ולכן מוטב יהיה להתייעץ עם אנשי מקצוע כבר בשלבים הללו.

שחיה אקולוגית 4 - הקמת בריכות נוי ודגים

בריכת שחיה אקולוגית

מי הבריכה  – על מנת שבריכת הנוי לא תהפוך למטרד של יתושים ומיני מעופפים, צריך לדאוג שהמים בה לא יעמדו ותמיד ימצאו במצב זרימה. לכן כשמקימים בריכות נוי יש להיעזר בפילטר, משאבת מים ומסנני UV. קיימות היום כמה שיטות של סינון מי בריכה – סינון על ידי פילטר לחץ או גרביטציה.

צנרת הבריכה – השלב הבא הוא התקנה של צינור שיוליך את המים של הבריכה. לצורך זה נדרש יהיה  לחפור תעלה באזור הבריכה ולהתאים את הצינור ביחס למשאבה ולספיקה של המים שלה. נציין עוד שיש מגוון של צינורות שמוליכים מים, ומומלץ מאוד לבחור רק בצינור איכותי מחומר גלם עמיד.

חשמל חשמל ומים יחד מצריכים את מלוא הזהירות ובמקרה שאין לכם מספיק ידע, כדאי לשקול סיוע של חשמלאי מוסמך. יש לא מעט מכשירים שצורכים חשמל כשמקימים בריכת נוי, על כן צריך לארגן מבעוד מועד כמה נקודות חשמל מוגנות בתוך קופסת חשמל בטיחותית. צריך לדאוג לשקעים למסננים, למשאבה של מים וגם לתאורה בהתאם, במידה ומעוניינים בתאורה בתוך בריכה הנוי.

שילוב תאורה ניתן לשלב תאורה בפנים הבריכה שמאירה את המים והפרחים ומוסיפה דקורציה מרהיבה בשעות החשיכה. מוטב לרכוש תאורה שמתאימה לבריכה, כמו לד שהיא גם יפה וגם חסכונית.

אבזור ומילוי הבריכה כעת תוכלו למלא את הבריכה שלכם בכל מה שתחפצו, אם זה בסלעים, צמחי מים, דגים צבעוניים שמותאמים לבריכות נוי ועוד.

בגינה - הקמת בריכות נוי ודגים

נחל בגינה