הקמת גינות מרפסת

במידה ואתם גרים בבניין עם מרפסת או בקומה אחרונה ואתם חולשים על כל קומת הגג, דעו שגם אתם תוכלו ליהנות מגינה מיוחדת ,ריחנית ופרחונית בתוך חלל המרפסת או על הגג שלכם. יחד עם זאת, חשוב להתאים את הציפיות מהגינה לגודל המרפסת…
אם המרפסת קטנה יחסית –  לא יהיה ניתן להקים גינה גדולה שמכילה בתוכה מגוון עצים, אלא בעיקר תאלצו להסתפק בעיצוב של כמה אדניות עם עציץ גדול אחד או שניים לכל היותר. אולם, אם מדובר במרפסת רחבת ידיים או גג ענק – השמיים הם הגבול! תוכלו לשתול כל עץ או צמח שתרצו במרפסת שלכם. עוד אלמנט חשוב הוא, שיש להתאים את הצמחייה שתשתלו לאזור הגיאוגרפי שלכם, בדיוק כמו שנהוג לעשות בכל הקמת גינה רגילה. במאמר לפניכם נפרט אודות הקמת גינות מרפסת שהן בנויות למעשה על אותו עיקרון של הקמת גינות גג.

גינות מרפסת 01 - הקמת גינות מרפסת

הקמת גינות מרפסת

השקיה בגינה במרפסת

מערכת השקייה במרפסת, בנויה ממש כמו מערכת ההשקיה שעושים בה שימוש בגינה רגילה, מערכת שמושתת על מחשב השקיה וציוד שמיועד להשקיה. אולם, הפעם נצטרך להתייחס גם לנושא ניקוז המים מהמרפסת .

כמו כן –  גם כמות ההשקיה בגינת מרפסת שונה מאשר בגינה רגילה וגם התדירות בה נשקה, תהייה תכופה יותר מאחר והמים בה מתאדים או מתנקזים מהר. כך לדוגמא, במקום להשקות פעם ביום השקיה ממושכת, ייתכן שתאלצו להשקות אותה שלוש פעמים ביום למשך דקות ספורות.

גינות מרפסת - הקמת גינות מרפסת

הקמת גינות מרפסת

הניקוז בגינה במרפסת

אחד הדברים המשמעותיים בגינה למרפסת זה התקנה של מערכת ניקוז. בהיעדר מערכת זו, המרפסת עלולה להיות מוצפת מעציצים שהמים בהם הושקו עלולים לעלות על גדותיהם. הניקוז במרפסת פועל בצורה כזו שכל העציצים מחוברים מלמטה באמצעות צינורות שמוליכים את עודפי המים לצינור מרכזי וממנו היישר לפתח הניקוז במרפסת. בצורה זו, גם אם תשקו יתר על המידה את מנעד העציצים שלכם, המים לא ידלפו לכיוון הרצפה. אולי זה הדבר הכי חשוב שיש לדעת כשמעוניינים לבנות גינה במרפסת או על הגג, ואת זה כל גנן מקצועי, ידגיש בפניכם וימליץ על התקנה מקצועית של מערכת ניקוז איכותית.

משטחים במרפסת – דק או אפילו דשא סינטטי במרפסת

שימוש במשטח דק במרפסת יכול לסייע לנו ביצירת מפלסים/גבהים שונים ובמות במרפסת, ולגרום לכך שתהייה מעניינת יותר ולא על מישור אחד חדגוני.

מתחת לדק ניתן גם להעביר תשתיות חשמל ומים, וגם להסתיר את הניקוז של האדניות, ובכך להפוך את המראה ליוקרתי ונקי יותר.

במקביל – דשא סינטטי הוא המענה לכל מי שמחזיק במרפסת ורוצה גם ליהנות ממשטח ירוק ומרענן. על הדשא ניתן לשבת בנוחות ולשחק עם הילדים, לשכב ולהביט בהנאה צרופה על כל הצמחים מסביב ועוד. התקנת דשא סינטטי בחלל המרפסת נחשבת לפעולה פשוטה למדי והגנן שיבוא ויתקין את הדשא יעשה זאת בדיוק כפי שהוא עושה זאת בכל גינה אחרת. הוא יפרוש את המרבד על המשטח של החלל, ידביק אותו ויקבע באמצעות יתדות והנה לכם דשא סינטטי קסום במרפסת.

גינות מרפסת 02 - הקמת גינות מרפסת

הקמת גינות מרפסת

מה ניתן לשתול בגינה במרפסת?

עד כה עסקנו בכל הנוגע לתשתית של הגינה במרפסת, מערכת ההשקיה שמתאימה, ניקוז ואדמה ודשא סינטטי, אולם מה שבאמת מלהיב ומרגש בעיקר, זה אילו צמחים תוכלו לשתול בגינה או על הגג שלכם? למעשה ממש כמו בהקמת גינות קטנות או גדולות, תוכלו לשתול כל צמח שתחפצו. אך הדופי יבוא לידי ביטוי בגודל של העציץ –  ככל שהשורשים של הצמחים שתשתלו יהיו גדולים יותר הם יבקשו הרבה יותר מקום ועבור זה יידרש שטח גדול או עציץ גדול. בנושא הזה תמיד מומלץ להתייעץ עם גנן מנוסה שיודע להתאים כל צמח שתרצו לשטח שברשותכם ולדעת היכן להציב אותם בחלל ויידע לספק את כל רצונותיכם בהתאם לכל תנאי השטח הקיימים ולמצוא פתרונות יצירתיים ומרהיבים כאחד.

מתעניינים בתכנון ועיצוב גינה? פנו אלינו:

054-5228882|eran@omanuthagina.co.il