חשיבות תכנון הגינה בשלב תכנון הבית

בשעה טובה רכשתם בית משלכם, בית שכולל גינה גדולה שתוכלו ליהנות ממנה כל ימות השנה והיא תשפר משמעותית את איכות החיים שלכם. יותר ויותר אנשים מבקשים להגשים את החלום הישראלי של בית פרטי עם גינה ובריכת שחיה שמעוצב לפי טעמם האישי. אז לפני שתתחילו לרכוש ריהוט ולשתול צמחים, חשוב להבין שיש חשיבות גדולה לתכנון גינות מוקדם, ממש כבר בשלב תכנון עיצוב פנים הבית. תכנון מוקדם יאפשר לבית ולגינה להפוך למקשה עיצובית אחת, הן מבחינת חומרי הגלם והגוונים והן מבחינת הסגנון העיצובי שישתקף לתוך חלל המגורים ויהווה המשך הרמוני לחלל הפנים. בהתאם לזאת, חשוב לתת את הדעת ולהשקיע מאמצים ומחשבה בתכנון הגינה, והחשוב אולי מכל זה לעשות זאת בעיתוי הנכון.

גינה - חשיבות תכנון הגינה בשלב תכנון הבית

תכנון הגינה בשלב תכנון הבית

כך התכנון נעשה יותר נוח

יש מספיק סיבות שמסבירות מדוע תכנון גינה יעשה מוקדם או לכל הפחות בשלב תכנון הבית כולו. הסיבה העיקרית לכך היא  שכל החלטה שתיקחו בנוגע לגינה תהייה הרבה יותר פשוטה לביצוע בטרם הבית עצמו יהיה מוכן ונרצה כבר להתגורר בו. משמע, לפני שיהיו יסודות מוצקים או חללים שיקטינו את מגוון האופציות לבנייה והקמה במידה ניכרת. פעולות כמו חפירה של בור, חלחול, שבירה של שבילים או הזזה של קרקע והקמת דשא או דק, יהפכו לפעולות פשוטות הרבה יותר כל זמן שלא יהיו מכשולים שקשורים לפנים הבית, שיקשו על ביצוע המשימה ויהפכו אותה למסובכת, לא בטיחותית ולעיתים כמעט לבלתי אפשרית.

ועיצוב גינה - חשיבות תכנון הגינה בשלב תכנון הבית

תכנון ועיצוב גינה

עיצוב הנוף

חלק מעיצוב גינות מוקדם יאפשר לכל אחד לעצב את הנוף באופן שהוא רוצה לראות מבעד החלון של הסלון, חדר השינה או המטבח. לעיצוב נוף יש השפעה מכרעת על ההרגשה שלנו ולא כדאי לפספס מקסום של הנוף שניתן להוציא מהתנאים שהגינה מאפשרת, בזמן תכנון מוקדם. נוכל לבחור בהתאם לנוף שמתקבל מהגינה את גודל החלונות בתוך הבית, היכן תהייה היציאה האידיאלית לגינה ועוד.

ותכנון נוף - חשיבות תכנון הגינה בשלב תכנון הבית

עיצוב ותכנון נוף

חשיבותו של שילוב

עוד היבט משמעותי שכדאי לשים לב אליו ולקחת אותו בחשבון הוא שבעת שמתכננים בד בבד את הבית והגינה, יהיה הרבה יותר קל ופשוט ליצור ביניהם סגנון ותיאום עיצובי שיתחיל מפנים הבית וימשיך לעבר חלל הגינה. באמצעות התאמה זו ניתן יהיה ליצור הרמוניה עיצובית במישורים רבים, על ידי שמירה על אופי וקו עיצובי זהה וגם בסיוע של אותם בעלי מקצוע שיעשו את העבודה בפנים החלל וגם בחוץ. כמו לדוג' דק מעץ לחלל הבית שיהיה תואם לדק בחלל הגינה. או כל משטח אחר לקרקע שתהייה אחידות בגוונים, בטקסטורה או בטון העיצובי הכללי.

אלמנטים בגינה

גם בכל הנוגע לבחירת אלמנטים שונים בגינה שלנו, מוטב יהיה לעשות את זה במקביל לתכנון הבית, זאת על מנת לא ליצור שעטנז של פריטים שלא תהייה בניהם התאמה או שיהוו עומס גדול בעיניים. רצוי שכל אלמנט שייבחר בגינה, יותאם לחלל הפנימי של הבית או לפחות ישלים עיצובית לאלמנט אחר שקיים בפנים הבית.

ההיבט הכלכלי של התכנון המוקדם

בהמשך לכל ההיבטים הנ"ל, אפשר להגיד בביטחון גמור כי תכנון מוקדם של הגינה יאפשר מכל אחד  לחסוך הרבה כסף. שכן, בצורה כזו ניתן יהיה לעשות כל שינוי בזמן שמתכננים ולא לאחר שכבר נבנה או הוקם אלמנט כלשהו, ובהיעדר כל צורך לשנות משהו שכבר נעשה ודרש עבודה ורכישה של חומרי גלם והוצאה כספית. החיסכון הכלכלי הוא גדול בשיטת עבודה זו, חיסכון שכל משפחה הייתה שמחה  לחסוך מעצמה.