חשיבות תכנון הגינה טרם הקמתה – כמו שלא כל שיפוצניק יכול לעצב בית, כך גם לא כל גנן יכול לתכנן גינה מא' ועד ת', אלא נדרש אדריכל נוף או מעצב גינות שיוכלו לבצע את תכנון הגינה בצורה מקצועית. תכנון גינה הוא לא עניין של מה בכך, הוא אחד הדברים החשובים ביותר טרם הקמת הגינה, כיוון שהוא מאפשר לנו לחלק את הגינה בצורה הנוחה לנו, לתכנן את חלוקת החלל בהתאם לאופי המשפחה ובין היתר גם לעשות טעויות "על הנייר" ולבצע שינויים שונים עד שנגיע לתכנון המתאים ביותר עבורנו.

הקמת גינה מושלמת בעידן המודרני דורשת תכנון מקדים בכדי לענות על הציפיות של בעלי הבית, למרות שפעמים רבות אנו חושבים כי תכנון הוא הוא עניין שולי, וההקמה היא המורכבת והמשמעותית. אולם, חשוב לדעת כי דווקא שלב התכנון הוא המורכב יותר, משום שהוא דורש השקעה מרובה וחשיבה יצירתית שתאפשר לדיירים לנצל את הגינה בצורה מיטבית בכל עונות השנה.

שיטות תכנון הגינה

תכנון גינה עם אלמנט מים

תכנון גינה עם אלמנט מים

ישנן שיטות שונות לתכנון הגינה, כאשר בעידן המודרני רוב אדריכלי הנוף או מעצבי הגינות מתבססים על תוכנות מתקדמות המאפשרות לתכנן את פני השטח בהדמיית תלת מימד. ההדמיה מאפשרת לדיירים לראות את הגינה בצורה מוחשית ממש, כאשר התוכנות הפופולריות הן – SMARTDRAW ואוטוקאד. תוכנות אלה נחשבות כיום לטופ שבטופ בזירה האדריכלית ומאפשרות לבצע שינויים שונים עד לשביעות רצונם של הדיירים – ממש עד לפרטי פרטים. מעבר לתכנון התלת מימד שהוא גולת הכותרת בתהליך תכנון הגינה, ישנה חשיבות רבה גם לכתבי הכמויות, משחק בין חומרים, שילוב האלמנטים וכו'. הרעיון הוא לקחת את התכנון כבסיס איתן להצלחת הגינה ורק לאחר מכן להתחיל במלאכת ההקמה.

היתרונות של תכנון גינה מקצועי

תכנון גינה

תכנון גינה

תיאום ציפיות מול הלקוח – על ידי תכנון מקדים בעזרת שרטוטים או תוכנות תלת מימד ניתן לתאם ציפיות מול הלקוח  ולהעביר לו את המסר הנכון. ככל שהלקוח יראה בצורה מוחשית את הגינה, כך הוא ידע למה לצפות – ללא שום הפתעות.

תרגום תכניות לכמויות – בעזרת התכנון המעמיק נוכל לדעת בדיוק לאילו חומרים אנו זקוקים בכדי להקים את הגינה, כך שנוכל מראש לדעת את העלויות ולהזמין חומרים ללא כל חוסר וללא עודף. פרמטר זה חשוב מאוד, הרי ללא תכנון לא נוכל לדעת את הכמות המדויקת וסוגי החומרים הדרושים להקמה.

חיסכון כספי – על ידי תכנון מקדים ניתן לחסוך כספים רבים, הן מבחינת הזמנת כמויות מוגזמות של חומרים, והן מבחינת בזבוז חומרים על טעויות שונות שיכולות לקרות ללא תכנון מקדים. מעבר לכך, תוכלו לדעת מראש את העלויות של הקמת הגינה ואולי לנסות לחסוך בעלויות על ידי ויתור על אלמנטים מסוימים שאינם חיוניים לתוצר הסופי.

חיסכון בזמן – כאשר קיימת תכנית מפורטת, ניתן לצפות את זמן סיום ההקמה ולחסוך בזמן יקר שייתכן ויגרם בשל טעויות שונות שיכולות לצוץ ללא תכנון. כמו כן, ניתן לחלק את העבודה בצורה מסוימת על פי התכנית, לדוגמה ביום מסוים העובדים יטפלו בקרקע, יום אחד ברצפת הדק, בשתילת הצמחים, בניית פרטי נוי וכך הלאה.

משחקים עם החומרים – על ידי תכנון מקדים ניתן לבחון כמה וכמה אפשרויות מבחינת שילוב החומרים בגינה, מה שיאפשר לכם לשחק עם האפשרויות ולראות מה יותר מדבר אליכם מבחינת עיצוב וצבעים. כמו כן, ניתן לבחון סוגי צמחים ועצים ולראות מה מתאים לכל חלל בגינה.

לסיכום, הקמת גינה היא לא עניין של מה בכך ודורשת תכנון מקדים שיאפשר לכם לראות בצורה ברורה את התוצאה הסופית – ללא הפתעות מבחינת מראה או הפתעות כספיות. חשוב להבין כי רק בעל מקצוע מומחה כמו אדריכל או מעצב גינות יוכל לתכנן את הגינה, ואילו גנן הוא זה שאחראי על ההקמה בפועל.

רוצים לתכנן את גינת חלומותיכם? פנו אלינו

054-5228882|eran@omanuthagina.co.il