עדכון אחרון 07/09/2022

בשנים האחרונות ניתן לזהות שיותר ויותר בעלי בתים צמודי קרקע מחליטים להכניס לגינה שלהם בריכת שחיה ביתית. מלבד ההנאה הצרופה שהיא מספקת לכל דייר, היא תעניק יוקרה, יופי ותגדיל את ערך הנכס. בימינו יש חברות רבות שמספקות שירותי הקמה של בריכות שחיה בחצר החל מבכאלה שעשויות מבטון, מתועשות וכולי. במאמר זה נספק את כל מה שצריך וכדאי שתדעו אודות הקמת בריכת שחיה ביתית.

הקמת בריכת שחיה ביתית

הקמת בריכת שחיה ביתית

סוגי הבריכות הנפוצים

בריכות בטון

בריכות בטון  נחשבות לדבר האמיתי והיא גם המושקעת והמרשימה ביותר. היא טמונה עמוק בקרקע ובנויה מיציקת בטון שמחופה בדרך כלל באריחי פסיפס, קרמיקה או אבן מיוחדת. ההקמה שלה תארך לכל הפחות חודש ימים ותחייב בהיתר בנייה.

בריכת בטון

בריכות מתועשות

שיטה זריזה ומודרנית להקמת בריכה ביתית – תוך שבועות בודדים. היא כוללת את כל אותן תוספות שאפשר ליישם בבריכת בטון , אך לא ניתן להתקין עליה פסיפס והיא מחופה ביריעת PVC, וגם היא תחייב היתר בנייה.

בריכה מתועשת PVC בהיר

בריכה מתועשת PVC בהיר

בריכה עלית

בריכה זו תונח על הקרקע ולא תהייה שקועה כמו השאר. עלות ההקמה שלה הינה זולה ביחס לכל השאר וכן גם התחזוקה. עוד יתרון שלה הוא הניידות, במידה ועוברים דירה היא ניתנת לפריקה מהירה והעברה ממקום למקום ולכן גם אינה מחייבת היתר בנייה.

בריכה עלית

בריכה עלית

תהליך הקמת בריכת בטון

תהליך ההקמה של בריכות בטון יתחיל מתכנון מהודק שיתמקד באספקט האדריכלי של המבנה עצמו ובטיחות הרוחצים. כמו כן, יידרש להוציא כבר בשלב הראשוני היתר בנייה מהרשות המקומית ולבצע הערכת עלויות.  לאחר שהושג היתר יש להכשיר את האדמה, ולחפור בור עמוק.

בהתאם להוראות קונסטרוקטור יבוצעו עבודות לביסוס הבריכה ( לרוב כלונסאות ) לפני שמתחילים בעבודת הטפסנות על הבריכה.

השלב הבא הינו בנייה ויציקה של הקירות ורצפת הבריכה כשבמקביל מבצעים מספר בדיקות אטימות למים. השלב הבא הינו עבודה עם טיח שמטרתו ליישר את כל הקירות והקרקעית, ומיד לאחר מכן – התקנת הפסיפס , וגמרים.

היתר להקמת בריכת שחיה פרטית

כפי שכבר צוין בריכות עילית אינן מחויבות בהיתר בנייה מאחר והן עונות על ההגדרה של מבנה נייד. הן לא דורשות חפירה בקרקע והן מוצבות בהיעדר קיבוע ויציקת בטון, בעוד שכל האחרות כן מצריכות היתר בנייה מהרשות המקומית. לצורך זה נדרש יהיה להוציא דו"ח שכולל בתוכו תכנית בנייה אדוקה וכל מסמך אחר שהוא רלוונטי, כגון מפת מדידה של המרחב, מפה מצבית, מדידה עדכנית של מודד (בתוקף מהחצי שנה האחרונה) , חישובי מידות וזוויות של כל השטח, סוג המבנה מידות העומק שלה ופירוט חומרי הגלם שממנה היא תיבנה , ייעוץ של קונסטרוקטור, יועץ אינסטלציה, יועץ בטיחות ,ועוד. בנוסף, רשויות מסוימות עשויות לדרוש פירוט אודות תיחום וגידור השטח.

מה מתלווה לבריכה?

בכל הקמת בריכה יש לקחת בחשבון את כל מה שנמצא בסביבתה כבר בתהליך התכנון. יש צורך לבנות סביבה דק, או כל ריצוף שהוא בטיחותי ולא מחליק. במקרים רבים יבקשו בעלי הבתים להכניס לתוכה תאורה מיוחדת וגם תאורה שתאיר אותה מבחוץ. יש לתחום אותה על ידי גדר מעץ או זכוכית. לבנות חדר מכונות ייעודי שנמצא בגינה וכולי…וכמובן שיש לטפל גם בגינה שסביב הבריכה, ולבצע התאמות רבות.

מה מאפיין בריכת יוקרה ביתית?

כיום מה שמאפיין בעיקר בריכת יוקרה הינה העמידות שלה לאורך זמן והעובדה שהיא מעלה את ערך הנכס. בריכות שעונות על ההגדרה הזו הן בעיקר עשויות מבטון מה שמקנה להן את העמידות לאורך שנים רבות. כמו כן, גם העיצוב הייחודי והתכתבות שלהן עם כל יתר המאפיינים החיצוניים  –  יהפכו אותה ליוקרתית ומרשימה במיוחד.

בריכת בטון פסיפס אירידיום

בריכת בטון פסיפס אירידיום

כיצד מתחזקים את הבריכה?

כל מי שנהנה ממאגר מים בחצר ביתו מבין את העונג שבדבר אך גם מכיר בתחזוקה הנדרשת כדי לשמור על איכות מים, איכות המבנה ובטיחותם של כל הרוחצים. בהיעדר תחזוקה איכותית, כל מאגר המים הזה עלול להפוך לאזור מחייה של חיידקים שיכולים להוות סכנה לכל רוחץ. התחזוקה שלה תהיה באחריותם של דיירי הבית כשהעיקרון המרכזי הינו אופי סחרור המים והעברה שלהם דרך סינון וחיטוי בדרך הבטוחה ביותר לאורך כל זמן הפעילות של הבריכה, בהתאם לחומרי הגלם המורשים. ישנו פרמטר נוסף שיכול להעיד על איכות המים – מים צלולים שיגיעו עד לשפה העליונה של הבריכה יבשרו על רמת סינון איכותית. רמות מתאימות של חומרי חיטוי במים הם למעשה המפתח לתחזוקה יעילה, תפעול ושימוש בטוח לאורך זמן.

תכנון והקמת הבריכה ע"י אמנות הגינה הקסומה בשיתוף עם יוסי מלכה