דווקא בנוף האורבני של מרכז הארץ, עיצוב גינה חלומית יכול לשבור את השגרה ולהקנות לדיירי הבית אווירה מרגיעה של טבע ולאפשר להם ליהנות מפינה מרגיעה בה יוכלו "לנשום" את הבריזה עם הרבה ירוק סביב. עיצוב גינות במרכז הארץ הוא ללא ספק אתגר עבור מעצבי גינות ואדריכלי נוף, כיוון שעליהם להתאים את עיצוב הגינה לאווירה האורבנית הרועשת האופיינית לאזור המרכז, ופשוט לשלב מגוון אלמנטים מיוחדים שיתאימו למבני הדירות השוכנות באזור המרכז.

עיצוב גינות, לא רק בבתים צמודי קרקע

רבים חושבים כי רק מי שמתגורר בבית קרקע עם גינה צמודה יכול ליהנות מכל יתרונותיה של גינה קסומה וחלומית, אך לא כך הם פני הדברים, שכן גם כל מי שמתגורר בדירת גן או בדירה שיש בה רק מרפסת שמש גדולה (כפי שנוכל לזהות לא מעט בפרויקטים חדשים שנבנים ברחבי הארץ), יכול ליהנות מאותה אווירה ירוקה ופסטורלית של בית קרקע עם חצר. על ידי עיצוב נכון ושילוב אלמנטים מיוחדים – כל מרפסת שמש או גג יוכלו לקבל את האווירה המיוחדת של גן רחב ידיים ולהוות עבור הדיירים פינה ירוקה ומרגיעה שכיף לשבת בה בנוחות או לארח בה חברים ובני משפחה.

עיצוב גינות במרכז הארץ

עיצוב גינות במרכז הארץ

מה מאפיין גינה שממוקמת בעיר?

ברוב המקרים אנו נזהה שגינה באמצע העיר תהייה מחופה במרצפות או דק מעץ ולכן היא כבר מהווה יתרון בולט מבחינת חסכון במים. אך כדי להיקרא גינה היא זקוקה לצמחייה ירוקה שתעטוף אותה בצורה קפדנית ביותר, שכן כל אלמנט שיכנס לחלל שלה צריך להיות יעיל וחיוני. חצר אורבנית יכולה להיות ממוקמת בין מגדלים גבוהים, לצד אוטוסטרדה רועשת או כיכר הומה, וזאת הסיבה שכל אלמנט או צמח צריך להיות מחושב היטב על מנת שנוכל לנצל את החלקה הזעירה כמיטב יכולתנו. בהתאם לזאת, יידרש בכל עיצוב גן מהסוג הזה לא מעט יצירתיות ושימוש נבון במגוון של חומרי גלם כדי להצליח להשיג את התחושה של חצר פורחת וטבעית ולא בטעות חיקוי מלאכותי. גינה במרכז העיר תעשה שימוש בשיטות שזהות להקמת גן ציבורי, אולם היא גם תשלב את אותם אלמנטים שמאפיינים גינה כפרית שמספקת אווירה ביתית ומזמינה.

אלמנט נוסף ומשמעותי שיש לשים לב בטרם ניגשים להקים גן במרכז הוא כמובן גודל ואופי השטח עצמו. גינות במרכז הארץ יתאפיינו לרוב בשטחים מישוריים ולא משופעים, אלא אם כן, הגן הוא בישוב או בעיר שממוקמת על הר או גבעה. גם כאשר מדובר במישור, נעדיף ליצור משחק של גבהים בעזרת תוספות של אדמה במטרה ליצור מראה ייחודי בתוואי השטח ואזורים ניגודיים שמקושרים יחד באמצעות שבילים עליהם ניתן לפסוע. כך אפשר ליצור עיצוב גינות קומפקטיות – שבעיקר מאפיינות את החצרות במרכז. במקום שהגינה פרושה כמישור אחיד, תעמוד מולנו חצר מפותלת בגבהים עם אזורים מוגבהים, שבילים, בוסתן, בריכת דגים וכל מה שרק נרצה.

גינת מרפסת משולבת דק

גינת מרפסת משולבת דק

אז איך מתחילים?

השלב הראשון בעיצוב גינות הוא בחירה נכונה של בעל מקצוע, שיכול להיות מעצב גינות או אדריכל נוף המכיר היטב את תחום עיצוב גינות במרכז הארץ ויוכל לתכנן יחד אתכם את הגינה שתמיד חלמתם. בתהליך תכנון הגינה, יש צורך לתת את הדעת על מגוון פרמטרים חשובים שיסייעו לכם להגיע לתוצאות מושלמת. הפרמטרים הנחוצים לצורך תכנון הגינה הם: בחינת גודל הקרקע מצב האקולוגי של הסביבה והאדמה, חיבור לתשתיות,  כיווני השמש, סוג הקרקע ,בחירה נכונה של חומרי גלם ועוד מיני רבים. בתהליך זה מעצב הגינות או האדריכל יספק עבורכם את כל המידע הנחוץ ויבנה עבורכם הדמית תלת מימד או שרטוט שיאפשר לכם לראות בצורה מוחשית את מראה ועיצוב הגינה.

השלב הבא הוא יישום התכנון ובניית הגינה בפועל. שלב זה הוא המעניין ביותר, כיוון שכבר מתקבלת תמונה של גינה. בתום התהליך תוכלו לבחור את הצמחים והפרחים המתאימים לאופי הגינה, את האלמנטים העיצוביים, מערכת ההשקיה, פתרונות הצללה, התאורה, ריהוט הגן, ריצוף מתאים ושלל אלמנטים נוספים שיקנו שיק לגינה.