עיצוב גינות גג

עיצוב גינות גג ופטיו יוסיף אווירה מרעננת לחצרות, מרפסות ולגגות הבתים. גינות מהסוג הזה מרחיבות את החלל הביתי לעבר האזורים החיצוניים שלו ומכניסות את הטבע פנימה, אל המרחב הבנוי. ניתן להקים גינת גג על ידי שימוש בכדים, אדניות וכדומה תוך שימוש בצנרת ניקוז והשקיה עילית, או למעשה יצירת גינה לכל דבר, בשטח המיועד לכך, כולל שתילה בגובה נמוך תוך שימוש במצע ייחודי, יריעות מיוחדות הדוחות שורשים ומערכת ניקוז וצנרת השקיה נסתרת.

עיצוב גינות גג עם דק

עיצוב גינות גג עם דק

הייחוד של גינות גג

הנוף האורבני בארץ ברובו מישורי ושטוח, זאת להבדיל מערים שונות בעולם שמכילות הרבה שיפועים. בנוסף, גם האקלים בארץ הוא נוח מאוד בכל הקשור לגינות גג והוא מספק פתרון אידיאלי לכל אדם שמתגורר בעיר ורוצה ליהנות מחלקת אדמה וצמחייה מוריקה, שמעניקה את פירותיה ותורמת לבריאות הסביבה כולה. כדי ליצור גינה על הגג או בחלל של המרפסת במבנה רב קומות, כדאי לוודא היטב מה הם התנאים השוררים על הגג, כמו המידות של החלל, כמה משקל ניתן להעמיס עליו) שכן נאלץ להעמיס בו אדמה, מים ואבן), את מזג האוויר האופייני ועוד. את כל זה מומלץ לעשות באמצעות איש מקצוע שיוכל לסייע בייעוץ לגבי המשקל המותר, בכל הקשור לחיזוקים הנדרשים עבור התשתית וכן לייעץ לגבי העיצוב של הגינה. בנוסף, אותו איש מקצוע יכול לסייע בהקמה של מערכת ניקוז ואיטום מתאימה ומקצועית, שתעזור למערך ההשקיה של הגינה. בדרך כלל מערכות הניקוז וההשקיה הן ייחודיות ותת- רצפתיות – וההשקיה מהסוג הזה תהיה קריטית להצלחת הקמה גינה זו.

עיצוב גינות גג גדולה

עיצוב גינות גג גדולה

היתרונות בגינת גג

איכות חיים – גינה על גג תעניק בעיקר אנרגיה חיובית לכל דייר שמתגורר במבנה וכך גם תשדרג את כל החלל הפנימי של הבית ואת הנראות שלו.
סביבה ירוקה – גינה על הגג משפרת את איכות האוויר ומפחיתה בצורה משמעותית את הזיהום בכל האזור.
סביבה מעוצבת – לגינה על הגג תהייה השפעה ייחודית בנראות שלה על הסביבה והיא תשתלב ותשדרג את הנוף של העיר או השכונה.
ערכים חשובים – כל עיסוק בגידול צמחייה, בניצול של משאבי הטבע והתחשבות בסביבה שלנו, הם ערכים סביבתיים מהותיים שיוחדרו עמוק בדיירים ובדור ההמשך.

צמחיה בגינת גג

צמחיה בגינת גג

כיצד מקימים את הגינה על הגג?

ניתן לתכנן גן בנוי על הגג, אשר עשוי מאותם חומרים שהגג בנוי דרך גינת מיכלים מפיברגלס, פלסטיק או עץ וניתן לתכנן גן פתוח אשר נראה אותו דבר כגינת קרקע וכולל צמחייה מגוונת, מדשאה, מסלעה, בריכה ועוד. האדניות נבחרות באופן מיוחד המתאים לשפת העיצוב של כל הבית – שבמקרה זה יוצא החוצה. באשר לצמחייה עצמה, רצוי לשתול צמחייה שמתאימה לתנאים של החלל, צמחייה שהיא חסכונית במים ושלא דורשת תחזוקה רבה. חשוב לוודא שקיימת מערכת ניקוז איכותית שדרכה מי ההשקיה יוזרמו, לדאוג שסוג האדמה יותאם לכל תנאי הגג, יש גם צורך להתחשב בכמות האור המגיעה לאזור וברוח ובנוסף לזכור, שכל צמח זקוק לטיפול מסור וקבוע.

לסיכום, הקמת גינות גג ופטיו היא מלאכת מחשבת הדורשת תכנון, ידע מקצועי רב, רגישות ומיומנות, ולכן מומלץ לעשות אותה בליווי מקצועי. בכל תהליך הקמת גינה על גג או פטיו תהייה הקפדה על כללים רבים וגם על התאמת התכנון לסגנון הבית, התאמת החומרים וכלי השתילה לאופיו של הגג, לריצוף הקיים ועוד. רק על ידי קיום כל הכללים הללו גם יחד, תוכלו ליהנות מגינה יפה ופורחת שתשרוד לאורך שנים.