אחד השיקולים הרבים שאנחנו שומעים מלקוחותינו על עיצוב גינות  הוא השיקול של עלויות המים. אנחנו מעוניינים ליצור תמיד עיצוב גינה שיאפשר חסכון במים ועם זאת, נוכל לגדל בה צמחים, עצים וירקות שילבלבו ויפרחו. מהם השיקולים המלווים עיצוב גינה חסכונית?

בחירת מערכת השקייה כבר בתהליך עיצוב גינה

גינה חסכונית במים 2 - עיצוב גינות חסכונית במים

עיצוב גינה חסכונית במים

בראש ובראשונה, ניתן לחסוך במים על ידי שימוש נכון במערכת ההשקייה. בשוק הגינון קיימות מערכות השקייה שונות ולצדם אמצעי השקייה ביתיים יותר כמו צינורות השקייה וממטרות.

היתרון המשמעותי של מערכת השקייה איכותית בהחלט החסכון. מערכת ההשקייה נשלטת על ידי מחשב שיודע כמה מים מוזרמים אל הצמחים וכמה הצמח צריך. המים מועברים בטפטפות ששולטות על צריכת המים ומספקות בדיוק את הכמות הדרושה.

בעוד שתהליך עיצוב גינה לא חייב להיות יקר מאד, התקנת מערכת השקייה היא בהחלט הוצאה גדולה יחסית. עם זאת, מדובר בחסכון רב לאורך זמן.

שתילה של צמחים חסכנים

גינה חסכונית במים 4 - עיצוב גינות חסכונית במים

עיצוב גינה חסכונית במים

יש צמחים שדורשים הרבה מים, יש כאלו שדורשים מעט מאד. אם אתם רוצים ליצור גינה חסכונית, כדאי לקבל ייעוץ ממומחים לגינון שיכולים לתכנן עבורכם גינה שתכיל רק צמחים חסכוניים יחסית, כמו קקטוסים, סאקולנטים וגידולים רב שנתיים.

שימוש במי גשם וניקוז

ניתן לתכנן גינה חסכונית המתבססת על השקייה אקולוגית – כלומר משתמשת במים שמוזרמים אל הגינה מתוך הבית (למשל מי מכונת הכביסה או מים מניקוז הכיור במטבח). בנוסף, אפשר להשתמש במאגרים של מי גשם ולהשקות את הצמחים בגינה באמצעותם.

תכנון נכון של הגינה

 

אחת הדרכים הבולטות ליצור עיצוב גינה חסכוני יותר היא דרך תכנון ששם דגש על המשקעים שמגיעים אל הגינה. כיווני הגשם, הרוח והחשיפה לשמש בגינה ישפיעו על השימוש במים שמגיעים ממקור מלאכותי, כלומר מי השקייה. באמצעות תכנון נכון אפשר להשתמש במשקעים להשקייה, בעונות הקרות יותר ולחסוך כך בהוצאות המים.

אפשר לחסוך בהוצאות המים ועדיין לטפח גינה מושלמת – תכנון נכון, בנייה של מערכת השקייה חכמה ובחירה נכונה של שתילים וצמחים יובילו לגינה ירוקה לאורך כל ימות השנה.