עיצוב וביצוע גינות ציבוריות

לגינות ציבוריות יש תפקיד מהותי מאוד באיכות חיי התושבים וזאת הסיבה שכדאי יהיה להשקיע בהן לאורך זמן. בגינה הציבורית שליד הבית אנחנו נהנים משעות אחר צהריים עם הילדים. אנחנו פוגשים שכנים, אנחנו מרגישים חלק מהקהילה. במקרים רבים, זה המקום שבו אנחנו מאמצים קצת ירוק, אוויר צח, תחושת מרחב וטבע. תהליך עיצוב גינות ציבוריות הוא תהליך שונה לגמרי מתהליך העיצוב של גינה פרטית. כיצד זה קורה מאחורי הקלעים? על כך נרחיב במאמר זה.

עיצוב וביצוע גינות ציבוריות

עיצוב וביצוע גינות ציבוריות

כשאנחנו מעצבים גינה פרטית אנחנו שמים דגש על הפונקציות האישיות של דיירי הבית. עיצוב גינות ציבוריות הוא תהליך אחר, שצריך לצאת מהכלל, כלומר מהצרכים של הציבור שמתגורר באזור אל הפרט, כלומר לפרט את הגינה לחלקים וליצור עיצוב שמדבר אל קהלים שונים. כך למשל יכולה להיות גינה ציבורית עם מדשאה גדולה שמשמשת את הילדים וההורים שמגיעים אחר הצהריים לשחק בגינה ומצד שני לכלול פינה קטנה ושקטה עם ספסלים שתתאים יותר לקהל הקשישים בשכונה, שמחפשים לשבת בבוקר בצל וליהנות מהעוברים והשבים. אנחנו בונים תוכנית עיצוב שכוללת צרכים שונים של הקהילה ומתחשבים בשטח של הגינה, בזרימה שלה ובאווירה מסביבה.

ההבדל בין גינה ציבורית לפרטית

בתכנון גינה ציבורית כל ההסתכלות הינה הרבה יותר מרחבית ומקיפה. תכנון של גינה זו ידרוש גם התחשבות בתקציב של אותו גוף ציבורי ולא בתקציב של אדם פרטי. חשוב להכיר גם את הצרכים של אותם תושבים שמאפיינים את השכונה ולענות עליהם. בדרך כלל האוכלוסייה בגינה ציבורית הינה הטרוגנית ומלבד משפחות עם ילדים קטנים או קשישים, היא גם תכלול ספורטאים שמנצלים את הגינה לפעילות ספורטיבית, תלמידים מהאזור שבאים לנטוע עצים מדי חג טוב בשבט וכדומה. על כן, בגינה ציבורית חשוב לתת מקום ומענה לכל צורך, אולם מהפן העיצובי חשוב שיהיה מוטיב זהה בין כל המרכיבים של הגינה שיתחברו יחד. כמו כן, ממש כמו בתכנון של גינה פרטית, אנחנו מתחשבים בתנאים של השטח הקיים כגון גודל השטח, סוג הקרקע, האקלים שמאפיין את האזור וכדומה.

עיצוב וביצוע גינות ציבוריות

עיצוב וביצוע גינות ציבוריות

ביצוע שהוא לא פרויקט קצר

בניגוד לגינה פרטית שאותה אנחנו מעצבים ומבצעים בזמן הקמה קצר יחסית, בעיקר בגלל השטח הקטן באופן משמעותי בהשוואה לגינה ציבורית, כאשר אנחנו מעצבים את האחרונה אנחנו לוקחים בחשבון תהליך ארוך ומתמשך. תהליך עיצוב גינות ציבוריות והקמתן יכול להימשך כמה חודשים טובים. כאשר יש צורך להכין את הקרקע, לאשר תוכניות, להשיג תקציבים, לעבוד עם יותר בעלי מלאכה ולהיות בקשר עם רשויות מקומיות. בהמשך צריך לדאוג לתחזוקה שוטפת של הגינה, לאורך זמן.

תחזוקה מקצועית לגינות ציבוריות

כמו כל גינה, גם גינה ציבורית תזדקק לתחזוקה שוטפת. להבדיל מגינה פרטית בה האדם ששוכן בה מטפל בה, בגינה ציבורית האפשרות הינה חברת גננות מקצועית. במידה והיא לא תתוחזק היא תגיע למצב הזנחה די מהר. בדרך כלל, גינה ציבורית מחולקת לכמה וכמה אזורים שידרשו טיפול ייחודי ועל כן חשוב שהגינה תתוחזק על ידי איש מקצוע בעל ידע וניסיון בתחזוקה ושימור גינות ציבוריות. לעיתים התחזוקה נעשית על ידי הרשות המקומית עצמה, אך מעצב הגינות מגיע ודואג לשינויים, התחדשויות ופתרון בעיות עיצוביות לאורך הזמן. בכל רשות או עירייה, עיצוב גינה ציבורית הוא תהליך שלוקח זמן ונדרש לו איש מקצוע אמין, מנוסה ומקצועי שייקח את המושכות. מתחילת דרכנו צברנו ניסיון עשיר בכל הנוגע לתכנון ועיצוב גינות ציבוריות ואנו נשמח לחלוק אותו אתכם.

תכנון שטח ציבורי

תכנון שטח ציבורי

רוצים ללמוד יותר? – פנו אלינו, לאמנות הגינה הקסומה.