צמחיית פנים – הידרופוניקה

הידרופוניקה היא גידול צמחים ללא מצע של אדמה. ההזנה אליהם מגיעה דרך תמיסות מזון מימיות, אשר בהן כל החומרים הדרושים להתפתחות הצמחייה, כאשר השורשים נמצאים בתוך מצע עם רמת לחות קבועה ואוורור. המצעים המתאימים לגידול הידרופוני הם צמר סלעים, אבני טוף, פרלייט ועוד. בקרת ההשקיה נעשית על ידי מד מים הנמצא בתוך הכלי בו הצמחייה נמצאת, לכן צמחייה הידרופונית מתאימה לחללים פנימיים או מרפסות מקורות בלבד, כי במקום החשוף למי גשמים אי אפשר לבקר את כמות המים והצפה עלולה לגרום לריקבון השורשים.

מה זה צמחיית פנים – הידרופוניקה, מה יתרונותיה ואיך היא פותחה? על כך במאמר לפניכם.

צמחיית פנים – הידרופוניקה

צמחיית פנים – הידרופוניקה צילום וביצוע: עידן מילברג

שיטת גידול אחרת

נהוג לחשוב שבכל גידול צמחים קיימת התעסקות באדמה, שתילה של זרעים שונים ולאחר מכן השקיה והרבה התעסקות במים ובוץ. אולם מחקרים מוכיחים שאפשר לגדל צמחים בשיטה שונה, וכך צמחיית פנים – הידרופוניקה, החלה להפוך לגידול רווחי במיוחד. הידרופוניקה הינה שיטת גידול צמחים שבה הצמח לא גדל בתוך האדמה, אלה בשיטת הזנה שונה לגמרי. חוקרי צמחים גילו כי החומרים שמזינים את הצמחים בתוך האדמה הם יונים שנמצאים בתוך המים, וכי האדמה היא רק סוג של מאגר שמכיל את היונים הללו, אולם היא לא הכרחית חוץ מזה. במחקר הבחינו כי השורשים של הצמח ספגו את החומרים המזינים שבאדמה כשהם הומסו במים, וכך הסיקו שאם את החומרים המזינים מוסיפים למים בהם משקים את הצמח בצורה מלאכותית, לא צריך כלל אדמה ואפשר לגדל צמחים הידרופונים בפשטות רבה. כיום ניתן לגדל כמעט כל צמח באמצעות שיטה זו, אולם יש צמחים מסוימים שהם יותר יתאימו לשיטה.

היכן נאחסן את צמחיית פנים?

הכלים הייעודיים בהם הצמחים גדלים הם – כדים, עציצים ואדניות אטומים ומעוצבים התורמים ביחד לעיצוב החלל והענקת מראה טבעי ופורח. החשיבות בכך  שהכלים יהיו אטומים לחלוטין טמונה באפשרות למקם אותם על רצפות פרקט, ליד שטיחים, חיווט חשמל ומוצרי חשמל. וכמובן שכל צמח צריך גם אור, לכן בצמחייה הידרופונית נעזרים בתאורה מלאכותית לגידולם. זהו למעשה פיתרון ליצירת אווירה טבעית בתוך הבית. כמו כן – צמחייה זו דורשת אחזקה מקצועית ושוטפת הכוללת השקיה, גיזום, דישון, טיפול נגד מזיקים, החלפה והוספה של צמחיה.

יתרונות שיטת צמחיית פנים – הידרופוניקה

היתרונות של צמחים הידרופונים הם לא מעטים, מלבד הגידול  "האסתטי" שלא דורש עיסוק באדמה הוא גם מהווה מענה אידיאלי לחללים פתוחים שמבקשים מעט ירוק בעיניים מבלי לעבד את האדמה בעציצים ולדאוג לדישון שלהם. העציצים המיועדים לצמחים הידרופונים הינם כלים סגורים בהיעדר חורים שמטרתם לנקז, מאחר שהשיטה מתבססת על הזנה על ידי מים מדושנים בתוך מערכת שהיא אטומה. כמו כן, בגידול צמחיית פנים יש צורך לעשות שימוש במדיד – כלי שמורה במדויק מתי צריך להשקות את הצמח ומה כמות המים הנדרשת, כך שכל מה שצריך זה להוסיף מים רק כפעם בחודש ולהותיר את הצמח להתפתח בעצמו. בנוסף, העציצים קלים, מאחר שאין אדמה שתעלה את משקל העציץ, אלא שימוש בטוף – חומר שלא סופח נוזלים ומטרתו לשמש מצע לצמח בעוד שאין לו השפעה ממשית על הרכב תמיסת מי ההשקיה. יתרון נוסף הוא שהצמח גודל בתוך מערכת טהורה, פשוטה וחסכונית שמצליחה לגדל צמחיה במגוון צורות, לאורך קירות ובמעלה עציצים גבוהים וכך להוסיף יופי וצבעוניות בצורה מקורית.

בכל הנודע לצמחיית פנים, יש גם צורך בהתקנתם של מערכות ההשקיה, ראשי מערכת לצנרת ההשקיה, משאבות דישון, מז”חים – מונעי זרימה חוזרת למערכות ההשקיה וברזים חשמליים. השימוש בצמחייה הידרופונית מתאים למשרדים, חללים פנימיים, חללי כניסה לבניינים פרטיים וציבוריים ועוד.

צמחיית פנים – הידרופוניקה

צמחיית פנים – הידרופוניקה צילום וביצוע: עידן מילברג