כל מי שיש לו בריכה ביתית יודע שמדובר אומנם בעונג צרוף, אולם אליו תתלווה גם פעולת תחזוקת בריכת שחיה ביתית, שכן אחרת היא עלולה להפוך לבית גידול לחיידקים מסוגים שונים. התחזוקה שלה היא כאמור באחריותכם ולא באחריות הרשות או משרד הבריאות, כמו במקרה של בריכות ציבוריות. העיקרון המרכזי של כל תחזוקה של מאגר מים הוא אופי סחרור המים והעברה שלהם דרך סינון וחיטוי בצורה מובטחת  לאורך כל זמן פעילותה בהתאם לחומרים המורשים. קיים פרמטר לבדיקה פשוטה של איכות המים – מים צלולים שמגיעים עד לשפה העליונה של הבריכה יעידו מיד על כך שיש רמת סינון הולמת. יש להקפיד שכל גורם שעשוי להשפיע על איכותם של המים יהיה בגבולות הנאותים ויעשה שימוש בחומרים כימיים בצורה נכונה. רמות נכונות של חומרים במים הם למעשה יהיו המפתח לתפעולה של בריכת שחייה ושימוש בטוח בה לזמן ממושך ובהיעדר בעיות. להלן פעולות תחזוקת בריכה באופן עצמאי.

תחזוקת בריכת שחיה ביתית

תחזוקת בריכת שחיה ביתית

בדיקת רמת PH

הכלור ישמש כאמור לחיטוי המים, כשמוסיפים אותו למים הוא מפיק חומצה הידרו כלורית שקוטלת את החיידקים, האצות וכל אורגניזמים שיכול לגרום למחלות. כוחו הקטלני של הכלור מושפע מרמת ה –    PH שהוא מכיל, מזיהומים ומקרני השמש. קרני השמש עשויות להרוס את כמות הכלור, כמו כן, פסולת שתכיל חנקן, עשויה להפחית אף היא את רמת הכלור, מאחר והיא יוצרת כלור קשור או כלור אמינים, שהוא פחות פעיל ואפקטיבי. הכלור הקשור הוא זה שיפיץ את הריח החזק, שיכול להיות מטרד לכל מי שמתרחץ. כחלק מהתחזוקה, צריך שיהיה בה מד חום שימדוד כל הזמן את טמפרטורת המים שאמורים להיות בין 24 – 29 מעלות.

תחזוקת מערכות שאיבה הסינון

כל פעולת תחזוקה תלווה בסחרור המים באמצעות פילטר. סחרור זה מיועד להעביר את המים דרך מסננים ומערכת חיטוי כדי להבטיח את האיכות שלהם. עבור הסחרור נצטרך משאבות ואביזרים נוספים.

המשאבה


המידות של המשאבה והמסנן אמורים להיות תואמים למידת הבריכה הביתית ולעומק שלה. כדאי לעשות שימוש במשאבות שפועלות לאט על מנת שלא ייווצר רעש.

המסנן


המסנן הוא אלמנט חשוב ביותר ששומר על מים צלולים. היות והמים שנשאבים יכולים להכיל בתוכם לכלוך כמו שיער או עלים שעלולים להזיק, חשוב למנוע את הכניסה שלהם למשאבה. על כן, המשאבות (הפלסטיות) מגיעות עם מסנן, דרכו יעברו המים.

פילטר קרטריג'


תפקיד הפילטר במסנן הינו להוציא לכלוך גרגירי להבהרת המים. מהירות הסינון תימדד בנפח המים שעוברים ביחידת שטח סינון ביחידת זמן. בבריכות ביתיות קטנות אפשר לעשות שימוש בפילטר קרטריג' שיש לו סנן נייר שהוא חלק מפעולת התחזוקה של מערכות הבריכה הביתית. דרך הפילטר הזה יעברו המים לסינון, כשהפילטר יתפוס לכלוך במידות של 5-10 מיקרון.

פילטר חול


פילטר חול הינו מיכל רחב שמחזיק קילוגרמים רבים של חול מסוג קוורץ,  כאשר המים המזוהמים יעברו דרך החול, הקצוות החדים של החול יאחזו בלכלוך ובצורה זו גם יסננו אותו. מסנן החול הינו נוח לתפעול למסנן הנייר, לרבות בנושא התחזוקה השוטפת של תחזוקת בריכת שחיה ביתית. נציין שפילטר חול הוא פחות בחירה טובה בבריכות בהן יש הקצבה מוגבלת של מים.

בכל תחזוקת בריכה, בין אם צריך להחליף את המים באמצע עונת הרחצה, לבצע תיקון שונה או אפילו לרכוש רובוט לניקוי המים מדי יום – מה שבטוח זה שלא כדאי שתחסכו בכל מה שקשור לתחזוקה מאחר והמטרה היא להצליח ליהנות ממנה ועם זאת להיות שקטים לגבי איכות התחזוקה שלה.