בריכות שחיה שקועות  – מימד נוסף לנוף האחורי של הגינה

בריכות שחיה בכל בית פרטי יעניקו לבעלי הבית את הפריבילגיה של שחיית בוקר והשתכשכות במים צוננים בכל רגע נתון בחודשי הקיץ הלוהטים. כיום כשכולם חיים בעידן בו בריכה כבר לא מזוהה רק עם המעמד הגבוה, רבים יכולים להרשות זאת לעצמם וכך לשדרג את איכות החיים שלהם. בריכה שקועה בחצר הבית תוסיף ממד ייחודי ומרשים לנוף המבנה. ניתן לזהות יותר ויותר בבתים פרטיים שיישמו בחצר הבית בריכות שחיה שקועות שנראות כחלק אינטגרלי מכל שטח המבנה. באמצעות עיצוב נוף מודרני שמספק ארכיטקטורה יוקרתית, בריכה זו תעלה גם באופן משמעותי את ערך הנכס. כמו כן, הן גם ידועות בסימטריה שלהן ובצורות הגיאומטריות שלהן, חלקן מגיעות בצורות מלבניות שמאוד מחמיאות לזרימה הליניארית של הבית והיה ומבנה חלל הבית הינו מודרני שכולל בתוכו מרחבים לינאריים רבים, אזי האפקט השקוע יוסיף ממד עיצובי ייחודי ומרשים ביותר.

בריכות שחיה שקועות

בריכות שחיה שקועות

מגוון עיצובים ברוח התקופה

בנוסף, יש בריכות שקועות אחרות שמגיעות בצורה עגולה ומושלמת והן ממוקמות במרכז בתוך פטיו עגול. אפשר לעשות שימוש באבן או בבטון לבנייה של הפטיו הזה וכך ליצור רדיוסים כלפי חוץ. ניתן לשמור גם על ניקיון המים מזיהום באמצעות ניקוזים שיהיו מוסתרים ויבנו בתוך הפטיו ומסביב.

עוד עיצוב פופולרי היום הוא עיצוב בצורת  – L. לעתים נקשר בריכות בצורת L עם אתרי נופש מפוארים באזורים טרופיים. נכון שמדובר במוטיב עיצובי סטנדרטי, אולם יחד עם זאת, נוכל גם לסווג סגנון זה כמודרני מאוד. אם נביט על רוב בתי המלון 5 כוכבים באזורים הטרופיים, נוכל להבחין שהארכיטקטורה שלהם הינה מודרנית ועכשווית וכוללת קווים דומיננטיים וזוויות חדות. בריכה בצורת L לא רק מעצימה את הסגנון האדריכלי, אלא היא גם מוסיפה ממד נוסף בזכות השיפוע שלה שיורד לתוך המים.

ישנו חסרון בבריכות בצורת "L" שלא מאפשר כיסוי בטיחותי תקני , אבל יש מספר רעיונות יצרתיים לפתרון הבעיה.

התכונות העיקריות ששמים עליהן דגש בכל עיצוב של בריכות שחיה שקועות הינן נוחות ובטיחות. החוכמה היא לעצב את הבריכה במידות המתאימות כבר מלכתחילה, כך שהיא תיראה כאילו היא חלק מהבית ותתכתב עם הנוף בצורה הרמונית. כמו כן, יש לבנות אותה באמצעות חומרי גלם איכותיים ועמידים ביותר ולעשות שימוש בתערובת גוונים וטקסטורות של פסיפס, קרמיקה , PVC   ועוד.

בריכות שחיה שקועה

בריכות שחיה שקועה

היתר ותקנות לבניית הבריכה

כמו כל מבנה קבע גם במקרה של בריכה שקועה יהיה צורך בהשגת היתר בנייה, שכן היא נחשבת למבנה קבוע שדורש עבודות חפירה בקרקע ויציקת יסודות. אולם קודם לכן כדאי להחליט אם מעדיפים בריכת שחיה מבטון או בריכה מתועשת, שדורשת פחות ביסוס, ולוח זמנים נוח יותר. בכל מקרה בו נבחר, מוטב להיעזר באנשי מקצוע כמו אדריכל או מעצב גינות שיסייעו בהתאם לכל התנאים הניצבים בשטח כמו גודל השטח, סוג הקרקע, הנוף מסביב ולפי שיקולים נוספים. כמו כן, הקמה של בריכה בשטח תיקח זמן, לכל הפחות חודש ימים ובמקרה אחר ניתן לתכנן את כל המידות ושהיא תבנה במפעל ורק לאחר מכן תמוקם בשטח עצמו.

השלבים בהקמה של בריכות שקועות

תכנון

שלב התכנון יכיל בתוכו את קבלת היתר לבניה. בנוסף, בשלב זה יקבע גם כל האזור של המבנה, ביצור המבנה ובחירה בחומרי גלם ואיטום שידרשו לאורך כל ההקמה, כך ניתן למעשה להעריך זמן, עלויות ותקציב.

הכשרה של הקרקע

על מנת להקים את המבנה יש להכשיר את האדמה כדי שיהיה ניתן להציב בתוכה יסודות ותשתיות. לאחר מכן מתחילים לחפור בור בעומק הרצוי וקודחים יסודות בעומק שיקבעו את המבנה. לאחר מכן אוטמים את הקרקע על ידי חומרי גלם מתאימים – או שמייצרים משטח על שכבות מצעים, ללא כלונסאות, כפי שעושים במקרים של בריכות מתועשות.

בנייה של קירות הבריכה

בשלב זה מתחילים לבנות את הקירות של הברכה על ידי יציקת בטון, טיח ושכבות של איטום ( או פלטות מיוחדות המותאמות לבריכות מתועשות המחופות בPVC, תלוי במקרה) . בזמן בניית הקירות נטמין בחלקם גם צינורות שקשורים לגופי תאורה או כל אבזור שנרצה להוסיף לברכה עצמה.

בדיקת אטימות

בדיקה של אטימות בכל הנוגע לבריכות הוא שלב משמעותי ביותר זאת על מנת שלא יהיה צורך לחזור אחורה ולבדוק היכן יש כשל באטימות המבנה, לכן לאורך כל הקמת הבנייה יהיו מצבים בהם תיבדק האטימות של הקרקעית והקירות המבנה.

עבודות גמר וניקוי

השלב האחרון הינו ניקיונות והדבקה של אריחים מעוצבים, או פסיפס  לקירות הבריכה, במקרים של בריכות בטון, או חיפוי PVC  בבריכות מתועשות..