מטיילים רבים שנסעו לטייל באנגליה זכו להכיר את הגינה האנגלית הטיפוסית. מדובר בגינה שופעת בסוגי צמחים שונים שדורשים בעיקר אהבה לכל מה שקשור לטבע ולצומח. לא פעם נחשוב שסגנון גינה אנגלית הוא סגנון פראי ומבולגן, אולם מדובר בגינה שהיא כפרית, רגועה ורומנטית ביותר עם הרבה צבע בעיניים, שרידים של מבנים עתיקים, שבילי דרך מתפלים ופינות ישיבה קלאסיות ורומנטיות. במאמר זה נרחיב אודות הגינה האנגלית על כל האלמנטים שמאפיינים אותה והאם ניתן ליישם אותה בארצנו החמה?

אנגלית שופעת וייחודית - גינה אנגלית - שופעת וייחודית

גינה אנגלית – שופעת וייחודית

מאפייניה של הגינה האנגלית

עיצוב הגינה האנגלית התחיל במאה השמונה עשרה בבריטניה, מה שהחליף את הסגנון הצרפתי שהיה נוקשה ובעל קווים חדים וסימטריים, סגנון שהיה שכיח בכל רחבי אירופה. כשאנחנו מדברים על גינה מעוצבת בסגנון אנגלי, לרוב נראה צמחייה רבה ושופעת בגוונים ופרחים מסוגים שונים. גינה שנראה כי שורר בה בלגן אחד גדול, אם זה בצורה החלקית שהיא גזומה, בזכות אותן פינות ישיבה שאינן נגלות לעין, אלמנט המים, אבני הדרך שמציצות מהאדמה ובנוסף, נמצא מבנה של שריד עתיק ושבילים ארוכים שמתפתלים לאופק – כל אלה ישרו מראה טבעי שמרגיש כי לא עוצב על ידי האדם, אלא על ידי הטבע עצמו.

גינה כמו מהאגדות

הגינה האנגלית תחולק גם לאזורים, וזה בגלל האלמנטים הרבים שמרכיבים אותה, כשלכל אלמנט יש ייעוד אחר. חלק ממרכיבי הגינה מטרתם היא אסתטיקה ויזואלית, אחרים יהיו יותר פרקטיים, וביניהם יש גם אזור שמיועד לבילוי ופנאי. הגינה האנגלית מתהדרת במרחב דשא ירוק, במגוון עשיר של צמחים ובאלמנטים דקורטיביים מיוחדים, כמו שער שמוביל לאזור כלשהו בגינה, שעון שמש, פסלים, מתקן להאכלה ציפורים, תיבת קינון שמושכת ציפורים לגינה ועוד. כמו כן, נמצא גם מגוון אלמנטים שיש להם שימוש כמו עצים שמניבים פרי, ערוגות של צמחי תבלין, מחסן, גדר חיה, שבילים שניתן לפסוע עליהם בין הערוגות ועוד.

גינה אנגלית - גינה אנגלית - שופעת וייחודית

עיצוב גינה אנגלית

בסיס לכל גינה

כל גינה שמכונה גינה אנגלית תהיה בנויה משלד שהוא למעשה הבסיס שעליו ניתן לשחק עם הצמחים והפריחה בהתאם לכל עונה. המשמעות בעיצוב גינה בסגנון אנגלי יהיה שאליו מתקבצים כמה אלמנטים יחד. גינה זו תתחיל עם בסיס כלשהו, כמו רחבת דשא, שבילים ארוכים ומתפתלים, פינות ישיבה מאבן או ברזל, וסביב כל אלמנט כזה יהיה ניתן לשלב את הצמחייה בגינה, פרגולה מעץ, סוכה שעליה צמחים מטפסים ועוד. בגינה זו נמצא גם מגוון רחב של פרחי ורדים, לילך, לוונדר ואת צמח הגרניום.

צמחיה - גינה אנגלית - שופעת וייחודית

עיבוי צמחיה

גינה אנגלית בישראל

כמובן שבישראל קשה יהיה ליישם את הגינה האנגלית כמו שניתן יהיה ליישם אותה בקלות במדינות שונות באירופה, זאת בשל מזג האוויר השורר כאן שלא תואם לצמחייה הטיפוסית. גם סגנון הבנייה בישראל ברובו מאוד שונה מהבנייה האנגלית. עם זאת, לא כדאי יהיה לשלול עיצוב גינה שזהה לעקרונות הגינה האנגלית. עם מעט מחשבה עיצובית ניתן להתאים את הסגנון שלה לסגנון הישראלי ולשלב בסידור הגינה צמחים שמאפיינים את הארץ. במקום בריכת נוי שמאפיינת את הגינה האנגלית אפשר לבנות מזרקה קטנה שמבוססת על חומר גלם אבן שתמוקם באזור מוצל שנחשב לאזור אסטרטגי. לצד המזרקה ניתן למקם ספסל לשניים, צמחייה מטפסת על סלעים ולדאוג לגיזום חלקי ופרוע של הצמחייה.

העיקרון נשאר אותו דבר – בסיס, מגוון, פריחה, מעין אי סדר שלמעשה כן יש בו סדר. אפשר לחלוטין לעשות שימוש בצמחים שמאפיינים את הארץ ולא דורשים השקייה מרובה כמו לבנדר, רוזמרין, זוטה, ועוד צמחים מטפסים שפורחים במהלך כל השנה.