גינות מעוצבות עם דק הופכות את כל החלל למעוצב, מסודר, מטופח ומודרני יותר. הדק מספק מרחב פעולה מהנה ופשוט יחסית לתחזוקה, והוא אידיאלי כפינת אירוח, אזור משחקים או מצע נעים מסביב לבריכה הביתית. חשוב לתכנן משטחי דק מראש ולדאוג שהם ישתלבו עם כל העיצוב של הגינה ופנים הבית, שכן לא מדובר במענה לאזור ספציפי, כי אם עיצוב יעיל שיש לו השפעה על כל החלל. בנוסף לכך, המודעות הגבוהה שיש כיום בכל הנוגע בחסכון במים, רק מגבירה את הבחירה בדק. ההתפתחויות הטכנולוגיות שיש היום מציעות מגוון אלטרנטיבות, מדקים עשויים עץ ועד לדקים סינטטיים מרשימים.

מעוצבות עם דק - גינות מעוצבות עם דק

גינות מעוצבות עם דק

גינות מעוצבות עם דק למראה כפרי וטבעי

משטח החלל וכל חיפוי חיצוני אחר ישמש את רובינו כאזור ישיבה ומרגוע. הדק יעניק לחלל מראה טבעי ויוקרתי ככל שהוא יהיה יותר איכותי. גם לעבודת ההתקנה יש השפעה ניכרת על כל המראה וחשוב שהיא תעשה על ידי אנשי מקצוע מומחים על מנת שהדק יחזיק לאורך זמן. כיום יש בעיקר דקים מעץ וגם סינתטיים דמוי עץ. חשוב יהיה להתאים את סוג חומר הגלם לעיצוב החלל כדי ליצור התאמה בסגנון, אך במקביל יש לדאוג ליעילותו ולהתאים אותו בהתאם לכל צורך שעליו למלא. בהתאם לאיכות ולסוג הדק, כך תהייה התחזוקה שלו, כלומר, במידה ומדובר בדק עץ שחשוף לנזקים של מזג האוויר, התחזוקה תכלול טיפול וצביעה אחת לשנה. אומנם, בדרך כלל נבחר בדק איכותי שיצליח להתמודד עם איתני הטבע, אך בל נשכח שהוא חשוף כל הזמן לשמש חזקה או ללחות גבוהה, לכלוך ולרוחות שיאלצו חידוש שלו מדי תקופה.

סוגי עצים שישמשו לדקים

בגינות בישראל עושים שימוש לרוב  בדק אורן ובדק איפאה. להלן סקירה של מנעד סוגי העצים המתאימים לדקים, שבהם וודאי תתקלו:

דק אורן

עץ נפוץ בשימושו ונחשב מאוד נוח לעיבוד משום שהוא רך ואלסטי, מה שמקל על העבודה. עם זאת, לוחות העץ לא עמידים לגמרי ולכן יעברו הליך חיטוי על מנת לעצב אותם כדי שיעמדו מול מזיקים ותנאי אקלים.

דק איפאה

עץ האיפאה מגיע מיערות של ברזיל יש לו מראה מרשים יפה ואיכותי. אחת התכונות שלו הינה דחיסות החומר, לכן הוא מאוד עמיד מפני פגיעה ושחיקה. צבעו כהה והתחזוקה שלו תכלול צביעה מדי תקופה או כל זמן שהצבע שלו מתחיל לדהות.

איפאה בגינה - גינות מעוצבות עם דק

דק איפאה בגינה

דק טיק

עץ נדיר שמגיע מבורמה ועלותו יקרה. נחשב לעמיד בעל צבע חום בהיר. נחשב לדק אקסקלוסיבי בעל מראה מפואר.

דק במבוק

הבמבוק שמספק לנו מנעד מוצרים יתאים גם ליצירת דק. הוא נחשב אידיאלי לחצר מעוצבת מאחר והוא גם חומר ידידותי לסביבה ובמקביל חזק ועמיד מול תנאי מזג האוויר.

דק סינטטי

סינטטי בגינה - גינות מעוצבות עם דק

דק סינטטי בגינה

מדובר בדק עם מנעד יתרונות, כשהחיסרון הבלעדי הינו העלות שלו ביחס לכל דק אחר.  המראה שלו דומה מאוד לדק הטבעי אך עם זאת הוא הרב היותר קפדני וישר בשל חומר הגלם. הלוחות עצמם מגיעים עם שכבת הגנה מקרינת UV וזאת הסיבה שהם לא דוהים מה שיחסוך את כל התחזוקה למעט ניקוי פשוט וקל.

גינות מעוצבות עם דק יכולות בקלות להכיל בתוכן עוד אלמנטים מעץ כגון: פרגולה, אדניות עץ דקורטיביות, גדר מעץ ועוד מגוון של אלמנטים שישתלבו נהדר יחד. הדק יבלוט בשטח לצד מרבד הדשא או ערוגות הפרחים ויראה כמו אי קטן של רוגע ונינוחות.