הקמת גינות – התמודדות עם הפרשי גבהים

לא כל הגינות נולדות ישרות, מסודרות ועל שטח בגובה אחיד. הפרשי גובה מאפיינים לא מעט גינות ומעלים שאלות רבות אצל כל מי שמתמחה בתחום של עיצוב גינה. כיצד מתמודדים עם הפרשי גבהים בהקמת גינות? הנה כמה רעיונות שיוצרים עניין וייחוד ופותרים את הבעיה.

הקמת גינה ובניית מסלעות

אם הגינה מורכבת מכמה מתחמים בעלי גובה שונה, אפשר ליצור ביניהם מסלעה, שמשמשת גם לחיבור בין האזור הגבוה לפני השטח וגם כמקום שתילה או כאלמנט אסתטי. מסלעות יכולות להיות מקום נהדר לשתול בו עשבי תיבול או רקפות נוי שגדלות בין הסלעים בחודשי החורף. הן יכולות להיות תשתית למפל מים קטן או פשוט להוות אלמנט טבעי בעיצוב גינה, תוך שימוש בסלעים בגוון נכון.

יצירת גופי מים ומפלים:

גינות - הקמת גינות - התמודדות עם הפרשי גבהים

הקמת גינות – התמודדות עם הפרשי גבהים

מפלים יכולים להוות אלמנט עיצובי יפיפה בתוך כל גינה. הם משתלבים בתהליך עיצוב גינות קלאסיות, יוקרתיות ואפילו מודרניות ומינימליסטיות. אלמנט המים בגינה תמיד יוצר עניין ואפשר להשתמש בו ליצור חיבור בין שני חלקי הגינה שנמצאים בהפרשי גובה שונים.

שתילת שיחים וצמחייה בגבהים שונים:

צמחייה יכולה ליצור יחסים נכונים בין אלמנטים בגבהים שונים, היא מחברת בין פני השטח לבין אזורים גבוהים יותר בגינה. כך אפשר ליצור איזון על ידי שתילת שיחים מסוימים ואפילו עצים. כל אלו נכנסים לתוכנית עיצוב גינה מתחילת הדרך, כך שניתן לראות את התמונה הכוללת ולראות כיצד הצמחייה תורמת לגינה.

יצירת טראסות:

גינות2 - הקמת גינות - התמודדות עם הפרשי גבהים

הקמת גינות – התמודדות עם הפרשי גבהים

בהקמת גינות  גדולות אפשר ליצור טראסות אדמה, שמייצרות למעשה ערוגות חדשות בגבהים שונים. אלו מתאימות לשתילת ערוגות של ירקות, פרחים, עשבי תיבול ועוד. עיצוב גינה עם טראסות יוצר הרבה עניין, צבע וירוק בעיניים. חשוב לשלב בתכנון מערכת השקייה שתתאים להשקיית כל טראסה ותאפשר לטפח בהן צמחייה אסתטית.

התמודדות עם הפרשי גבהים בהקמת גינות

הפרשי הגובה מהווים אתגר בכל תהליך של עיצוב גינות – מכל סוג שהוא, אבל ישנם פתרונות יצירתיים שמאפשרים לנו לזכות בגינה היפה והמעוצבת ואף מוסיפים לה חן ויופי.