בעונת החורף אנחנו מתמודדים עם תנאי שטח אחרים כשאנחנו מתכננים פרויקט של הקמת גינה. אנחנו מתייחסים למזג האוויר, למצב האדמה ולצמחים שנשתלים בגינה במהלך תהליך ההקמה. הרבה לקוחות שואלים אותנו האם צריך להשקות את הגינה במהלך החורף. במאמר זה ננסה לתת כמה טיפים ולעשות סדר בבלגן.

חורף בישראל – חייבים להשקות

עם פרגולה מעוצבת 1 - השקיית גינות בחורף

השקיית גינות

עונת החורף גורמת לצמחים בישראל להיראות פחות טוב. הם מתמודדים עם מזג אוויר משתנה – מיום שמש חם ויבש לכמה ימים של גשם לא נעים וכן הלאה. הקמת גינה בחורף מביאה אותנו לבחור קודם כל צמחים עמידים יותר, שצומחים היטב גם בחורף.

אנחנו בוחרים בצמחים שיכולים לעמוד בשינויי מזג האוויר האלו ועם זאת דורשים השקייה מסודרת נוחה. באופן כללי, החורף הישראלי מחייב אותנו לשמור על שגרת השקייה, אם כי פחותה מבקיץ החם. אנחנו ממליצים להתייעץ ולבדוק לפני החורף איך תשקו את צמחי הנוי בגינה ומה התדירות המתאימה.

הניקוז חשוב במיוחד

עוד לפני שגרת ההשקייה הנכונה לחורף, אנחנו משלבים בתהליך הקמת גינה גם עבודה על מערכת הניקוז. כאשר מעצבים גינה מאפס, בודקים קודם כל את תנאי השטח ודואגים שמערכת הניקוז עובדת היטב. כך הצמחים יוכלו לעמוד באירועי גשם ארוכים.

בנוסף, חשוב לבדוק לפני החורף שפתחי הניקוז נקיים. לרוב, מצטברים בפתחי הניקוז עלים, ענפים ודברים נוספים שעלולים לסתום את המערכת. חשוב לדאוג לנקיונה לפני החורף ולעקוב אחרי הניקוז במהלך התקופות הגשומות.

דואגים גם לצמחים בגינה וגם לצמחי אדנית

מעוצבת חורף - השקיית גינות בחורף

אחד המקומות שבהם אנחנו רואים את הנזק הרב ביותר של חוסר השקייה במהלך החורף היא האדנית. צמחים באדניות, בעיקר אלו שמצויים תחת הפרגולה, או ליד הבית מתחת לגגון, לא מקבלים את ההשקייה הדרושה להם כדי לצמוח וללבלב – גם בחורף גשום.

כמו בקיץ, חשוב לבדוק האם הצמחים מקבלים השקייה ולוודא שהאדמה לחה ומזינה.

בכל תהליך הקמת גינה אנחנו שמים דגש על התאמת הצמחים, מערכת ההשקייה והניקוז בגינה לעונות המתחלפות. לפני החורף, אנחנו ממליצים להשקיע מחשבה ולבדוק שהגינה שלכם מוכנה לחורף.

רוצים לתכנן את גינת חלומותיכם? – פנו אלינו, לאמנות הגינה הקסומה