גיאופיטים הם משפחה מרהיבה של צמחים שאנחנו משלבים ללא הפסקה בתהליך עיצוב גינות מכל הסוגים והמינים. עונות הסתיו והחורף הן ללא ספק עונות השיא של הגיאופיטים, אז הם פורחים ומלבלבים. עם זאת, הם יכולים לצמוח ולשגשג בכל עונות השנה.

אז מי הם הגיאופיטים?

עם גיאופיטים 2 - כל מה שחשוב לדעת על שילוב גיאופיטים בגינה

משפחה צבעונית, ריחנית ושמחה של צמחים שפיתחו איברים כמו בצלים, פקעות, קני שורש ושורשים עבים. בין הגיאופיטים שאנחנו מכירים כאן בישראל תמצאו את הרקפות, הכלניות, האגפנטוס שמגיע מאפריקה עם פריחתו הסגולה והוא פופולרי מאד בהקמה או עיצוב גינות בישראל.

בנוסף, נכללים בקבוצה זו גם אירוס, סייפן, נרקיס, שושן צחור וחצב הנפוצים מאד בישראל.

הגיאופיטים מתחלקים למספר קבוצות:

עם גיאופיטים 3 - כל מה שחשוב לדעת על שילוב גיאופיטים בגינה

גיאופיטיס ירוקי עד: אלו מגיעים בדרך כלל מארצות בעלות אקלים סאב-טרופי או טרופי. ביניהם אפשר למצוא את האירוס הגרמני, האגפנטוס, חמציץ ועוד. הם פורחים בכל עונות השנה אך יש לחלק מהם תקופת תרדמת בה הם אינם מלבלבים.

גיאופיטים נשירים: קבוצה זו כוללת זנים רבים של פרחים וצמחים המשתלבים בתהליך עיצוב גינות בישראל. בין היתר תמצאו בקבוצה הזו את חבצלת החוף, הסיתוונית, נץ החלב, החלמונית, יקינטון, אירוס, כלנית, רקפת, נרקיס ועוד.

חלק מהגיאופיטים הנשירים כמובן צומחים גם בטבע ונחשבים לפרחים מוגנים שאסור לקטוף. חלק מהגיאופיטים הללו דורשים איסוף של הפקעות בסוף העונה ושמירתן בייבוש עד לתחילת העונה הרלוונטית להם.

לפני שאתם שותלים גיאופיטים בגינה, חשוב לבדוק כמה שמש הם דורשים, זאת משום שרבים מהם דורשים צל חלקי ושמש מתונה. בנוסף, חשוב לבדוק באילו עונות יש לשתול אותם בגינה, זאת משום שהם דורשים כאמור איסוף של הפקעות בסיום העונה וייבושן.

המשפחה הגדולה והמיוחדת הזו של צמחים ופרחים משמשת אותנו בעולם עיצוב הגינות מזה שנים רבות ויוצרת עבור לקוחותינו מרבדי פריחה וירוק בעיניים. למרות שחלק מהחברים במשפחה מגיעים מארצות רחוקות, רבים אחרים מהווים חלק מהנוף הישראלי כבר אלפי שנים.

בכתבה משולבים תמונות של גאופיטים שנשתלו בגינה שלי ואצל לקוחות.

מתלבטים לגבי עיצוב הגינה – פנו אלינו, לאמנות הגינה הקסומה.

ערן 0545228882

עם גיאופיטים 4 - כל מה שחשוב לדעת על שילוב גיאופיטים בגינה