מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות

כמו בכל תחום שיש בו טרנדים ומגמות עיצוביות שבאות וחולפות, כך גם בעולם עיצוב גינות. יש טרנדים עיצוביים רבים ויש לוודא כי כל בחירה שלכם תתכתב עם העיצוב של חלל הבית. בין כל אותם מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות, נמצא גינות מעוצבות בסגנון טרופי, ישראלי ים – תיכוני, עיצוב טוסקני, גינות יוקרה בסגנון אנגלי, גינה בסגנון יפני וכדומה. בכל אחת מהמגמות יילקח בחשבון נושא חסכון במים, שימוש רק בחומרים טבעיים כחלק מהתחשבות אקולוגית בסביבה שלנו, עיצוב לפי העקרונות של הפנג שוואי וכולי. כל אדם שיש בחזקתו גינה יכול לעצב את גינת חלומותיו לפי ראות עיניו וטעמו האישי. תכנון חכם יסייע להפוך כל שטח בגינה ליפה וחיוני שמשרה הרבה שמחה וחיות. במאמר זה נפרט על כמה מהטרנדים היותר נפוצים בעיצוב גינות של ימינו.

IMG 2735 - מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות

מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות

סגנון הפנג שוואי

אחד הטרנדים הבולטים כיום, לצד כל השגרה הסיזיפית והעמוסה הוא עיצוב על פי התורה הסינית פנג שוואי. עיצוב זה יהפוך את כל שטח הגינה לחלל הרמוני שמתחבר לטבע ומאוד נעים לשהות בו. בתורת הפנג שוואי מיישמים את העיקרון הבסיסי (ה – יין ו – ייאנג) של שינוי מתמיד בחלל.  ה – יין מסמל את הצמחייה שהיא נמוכה ומעט מושפלת והיאנג  מסמל את הצמחייה הגבוהה והתמירה. בגינה שמעוצבת בסגנון זה תמיד יימצאו אלמנטים של מים שזורמים בצורה חרישית או עם פכפוך ברקע. כמו כן, הגינה תכיל בתוכה פינת רגיעה, שטחים שמיועדים לפעילות, אכילה ומשחק לצד אלמנטים דקורטיביים של פסלים שיעניקו נופך קסום ומנותק לגינה.

סגנון עיצוב טרופי

טרנד שמקבל תאוצה יותר ויותר בשנים האחרונות הוא – גינות טרופיות. הגינה הטרופית מאופיינת בעיקר בצמחייה גונג'לית פרועה, גבוהה, עם שיחים ועצים והרבה ירוק בעיניים, כשהיא מספקת גם הרבה צל. בגינה הטרופית רוב הצמחייה תכלול דקלים, שיח של ציפור גן עדן, עץ מנגו, פיקוסים ועוד. גינה זו לרוב תצרוך כמויות של מים ולחות כיאה לאזורים הטרופיים, ולכן מומלץ לבחור בעצים וצמחים שלא זקוקים להרבה מים, כמו הדקל ועוד.

סגנון עיצוב ים תיכוני

בין כל המגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות תמיד נמצא גם את הגינה הים תיכונית שמזוהה  בעיקר עם יוון, קפריסין וכמובן  גם כאן בישראל. הצמחייה שמאפיינת את הגינה הזו היא בעיקר צמחייה ועצי הדר שחוסכים במים כמו עצי תמר, עץ תאנה, עץ לימון, אלון, שיטה ואיך לא, עצי זית. בגינה הים תיכונית נמצא גם מגוון של קקטוסים. כמו כן, יהיו בא צמחי תבלין רבים כמו זעתר, בזיליקום, רוזמרין, למון גראס, נענע, מרווה ועוד.

סגנון עיצוב אנגלי

הגינה האנגלית מאופיינת במראה רומנטי וקלאסי עם ניחוח יוקרתי, שאותו מפסל כמעט הטבע בעצמו בעזרתו הנדיבה של האדם.  גינה זו תכיל בתוכה בעיקר צמחי נוי רבים יחד עם צמחי תבלין וירק, כמו כן, יזרום בה מפל מים קטן. בגינה האנגלית יש שטחים גדולים של מרבדי דשא, בצדם פרחים ועצים מסודרים ולעיתים מבנה עתיק שעליו מטפסת צמחייה. נכון יהיה להכיל בגינה ספסל עץ או מתכת, גדר נמוכה, כדים ומכלים עם צמחייה נשפכת מתוכם.

סגנון עיצוב טוסקני

גינה שמסוגננת בעיצוב טוסקני היא גינה חסכונית במים וצמחייה, הריצוף שלה מסוגנן ועתיק בגווני פסטל. הצמחייה האופיינית בה הינה סוגי ורדים, צמחייה מטפסת, עצי זית, הגינה גם תכיל בוסתן עם עצי ליצ'י, אפרסמון ועוד. בגינה זו יבלטו גם אלמנטים כמו אבנים, פריטי עץ, ריהוט גינה, שילוב משרביות ופרגולות מעץ.

IMG 2726 - מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות

מגמות וטרנדים בעולם עיצוב הגינות