מהי הידרופוניקה?

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על השימוש בשיטת הידרופוניקה לטובת גידול צמחים ביתיים. הידרופוניקה היא למעה שיטה לגידול צמחים במצע מנותק ללא כל שימוש בהזנה דרך אדמה דשנה כפי שנהוג בשיטה המסורתית, אלא על בסיס מים מדושנים. בשיטה זו קיימות מערכות מים סגורות המכילות מים מדושנים המספקים את כל צרכיו של הצמח, על מנת לאפשר לו לגדול בצורה מיטבית. המערכות הללו הן מתקדמות וחדשניות ומנצלות בצורה מיטבית את הדשן והמים.

המקור של הידרופוניקה

את ההידרופוניקה גילו חוקרים שחקרו את החילוף החומרים של הצמחים והסיקו מסקנה לפיה שהחומרים המזינים שצמחים סופגים מים. בתנאים טבעיים, האדמה נעשית מאגר של חומרים מזינים, אבל היא אינה חיונית לגידולם, ולכן ניתן לגדל צמחים גם ללא אדמה, אלה בעזרת מים ודשן ובעזרת השורשים. הצמחים עצמם יכולים לספוג את החומרים המזינים שהם זקוקים להם ללא אדמה, אלא כאשר חומרים אלה נמצאים במים שבהם הם גדלים. כאשר החומרים המזינים הדרושים מוספים באופן מלאכותי לתוך מי ההשקיה, הצמח אינו זקוק כלל לאדמה כדי להתקיים. בדרך זו ניתן לגדל כמעט את כל סוגי הצמחים, אך ישנם צמחים המתאימים יותר לשיטה זו.

הידרופונית 2 - מהי הידרופוניקה?

גינה-הידרופונית

השיטות לגדול צמחים  בשיטת הידרופוניקה

שיטה זו משמשת למספר דברים, האחת היא האופציה  ליצור סביבה מבוקרת לצמחים למטרת גידול נקי יותר עבור חקלאים, הרי אין אדמה שיש צורך לעבד, אין מחלות המגיעות מהקרקע ויש אפשרות לגדל כמות גדולה יותר של צמחים ללא מרווח ביניהם. מלבד זאת, אנשים רבים מקימים בביתם הפרטי עציצים או צינורות ובהם פרחים יפהפיים או צמחים שונים שיכולים להיות גינת תבלינים נהדרת המבוססת על שיטת הידרופוניקה. כמו כן, ניתן לבנות גינות שלמות בשיטה זו, ללא אדמה כלל.

את שיטת הידרופוניקה בגינות פרטיות ניתן ליישם בשתי דרכים; האחת היא בעזרת הצפת הצמחים על גבי המים באמצעות קלקר וסחרור המים, או הצפת הצמח על גבי המים באמצעות קלקר כאשר מפלס המים נמוך מגובה הקלקר מאוורר את השורשים. שיטות אלה מקובלות מאוד ונחשבות לחסכוניות במים ולמצליחות מאוד בארץ ובעולם.

הידרופונית ביתית - מהי הידרופוניקה?

גינה-הידרופונית-ביתית