מה זה ערוגות מוגבהות בגינה ומה כל-כך טוב בהן?

השלב הקשה יותר בתהליך הקמת גינה הינו זה שיצריך את החפירה והעדירה ואת כל ערבול האדמה, לרבות בעונת הקיץ בארצנו החמה. כיום אפשר להתעודד בכך שקיימת שיטת גידול מודרנית שלא מצריכה מאתנו את כל הפעולות המורכבות הללו שכרוכות בעדירה סיזיפית, שיטה שמותירה את האדמה כפי שהיא ויוצרת ערוגות מוגבהות עם שכבות חומרים אורגניים שבהם ניתן לשתול שתילים מכל סוג. מדובר למעשה במעין "מיטות מוגבהות" שביניהן יש שבילים שמנגישים את הגישה אליהן. "ערוגות מורמות" סביב הגינה מייצרות עיצוב נוף קצת אחר, ששאוב ממאפייני גינה יפנית, יש להן מגוון יתרונות ובעיקר מענה יצירתי לכל אילוץ שקיים בגינה ועל כך נרחיב במאמר שלפניכם.

הדמיה של ערוגות מוגבהות בגינה

הדמיה של ערוגות מוגבהות בגינה

פתרונות יצירתיים לגינה מודרנית

הגינה המודרנית בימינו יכולה להיות ממוקמת במרפסת או על הגג או מחוץ לבית ועל מנת לאפשר לכל סוג של צמחייה שנחפוץ בה לגדול בצורה מיטבית, יש לעיתים צורך בפתרונות יצירתיים שמותאמים לתנאים הקיימים, ששונים מהגינה הסטנדרטית. היה ומדובר בגינה מעוצבת על גג עם קירות בטון תומכים, יצירת מיטות מוגבהות ליד הקירות הינו רעיון מעולה. ניתן להוסיף מיטות עץ מוגבהות או מיטות מוגבהות שבונים אותן מבטון, בשני מטר עומק ורוחב רב, בהן אפשר לגדל שיחים גבוהים ועצים מזעריים שהתחזוקה שלהם פשוטה. בהקמת מיטות מוגבהות אלו, מומלץ במקביל לבצע איטום וחסימה במטרה לחסום יציאה של שורשים.

כל הסיבות לערוגות מוגבהות בגינה

ערוגות מוגבהות מניבות כמעט פי 2 יותר מערוגות רגילות על האדמה.

ניקוז מיטבי

ערוגה מוגבהת שומרת על דחיסות אדמה נמוכה מה שמאפשר ניקוז טוב יותר של נוזל עודף וצימוח של שורשים חיוני ובריא. הבנייה נעשית בפעם אחת. לאורך זמן עונת הגידול, האדמה שנמצאת בתוך הערוגה מתכווצת ובעונה הבאה מוסיפים עוד קומפוסט על שאריות הגידולים שנותרו מהעונה הקודמת ושותלים בשכבה החדשה. בערוגה מוגבהת אפשר לשתול באופן דחוק יותר מאחר ולא קיים צורך במרווח דריכה ובנוסף, אווריריות הקרקע תאפשר לצמחים גישה ישירה למים. כמו כן, בערוגה מוגבהת יהיה פשוט למזער את הצורך בעישוב לאורך הזמן משום שהגובה והמחסום יקטין את פיזור הזרעים של העשב.

טיפוח וטיפול נוח

גינת מיטות מוגבהות תאפשרנה נוחות רבה יותר לטיפול בצמחים שצומחים בערוגה. ניתן להיעזר בשרפרף לישיבה שמותאם לגובה הנכון או אפילו להניח קרש ארוך על שפת הערוגה המוגבהת, כדי להיאחז או להישען בו בזמן שעוסקים בשתילה.

שליטה בהרכבי האדמה – פשוט יותר לשלוט בטיב האדמה. מיטה מוגבהת הינה מענה אידיאלי במידה ומדובר בשכבה של אדמה דקיקה. כמו כן, השליטה בהרכב האדמה תאפשר לבצע התאמה עבור צרכים מיוחדים של סוגי צמחים, כמו לדוג' סוג ספציפי של צמח שדורש Ph מסוים, בערוגה מוגבהת אפשר לשנות בצורה הרבה יותר ממוקדת ויעילה את הרכב האדמה על מנת להגיע לאיזון שהצמח זקוק לו.

הדמיה של ערוגות מוגבהות בגינה

הדמיה של ערוגות מוגבהות בגינה

חסכון במשאבים

בערוגה מוגבהת מונעים בזבוז משאבים כגון קומפוסט, מים, חיפוי וכדומה.

איזון אקלים

יש להן גם נטייה לאזן את השפעת האקלים על צמח. הצמח יהיה עמיד יותר מול קור קיצוני או רוח חזקה.

גידול חממה

די בקלות אפשר לשלב במבנה הערוגה המוגבהת תוספת שתאפשר להדלות עגבניות באמצעות ניילון שמייצר חממה.

מזיקים

היה ויש בגינה בעיה של מזיקים שנטפלים לגינה יש לפרוס לול או רשת ולבנות ערוגה מוגבהת.  בעוד שלערוגה רגילה לא יתאפשר לחסום את הגישה, למוגבהת ניתן. כמו כן, מיטות מוגבהות ימנעו מהכלבים או החתולים שלכם לרבוץ בתוכן.