מטבחי חוץ בגינה המודרנית

יותר ויותר אנשים רוצים ליהנות מיתרונותיו הרבים של בית פרטי ובוחרים לגור במושבים, כפרים וקיבוצים שיש בהן הרחבות, על מנת להגשים את החלום של בית פרטי עם גינה. בשל העובדה שמדובר בבית פרטי, לרובם תהיה גינה רחבת ידיים, ויש כאלה שיקימו בה גם בריכת שחיה או בריכת נוי. הגינה תהפוך להיות אזור שבו מבלים את רוב ימות הקיץ ולעיתים אף יותר מאשר מפנים הבית. כמו כן, בזמן שמארחים את המשפחה או החברים בגינה ומכינים מטעמים ובשרים על האש לכולם, מה יותר נכון יהיה מלהכין את כל זה בגריל משובח במטבח שנמצא בגינה, מטבח שיתפקד בדיוק כמו המטבח שנמצא בפנים הבית. במאמר זה נרחיב אודות תכנון והתאמה של מטבחי חוץ לגינה.

חוץ בגינה המודרנית - מטבחי חוץ בגינה המודרנית

מטבחי חוץ בגינה המודרנית

קרדיט לתמונה – מטבחי אלמוקס – מטבחי חוץ מאלומניום במבצע של 7% הנחה לגולשי אתר "אמנות הגינה הקסומה"

תכנון מטבחי חוץ לגינה

כשאנו אומרים מטבחי חוץ לגינה, אנחנו לגמרי מתכוונים למטבח שעשוי מחומר גלם ייעודי שלא ניזוק מהאקלים בחוץ ומסוגל להישאר עמיד ואיתן מול כל פגעי מזג האוויר. לרוב, מדובר במטבחי אלומיניום או נירוסטה או בטון שאינם דוהים או מתנפחים ולא מושפעים כמעט מדבר. בכל בחירה של מטבח חוץ, חשוב יהיה לתכנן כראוי את המטבח בהתאם לצרכים ולהרגלים שלכם.

במידה ומדובר במשפחה גדולה שנוהגת לארח את כל האנשים, ניתן, בהתאם לזאת, לתכנן את המטבח לאופי הגינה. יש לחשב כמה תאי אחסון  תזדקקו, מה בעיקר תרצו לבשל במטבח חוץ, האם תרצו שני כיורים או אחד, האם יש צורך בטוחן אשפה, מקרר, מקפיא, תנור, גריל, מה הגדלים של כל אלה וכולי. למעשה כל בחירה שלכם, תקבע בסופו של דבר את המבנה הסופי של המטבח שלכם.

מטבח גדול או קטן?

על מנת לענות על השאלה הזו יש להבין את הצרכים של כל דיירי הבית וגם לקחת בחשבון את גודל הגינה שלכם ושאר האלמנטים שקיימים בה. במידה ותחליטו לבנות מטבח גדול בשטח קטן של גינה, סביר להניח שהמטבח יתפוס שטח נרחב ולא ישאיר מקום לכל שאר הפעילויות שלכם בחוץ, ולכן ההמלצה היא להקצות שטח מסוים למטבח שהוא לא במרכז הגינה, אלא במקום צדדי שיש דרכו גישה נוחה לאזור הישיבה. מטבחי חוץ נבנים בימינו באופן שהם לוקחים בחשבון את עניין המיקום ועדיין מצליחים לספק את כל מה שמצופה מהם, כשהכל מובנה בצורה חכמה, מודולרית ומתומצתת, ובתנאים שמתאימים לתנאי חוץ ודוחק.

כיצד לסדר את המטבח בחוץ?

מטבחי חוץ לגינה, הם מענה משולם לכל משפחה שיש לה גינה ורוצה לערוך בה ארוחות. אחד הדברים המייגעים בכל מה שקשור לאירוח חוץ הוא שנאלצים להיכנס ולצאת כל פעם לפנים הבית ולהעביר סירים וכלים החוצה, זה עלול להפוך את האירוח למייגע ומתסכל, לכן הרעיון של מטבח בחוץ, לא נחשב כלל למותרות עבור אלה שנוהגים לארח הרבה.

תפקידו של מטבח לפני הכל, הינו להקל על מלאכת הבישול ולכן התכנון שלו גם לאחר שהוא הוקם צריך להיות חכם ויעיל. בכל הקשור לאחסון, חשוב להבין שבמטבח חוץ הכל צריך להיות מאוחסן ולכל דבר יש מקום ייעודי. לא כדאי להשאיר דבר מחוץ למטבח על מנת שלא יבקרו אותו ויתבייתו בו כל מיני חיות מחמד ומזיקים למיניהם, על כן האחסון הוא קריטי. כל הרטבים והמלחיות וכולי צריכים להיות מאוחסנים במקום שישמור על הטריות שלהם ועם זאת יהיה בהישג יד. כנ"ל לגבי תבלינים, חשוב שתמקמו אותם במקום נגיש ונוח. גם כל הכלים שנהוג לבשל איתם צריכים להיות ממוקמים במקום שנוח לשליפה ובכלל כל היררכיית האחסון תתבסס בהתאם למלאכת הבישול האישית שלכם.