מכניסים את הפרקטיקה לגינה: הדליית פרחים מטפסים

אחד הפתרונות העיצובים והפרקטיים שנזהה בשנים האחרונות בגינה הינו הדליית פרחים מטפסים. במידה ותבקשו להסתיר קיר לא נאה או גדר סתמית, החברים הצומחים הללו ישמחו לסייע בנידון ולטפס לכל עבר. ניתן ליצור סולמות הדלייה לטיפוס ולשתול תחת הסולמות הללו מטפסים ונכרכים רב עונתיים שיתחילו להתפזר ולהתפרס להם בפריחה ריחנית וקסומה. יש מגוון סוגי צמחים שמתאימים לטיפוס, בין היתר נמצא את הלפופית הבטטה, הגפן, פסיפלורה, תונברגיה גדולת פרחים, יסמין, טרכלספורמון יסמיני וכן הלאה. כדאי להתייעץ במקום בו תרכשו את הצמחים בכל הקשור לכמות האור הנדרשת, לסוג האדמה שלה הם זקוקים ולטיפול הנחוץ עבורם כדי לבחור את הצמח שמתאים לתנאי הגינה שלכם.

מכניסים את הפרקטיקה לגינה: הדליית פרחים מטפסים

מכניסים את הפרקטיקה לגינה: הדליית פרחים מטפסים

ניצול השטח באמצעות הדליית פרחים מטפסים

בהקמת גינה אנחנו ניתן דגש לניצול נכון ויעיל של השטח שעומד ברשותנו ובהרחבה של מישורי הגידול על ידי שתילה בשכבות צימוח שונות – צמחיה גבוהה, מתפרשת, שורשית וכמובן בצמחיה של מטפסים. בצמחים מטפסים אנחנו בעיקר נתייחס לממד הגובה כדי להגדיל את כושר הנשיאה של השטח וכדי להרחיב את שטח הגידול והביומסה שבשטח. צמחים מטפסים הינם מעולים לגינה שיש בה מעט אדמה ושיש בה בעיקר שטח בנוי כמו באזור עירוני,  גינון אנכי, מרפסות וחצרות שיש בהן גדר וכולי. כמו כן, נעדיף צמחים מטפסים שהם רב – שנתיים, עם כמה שיותר תכונות שתורמות לנו לתזונה, לנוי, למאביקים או למשיכה של ציפורים וכד'.

פרטיות בגינה שלנו – כיצד נקים סבכה למטפסים?

גדר, פרגולה, מעקה או קיר עם צמחים ופרחים מטפסים ייצרו הפרדה חזותית מהשכנים ומהרחוב ויספקו לנו את הפרטיות וההצללה שאותם נבקש. בעזרת פרחים וצמחים מטפסים נוכל ליצור פינה חמימה ופרטית. על מנת שהצמחים יצליחו לטפס בגינה ניתן ליישם תשתית של גדר במבוק או כל סבכה אחרת, עליהן תוכל הצמחייה להתפרס. כדי לקבע את הסבכה שנבחר יש למלא את האדנית או את השטח עצמו, באדמה עם דשן. האדמה אמורה להחזיק את הסבכה או הגדר וליצור תשתית יציבה עבור הצמח המטפס.

שלב השתילה

כאמור, יש מגוון של צמחייה מטפסת שתוכל להתאים לשתילה, אך במידה ורוצים שהתהליך יהיה מהיר אפשר להתחיל עם פסיפלורה, שהוא צמח שמטפס מאוד מהר, גם פנדוראה יסימינית הינה מהירה ואף מפיצה ניחוח נעים של יסמין. כעת שותלים את הצמח עמוק באדמה בצמוד לסבכה ומתחילים לסרוג את הענפים שלו בין השלבים על מנת ליצור לו נתיבי טיפוס כלפי מעלה. כשהצמח צמוד לסבכה על מנת שהרוח לו תזיז אותו רצוי לקשור אותו בחוט פשטן, חוט שמתכלה עם הזמן בעוד שהצמח כבר הצליח להתקבע לסבכה.

הדליית פרחים מטפסים

דוגמאות לצמחים מטפסים שמתאימים למאכל

כובע נזיר – מתאים למאכל, לנוי ולמשיכת מאביקים. גדל במהירות והפרחים שלו יכולים להוות תוספת נפלאה לסלט שלנו.

תרד מלאבר – מתאים למאכל ולנוי. תרד מלבר הינו שיח שמטפס וגדל מהר. יש לו עלים בשרניים וגדושי ויטמינים וערכים תזונתיים.

שעועית לבלב – מתאים למאכל ולנוי. מדובר בצמח שהוא קל מאוד לגידול והנבטה והצימוח שלו מהיר למדי והוא מסוגל לכסות שטח גינה וגדר גדולה במהירות מרבית.

גפן – מתאים למאכל ולהצללה. הגפן הינו שיח מטפס שיהיה עמיד להרבה שנים קדימה ויניב מדי עונה פרי טעים ומשכר…. הוא עמוס בעלים ופרי בעונת הקיץ ובעונת החורף דל יותר.