שילוב עבודות אבן בעיצוב והקמת גינות

אחד הדברים היפים ביותר בגינה, זה לשלב אבן לריצוף השטח של הכניסה לתוך הגן, מסלעות בעלות נוכחות גדולה, פינות ישיבה מאבן, מדרכי אבן בגינה לצד ערוגת התבלינים, תיחום והדגשה של ערוגות של ירקות או אזורים ואלמנטים שונים בגן באמצעות אבן וכדומה. הוספה של כל האלמנטים הללו תיצור עיצוב ייחודי ומרשים, תחסוך בהשקיה, תשדרג את המראה של הגינה ותאפשר קבלה של מגוון רחב של דוגמאות ועיצובים. על מנת שנוכל לשלב את האלמנט המסיבי הזה בגן, יש צורך לתכנן מבעוד מועד את כל עבודות האבן בגינה עוד בשלב תכנונה. לחלק מהאבנים תהייה נוכחות דומיננטית ולא כל אלמנט יצליח להשתלב איתן, על כן נדרשת חשיבה עיצובית מוקפדת ומקצועית.

מסלעת אבן

מסלעות לגינה הן סלעים או אבנים גדולות שמשנים כליל את פני נוף הגן אך בנויים בצורה שמעניקה הרגשת אותנטיות. ניתן לבנות את המסלעות מסלעים גדולים או מאבנים זעירות בגנים גדולים בשטחם, אפשר לבנות מסלעות רחבות היקף שיוצרות מראה מיוחד ואפילו משנות את כל פני השטח המקורי של החוץ. למעשה, סלעים לגן ניתן להניח כמעט בכל מקום בשטח עצמו, כל עוד זה משתלב עם יתר האלמנטים, אולם יש לתכנן מראש את המיקום ולקחת בחשבון שכל מסלעה שתניחו, צריכה גם לאפשר ניקוז איכותי למי גשמים או למי השקיה על מנת שלא ייווצר מאגר של מים עומדים.

עבודות אבן - מסלעה

עבודות אבן – מסלעה

שבילים מאבן בגינה

השבילים הם למעשה שטחי המדרך של הגינה ומהווים חלק ממנה, לכן צריך להתחשב במיקומם מראש, על מנת שאנשי הבית ילכו בהם בנינוחות ותהיה להם גישה נוחה לכל האלמנטים בגינה, מבלי שיאלצו לדרוך על הצמחייה. יצירת השבילים צריכה אף היא להשתלב גם עם תכנון הגן ולרבות עם תכנון התאורה של הגן. כמו כן, צריך לחשוב על האבן המועדפת למשטחי הדריכה – שיש, סלע חתוך, גרניט, חצץ (מאוד אופייני בגן הישראלי) , בטון, חלוקי נחל, טוף גרוס ועוד. לעיתים האבן שתיבחר תהייה תלויה באזור הגיאוגרפי של הגן. רבים יבנו את השביל בגן מאבני בזלת (אבן שאופיינית בעיקר לאזור רמת הגולן), אחרים יבנו שבילים מאבן ערד (אבן שאופיינית בעיקר לאזור ערד), ויש אזורים שהשבילים יבנו מאבני נחל (מה שיותר אופייני לאזור הנגב).

שבילים מאבן בגינה

שבילים מאבן בגינה

חיפויים לגינה

נהוג לחשוב שגינה יש לחפות עם דשא, ואם לא דשא אז לפחות דק. אולם הנכון הוא שאבנים קטנות או אבנים שטוחות וגדולות הן חיפוי מושלם לגינה שלנו והם משרות אווירה טבעית לא פחות. חיפויים לגינה באמצעות אבנים הם אופציה מרעננת לכיסוי קרקע הגינה ולהענקת המראה המתאים לה לפי טעמכם האישי. גם החיפויים יכולים לבוא מכמה סוגים של אבנים – חלוקי נחל, טוף, גרנוליט, חצץ, גרניט, דולומיט ועוד. לחיפויים גם יתרונות רבים כמו – צרכי תחזוקה מינימליים, חיסכון במים, אפקט מקרר לימי הקיץ החמים, אפקט המונע את קיפאון הקרקע בימים קרים, שמירה על הקרקע מפני גשמים, ומניעת התפתחות עשבייה. גם ריצוף היא אופציה נוספת לסוג מדרך המקנה לגינה תחושת טבע במגוון צבעים ובמרקם מפוספס.

ריצוף אבן בלו סטון

ריצוף אבן בלו סטון

תיחום דשא באמצעות אבנים

תיחום דשא בעזרת אבן גם עשוי לספק מראה מיוחד וטבעי וגם יהווה מענה אסתטי וטבעי לצמיחה הפראית של הדשא והתפשטות שלו לכיוון ערוגות הצמחים. במקום לרסס – יוצרים שפת אבן למדשאה בשלל צבעים וצורות. כך הדשא נתחם לאורך שנים וגם התיחום יוצר עוד אלמנט של דקורציה אישית לגינה.

ריצוף אבני צפחה וחלוקי נחל

ריצוף אבני צפחה וחלוקי נחל