עיצוב גינה – מה כדאי לדעת

תכנון גינה, פיתוח השטח לקראת הקמת הגינה, עבודות הביצוע, צמחיה, מדשאות טבעיות והתקנת דשא סינטטי.

עיצוב גינה

את תכנון נוף הגינה רצוי לעשות כבר בשלב שבו מתחילים לתכנן את המבנה עצמו של הבית. זו הדרך למקסם את פוטנציאל ההנאה מהשטח ולהביא לידי ביטוי בצורה הכי מיטבית את תהליך עיצוב גינה והקמת הגינה. יש נטייה להרבה אנשים להשאיר את כל התכנון של – פיתוח השטח, עיצוב וביצוע הגן,  בחירה בצמחיה, מדשאות טבעיות והתקנת דשא סינטטי ועוד – לסוף תהליך תכנון של המבנה עצמו וזאת מאחר שהם לא מבינים שהגינה היא חלק אינטגרלי מכל המבנה של הבית ושהם בלתי נפרדים. התנהלות זו יכולה ליצור לא מעט טעויות שיכולות לעלות כסף רב ולכן חשוב להימנע מזה ולהבין ששלב תכנון שטח הגינה חייב לבוא במקביל לשלב בו מתכננים את כל המבנה של החלל הפנימי.

צמחיה שופעת בגינה

צמחיה שופעת בגינה

בשלב פיתוח השטח צריך להתייחס למיקום של המבנה, לכל היציאות הקיימות לגינה, לחניות ולשביל הכניסה, למערכת הניקוז, לכל בורות החלחול, לשיפועים, לשבילים נוחים, לתשתית החשמל, לצנרת המים, לתאורה של החלל ועוד. בשלב מאוחר יותר – העיצוב והביצוע עצמו הינו בראיה של יופי, ושל חוויה אסתטית מושלמת, והוא יבוצע תוך התמקדות בצרכים ובכל הדרישות של הלקוח, בהתאם לאופיו וטעמו, וכמובן עם התחשבות בתנאי השטח והאקלים.

בחירה במערכת השקיה מתאימה ומתקדמת היא אחת הבחירות המשמעותיות שיש לעשות  בשלבים הראשונים של תכנון הקמת הגינה. כיום, הדגש בכל תחום מערכות השקיה לגינה היא על טכניקת השקיה נבונה שמבוססת על שימוש אפקטיבי ונבון יותר והיא גם חסכונית בכל הנוגע לכוח אדם ומים. בימינו, רוב מערכות ההשקיה בגינות הן אוטומטיות, מערכות שפועלות בצורה חשמלית על ידי תכנון ממוחשב שמגדיר את הזמנים בהם יסופק לגינה מים. הקמת גינה עם מערכת השקיה איכותית תשדרג את כל מערך הצמחייה ואת המראה הכללי, תייעל משמעותית את העבודה בגינה ותהייה מוגנת ועמידה גם באקלים קיצוני.

לצד מערכת ההשקיה, יש להתמקד בשלבי התכנון גם בבחירה של הצמחייה. התמקדות זו כוללת את ההחלטה גם לגבי בחירה בסוגי העצים (תות דולבני , קופניון ,ערבה בוכיה, צפצפה , זית,  אלון, אלה, כליל החורש), שיחים (גפן, הדס, לוטם , אלמון הודי, יסמין, ועוד..), בני-שיח ורב – שנתיים ( כמו רוזמרין, לבנדר ומרווה), צמחי תבלין, עצי פרי, עצים נשירים בגוונים שונים, גיאופיטים (כמו כלניות, נוריות נרקיסים, רקפות) וכדומה.

אלמנטים של מים בגינה יוקרתית

אלמנטים של מים בגינה יוקרתית

שאלה נוספת שיש להתחשב בה עוד בשלב תכנון ועיצוב גינה היא האם לעשות מדשאה טבעית להתקין דשא סינטטי או אולי שניהם, והיכן כדאי למקם אותם בשטח הגינה?

במקרים של מדשאה טבעית צריך להחליט על סוג הדשא ולקחת בחשבון את כל התנאים כמו (מיקום גיאוגרפי, תנאי אקלים, טעם אישי), ובעת הביצוע – חשוב לנכש עשבים, לפנות אבנים וענפים מהשטח, לבצע פעולת תיחוח עמוקה בתוך האדמה, לפזר קומפוסט, להוסיף אדמה פורייה בכל מקום שבו חסרה אדמה, ליישר ולהדק (תהליך התקנה של מערכת ההשקיה לדשא יתבצע בשלב זה). אחרי כל זה ניתן להניח את מרבדי הדשא ומהדקים.

במקרה בו בחרתם בדשא סינטטי חשוב יהיה לבצע הורדה של שכבת אדמה ולהדק אותה, לפזר שכבת מצע מיוחדת, ליצור שיפוע קטן לניקוז, למתוח יריעת בד ולרוס את הדשא, תוך תיחומה בצורה מדויקת. כפי שהוזכר לעיל, את עיצוב הגינה חשוב לעשות כבר בשלב תכנון הבית, תוך כדי התחשבות בו, ליצירת גינה אסתטית, ופונקציונלית, המתאימה לצרכיו ואופיו של הלקוח והבית.

עיצוב פרוגולה בגינה יוקרתית

עיצוב פרוגולה בגינה יוקרתית