גינה בוטנית היא גינה שגדלים בה צמחים בעיקר עבור מטרות מחקר. הגינה הבוטנית להבדיל מגינות ציבוריות אחרות, נבדלת בעיקר בשל מגוון הצמחייה שגדלים בה בצורה מסודרת ולפי מחלקות יחד עם הסבר מילולי מפורט אודות כל צמח וזן, מה שמאפשר זיהוי והכרה של כל הצמחים. לצד מטרות המחקר, הגינה הבוטנית מהווה גם אטרקציה תיירותית, היא מלמדת אודות הזנים השונים שיש בטבע, במקומות שונים בעולם והיא גם עולם ומלואו בכל הקשור לצמחי מרפא.

גינות בוטניות - עיצוב גינות בוטניות

עיצוב גינות בוטניות

כבר משנת 2006 יצא בארץ חוק ה- גנים בוטניים שהצמחייה בגינות בוטניות הינן למטרות מחקר מדעי, אולם היופי שלהן תמיד ימשוך קהל רב של מתעניינים שירצו להכיר ולהיחשף לשפע הצמחים הקיימים בכל העולם. מה המאפיינים של גינון בוטני ומה דרוש על מנת לעצב גינות בוטניות בישראל גם בבתים פרטיים? על כך במאמר לפניכם.

גנים בוטניים בישראל

בישראל יש מספר גנים בוטניים שפזורים ברחבי הארץ, שמהווים טעימה מרתקת לכל עולם הצמחים שקיים בארצות רחוקות בעולם. הגן הבוטני מטרתו, הנגשה של המגוון הקיים, כדי שכל אחד יזכה לראות אותו מבלי לנסוע למקומות רחוקים. בארץ יש גינות בוטניות שהוקמו לצד ממסד ציבורי, למטרות מחקר, חינוך והעשרה. יש גנים שמנסים לחקות אזור גיאוגרפי כלשהו ושם נזהה חלוקה של הצמחים לפי סוגי האקלים. יש גנים שמטרתם לשמר צמחייה שנמצאת בסכנת הכחדה ועוד. אל רוב הגנים הבוטניים בארץ, מגיעים גם ילדים ומשפחות, בתי ספר ומוסדות כאלה ואחרים, במטרה לטייל בכל עונות השנה, לצפות, להריח ולחוות שלל צמחייה שונה לגמרי ממה שהם מכירים בארץ.

בוטניות - עיצוב גינות בוטניות

גינות בוטניות

עיצוב גינות בוטניות בבתים פרטיים

גינה בוטנית בבית פרטי, משמשת כגן ייחודי שמאופיין בעיקר בשלל צמחייה ופרחים שגדלים יחד באזור ספציפי ובתכנון מהודק ומוקפד. בימינו יש אנשים רבים שמעוניינים להקצות חלק מהקמת הגינה שלהם בבית לגינה בוטנית שתשמש כפינה מרשימה ומרתקת שיטפח וידאג לה בשוטף מעצב גינות מקצועי. הגן הבוטני הקטן שיגדל לו לצד הבית הפרטי, יצטרך להתחשב באופי ובהתנהלות היומיומית של הדיירים שגרים בבית. יחד עם זאת, הוא לא יוכל להוות גינה למשחקים, פינת רביצה וכו', והוא ישמש בעיקר כמוצג אומנותי לכל מי שירצה לבקר בו, יהווה גאווה לכל בעלי הבית והנאה צרופה בגלל האיכות הוויזואלית שהוא מעניק לכל מתחם הבית.

המבנה של גינות בוטניות מיקום של כל הצמחייה בגן הבוטני יהיה בהתאם לאזור האקלים ולפי סוג הקרקע ולא על פי התאמת צבע בגינה, סוגים ושמות הצמחים והפרחים. בחירה זו נובעת מהצורך לגדל צמחים שונים זה לצד זה כשהם דורשים אות אותו סוג אדמה ואת אותם תנאי אקלים. בגנים הבוטנים הצמחים ממוינים לפי עקרון טופוגרפי וגאוגרפי. ולכן חלקות מסוימות יקראו 'מדבר' חלקן יקראו, 'חורש' וכל שם שיינתן יהיה בהתאם לקבוצת הצמחים שמתאימה לתנאי מחייה של האזור שמאפיין אותו.
חממה בגן הבוטני בגינות בוטניות אפשר למצוא גם חממות רבות שתפקידן יהיה לדמות אזורי אקלים שונים, שאותם לא ניתן לקבל בצורה טבעית. בתוך החממה יגדלו מיני צמחים רבים שהתנאים של מזג האוויר הישראלי לא מתאים להם, כמו צמחים שמיועדים לאקלים טרופי או צמחים שאזור המחייה הטבעי שהולם אותם הוא אזור צחיח ומדברי. בנוסף, בגנים בוטניים רבים יזרום לו נחל עם אגם יפיפה שמיועד לצמחי מים.
נסכם שהקמת גינה בוטנית בבית פרטי תהווה מתחם צמחייה ייחודי ומוקפד, גינה שיש לדאוג לה בשוטף ורק יד מיומנת של מעצב גינות ידע לעשות זאת בצורה הראויה.

רוצים גינה כזאת? פנו אלינו:

054-5228882|eran@omanuthagina.co.il