טוסקנה שנמצאת במרכז איטליה ידועה כחבל ארץ רומנטי, שקורא למיליוני זוגות בכל העולם לבוא עד אליה כדי לרקום זיכרון מתוק וקסום מהנופים המהפנטים והכפריים, מהטירות העתיקות שטבולות במצע ירוק רחב ידיים, מהגנים עם מזרקות האבן ומכל הנוף הציורי הזה הבלתי נשכח. לא פלא שרבים יבקשו לנצור זיכרון זה דווקא בתוך הגינה שלהם. גני איטליה גורפים אין ספור מחמאות בזכות העיצוב המזמין, החם והקסום שלהם. במאמר זה נרחיב על העקרונות בסיסיים של עיצוב גינות בסגנון טוסקני.

גינות בסגנון טוסקני - עיצוב גינות בסגנון טוסקני

עיצוב גינות בסגנון טוסקני

טוסקנה זה פה

על מנת לשמור על הרמוניה בין הצמחים לבין האבן הנוקשת,  האיטלקים אימצו עיצוב גינה נעים לעין שמתחיל בפינת ישיבה מוצלת לצד הבית שבנויה על משטח אבן טבעית או על דק מעץ וממשיך לעבר מדשאה ירוקה רחבה במיוחד. טוסקנה גדושה בריחות תבלין נפלאים, על כן שתילים כמו עצי זית, לבנדר, גפנים, זעפרן ועשבי תיבול שמאפיינים כל גינה ים תיכונית יהיו יותר ממומלצים. עוד דבר שכדאי לדעת זה שהצמחים הנפוצים בעיצוב הטוסקני מתאימים מאוד לאקלים הארץ-ישראלי ולא ידרשו טיפול והתעסקות מיוחדת.

שימוש מאופק בצמחים

סגנון טוסקני אומנם מכיל צמחייה רבה אולם לא נוטה להפריז עם פרחים, הוא מסתמך לרוב על צמחים שהם ירוקים עם נטייה סימטרית, כגון שיחים ירוקים שקל לגזוז אותם לצורת מלבן סימטרי. עצים שמאפיינים את הגן האיטלקי הינם ברושים, עצי זית עצי אלון ועוד. הפרחים שכן יתאימו הן בעיקר כלניות אדומות בעונת הפריחה שמבשרות את האביב, כשהירוק השופע מבליט אותן. יש להקצות שטח נכבד לכל גידול התבלינים כמו בזיליקום, שום ועירית וכל מה שמפיץ ניחוח מהמטבח האיטלקי.

שילוב של אבן טבעית זה תנאי בסיסי

הייחוד בעיצוב גינה בסגנון איטליה, הוא השילוב של הצמחייה הפראית יחד עם הסדר והתיחום שמספקות האבנים הטבעיות. כדאי לשים לב לצבעים הדומיננטיים שמאפיינים את הטוסקניות, מדובר בגוונים חמים ונעימים שמלטפים את הנוף כמו חום, אדמדם, כתום בהיר, חמר וכל צבע שמזכיר אדמה. כשמשלבים אבנים בגינה, יש לברר את הגוון שלהן ולהימנע משימוש באבנים מגונדרות כמו אבני גיר שיש להן טקסטורה וולגרית ולא טבעית ואחרות. הגוונים הבהירים עשויים להחוויר את הגינה ולהפוך אותה ללא מעניינת ורדודה. ניתן לשלב אבני מדרך טבעיות שמתפתלות כבר משער הכניסה היישר לכיוון פינת הישיבה שבנויה על משטח אבן משיש או מאבן בזלת.

גינות בסגנון טוסקני 2 - עיצוב גינות בסגנון טוסקני

שילוב של אבן טבעית

הכיכרות והמדרחוב בחצר שלכם

אלמנט בסיסי יפהפה ועם זאת מאוד דקורטיבי אלה הם אבני פורפידו (porfido) – אבנים מרהיבות ביופיין שמזוהות עם הכיכר והמדרחוב האיטלקי. אלה תשמשנה כריצוף באבן טבעית ומצע מרשים לגן, הן מגיעות בגדלים, עיצובים וגוונים שונים (בורדו, חמר, חום, אפור וכולי). בזכות הגודל שלהן, אפשר לשלב אותן בכל מקום שנרצה, גם בתוך פנים חלל הבית, באזור הישיבה בחוץ, לצד מזרקת אבן או בריכת דגים וכדומה.

גינות בסגנון טוסקני 3 - עיצוב גינות בסגנון טוסקני

כיכרות ומדרחוב בגינה

פסלי אבן שמספקים יציבות

אחד האלמנטים הבולטים בסגנון גן זה הוא פסלי האבן הדקורטיביים ויתר הפריטים שעשויים מאבן. על אף שהעיצוב האיטלקי נחשב למינימליסטי, הוא כן מתמקד בפרטי בנייה שמייפים את הגן, כמו מזרקת אבן גדולה סמוך לפינת הישיבה, מסלעה מרשימה, ספסל עשוי מאבן ולצדו צלחת מים גבוהה שמיועדת לכל סוגי הציפורים שבאות ללגום מים, שובך עשוי אבן ועוד. שילוב של ארבעה אלמנטים עשויים מאבן, יהיה די והותר ולא מומלץ להכניס עוד פריטים שכן זה ייצור עומס.