עיצוב גינה עשוי להיות תהליך קסום שבסופו ניתן יהיה לשבת בה בנעימים לאורך כל ימות השנה. על פניו, כשהשטח גדול, יש יותר אפשרויות עיצוב, אולם יחד עם זאת, כשעוסקים בעיצוב גינות גדולות, מוטב לשים לב לכמה דגשים חשובים אותם נפרט במאמר זה.

עיצוב גינות יוקרה

עיצוב גינות גדולות -חשיבות התכנון

גינה גדולה יכולה להיות יתרון אולם היא תדרוש הרבה יותר תכנון, השקעה עיצובית ותחזוקה. כשהשטח גדול יותר, כך היא תדרוש יותר צמחייה, השקיה מרובה ופינות רבות שנזקקות טיפול. בתחילת כל הליך עיצובי של גינות חשוב לקחת בחשבון את העלויות הראשונות כמו אדמה, צמחייה, תשלום עבור מעצב גינה וכל אלמנט שנרצה להכניס לגינה שלנו.

כמו כן, יש לחשב את העלויות השוטפות של התחזוקה. רצוי לתכנן מבעוד מועד כמה רוצים להשקיע בתחזוקה שלה ובהתאם לזאת לקבוע מה היא תכיל. לדוגמא, אפשר לרכוש צמחים שלא דורשים כמויות רבות של מים, לבחור בעצים גבוהים שלא נדרש לגזום אותם , מדשאה , וכו'.

עוד רצוי להבין מה הפעילות שמעוניינים לעשות בשטח וכמה רוצים להשקיע בו בעתיד הרחוק.  יכול להיות שתהינו בניקוש עשבים וטיפוח הצמחייה ואולי תעדיפו כמה שפחות להתאמץ בטיפוח ותחזוקה ( על ידי חומרים שמחפים את הקרקע). כל האפשרויות מקובלות כל עוד תכננתם מראש מה אתם רוצים ועיצבתם אותה בהתאם זאת.

עיצוב גינות גדולות -חשיבות התכנון

עיצוב גינות גדולות -חשיבות התכנון

אלמנטים בולטים בעיצוב והקמה של גינות גדולות

כאמור כל עיצוב גינות גדולות מורכב מבחירה נבונה של צמחיה שופעת, אך ככל שהיא גדולה יותר יהיה צורך ביותר אלמנטים עיצוביים כמו תאורה, בריכת שחייה, מטבח חוץ, פטיו, אלמנטים של מים וכד'. בכל תהליך של עיצוב גינות גדולות תהיה חשיבות גבוהה לבחינת אלמנטים ייחודיים, שונים, שהם לא רק צמחים ושהשימוש בהם מספק גינה מעוצבת ומרשימה יותר.

ניתן לזהות במגמה של הקמת בריכות שחייה ביתיות שמעלות את ערך הנכס ומעניקות עיצוב יוקרתי לחלל. כך גם עם מטבחי חוץ שמאוד מתאימים לאקלים הישראלי ויכולים להשתלב נהדר בגינה עם שטח גדול.

בריכה מלבנית ענקית

בריכה מלבנית ענקית

גם השבילים שמטרתם להוביל לאזורים מסוימים בגן, בדרך היפה והמעוצבת ביותר, הינם חלק בלתי נפרד מהשטח. ניתן לרצף אותם בצורות שונות על ידי אריחים או אבני מדרך גדולות, בטון, דק או כל בחירה עיצובית שמתכתבת עם יתר האלמנטים. בשלב הראשון מומלץ לתכנן את אזורי ההליכה ואחר כך להקים אותם.

אלמנט התאורה הינו משמעותי והוא זה שיכתיב את האווירה. כדי שיתאפשר להתהלך בבטחה בחושך בשבילים מוטב לעשות שימוש בפנסים סולאריים עדינים שיוצרים אווירה חמימה ונעימה בשעות הערב והלילה. פנסים אלו הינם חסכוניים במשאבים כך שזה לא ישפיע על חשבון החשמל. בפינת הישיבה נבחר בתאורה יותר חדה שתאפשר ישיבה נוחה.

גם אלמנטים נוספים של מים יוכלו להתאים כמו בריכות דגים, קיר מפל – כל אלה יוכלו  לעטר את החלל ולהוות מוקד מסקרן, מרגיע ויפה.

שילוב של מטבח חוץ בגינה גדולה

שילוב של מטבח חוץ בגינה גדולה

השקיה נבונה בגינה גדולה

בכל תכנון גינות, ולרבות בגדולות ממדים, יש חשיבות רבה לבחירה במערכת ההשקיה. המים כאמור אמורים להגיע לכל שתיל ועץ ויש לעשות בחירה במערכת שאפשר לתכנן אותה מראש – שתידלק ותיכבה בצורה אוטומטית. באופן כללי כדאי להשקות את הגינה בשעות מוקדמות או לקראת ערב. כדי להבטיח גן ירוק לכל אורך השנה, אפשר לעשות שילוב בין צמחים רב שנתיים עם נגיעה קלה של צמחים עונתיים. יש להתחשב באקלים האופייני למקום ורק כך לבחור את הצמחים על מנת להבטיח את הישרדותם.

אזור ישיבה

ברוב המקומות אזור הישיבה בחצר מתמקם ביציאה מפנים חלל הבית. במידה וקיים משטח מרוצף, תוכלו לנצל אותו ולהניח עליו מערכת ישיבה שכוללת כסאות ושולחן וגם אלמנטים אחרים כמו גריל או טאבון וכל מה שנדרש לבישול חוץ. יחד עם זאת, בגינה גדולת ממדים ניתן ליצור עוד אזור ישיבה באמצעות ספסלים שמוצבים תחת צילו של עץ או פינת ישיבה שמיועדת לילדים עם מספר מתקנים שמיועדים להם ועוד.

עיצוב בסיוע של חברת גינון

כפי שניתן להבין, בכל תחום העיצוב של חלל החוץ תהייה חשיבות רבה למקצועיות ואיכות. תפקידה של חברת גינון יהיה להפנים את כל הפוטנציאל של השטח, את הצרכים והרצונות של הלקוח ולתכנן את המרחב בהתאם לכל אלה ולהפוך את כל התכנון על הדף למוחשי ומרשים.