עיצוב נוף – עבודת אדריכלים

תחום האדריכלות נוגע בעיצוב מבנים, בעיצוב עירוני יישובי ובנוף. אדריכלות הנוף פועלת במישורים פתוחים ונותנת מענה לשטחים הנדרשים בתכנון ובעיצוב בין המבנים כגון גינות משחק, כיכרות כביש, פארקים, שטחים ציבוריים, גינות פרטיות, גנים בוטניים וכדומה. אדריכלים מתחום זה מוכשרים גם לתכנון ולעיצוב מבנים, אם כי ההתמקצעות שלהם באה לידי ביטוי במישור הנוף הסביבתי, כלומר השתלבות בנוף העירוני תוך התייחסות לקווים המאפיינים של ההתנהלות האנושית באזור ומתן דגש לטבע.

התחום מוכר כבר מהעבר הרחוק בבבל, במסופוטמיה, בקרב העם היווני, בתקופת הרנסנס בצרפת ובאיטליה ומציג דוגמאות יפהפיות, תוצר מחשבה יצירתית ופונקציונאלית, שהשתלבו במרקם הנוף הטבעי או יצרו טופוגרפיה חדשה בהתאם לנדרש באותו האזור וברוח התקופה.

עיצוב גינות במאה ה 21 - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

סגנונות עיצוב גינות במאה ה- 21

הגן הצרפתי

אחת הדוגמאות המרשימות המעלות את אדריכלות הנוף “על המפה” הם גני ורסאי המציגים מרחב עצום של יופי ואסתטיקה בניחוח צרפתי במופע של מזרקות, שבילי גישה, תעלות מים, עצים ופרחים בתכנון מדויק ומדוקדק עד רמת הגיזום. המקום משמש כאחת האטרקציות המתוירות בצרפת ונדרש לטיפוח יומיומי מסור.

הגן האנגלי

דוגמה נוספת לביצוע מרהיב בתחום אדריכלות הנוף הוא הגן האנגלי המנסה להתחקות אחר הטבע וליצור מראה טבעי תחת עיצוב ושימור מתוכנן. אדריכלים אלה פעלו בשונה מהקו העיצובי המדויק והחד של הגן הצרפתי, והסבו לסביבה מראה רומנטי שתוכנן בקפידה אך כמעט ולא הורגשה בו יד אדם. הוא אופיין במרחבי דשא עצומים, בעצים נטועים במגוון מקומות, כביכול ללא תכנון, בברכות מים יפיפיות ובטופוגרפיה הרמונית המשלבת בנייה ונוי תוך התייחסות לסובב, לאדם ולחיה. גנים כגון אלה ניתן למצוא במיוחד בלונדון.

הגן היפני

גינה יפנית 1 - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

עיצוב גינה יפנית בשרון

מנגד למערב המוכר ניתן למצוא אדריכלים הבוחרים באדריכלות נוף ייחודית המאפיינת את הגן היפני המאגד בתוכו שנים של תרבות ואמונה. דוגמה מובהקת לכך הוא הגן הנזירי, גן הזן, שמציג את אורח החיים הפשוט והנקי מיומרות של נזירי הזן. הגן נקרא גם גן סלעים יפני ומכיל אלמנטים קבועים: סלעים, חצץ, חול ולעתים סוג של עשב. אחת הדוגמאות לגן מסוג זה נמצא במקדש ריואן-ג’י בקיוטו ומשופע באבנים ובאזוב, אך ללא עצים, המוגשים על חצץ שנגרף מדי יום.

רוצים לתכנן את גינת חלומותיכם? פנו אלינו

054-5228882|eran@omanuthagina.co.il