תחום האדריכלות נוגע בעיצוב מבנים, בעיצוב עירוני יישובי ובנוף. עיצוב נוף פועל במישורים פתוחים ונותן מענה לשטחים הנדרשים בתכנון ובעיצוב בין המבנים כגון גינות משחק, כיכרות כביש, פארקים, שטחים ציבוריים, גינות פרטיות, גנים בוטניים וכדומה. אדריכלים מתחום זה מוכשרים גם לתכנון ולעיצוב מבנים, אם כי ההתמקצעות שלהם באה לידי ביטוי במישור הנוף הסביבתי, כלומר השתלבות בנוף העירוני תוך התייחסות לקווים המאפיינים של ההתנהלות האנושית באזור ומתן דגש לטבע.

התחום מוכר כבר מהעבר הרחוק בבבל, במסופוטמיה, בקרב העם היווני, בתקופת הרנסנס בצרפת ובאיטליה ומציג דוגמאות יפהפיות, תוצר מחשבה יצירתית ופונקציונאלית, שהשתלבו במרקם הנוף הטבעי או יצרו טופוגרפיה חדשה בהתאם לנדרש באותו האזור וברוח התקופה.

נוף - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

עיצוב נוף

סגנונות עיצוב נוף וגינות במאה ה- 21

הגן הצרפתי

אחת הדוגמאות המרשימות המעלות את אדריכלות הנוף "על המפה" הם גני ורסאי המציגים מרחב עצום של יופי ואסתטיקה בניחוח צרפתי במופע של מזרקות, שבילי גישה, תעלות מים, עצים ופרחים בתכנון מדויק ומדוקדק עד רמת הגיזום. המקום משמש כאחת האטרקציות המתוירות בצרפת ונדרש לטיפוח יומיומי מסור.

הגן האנגלי

דוגמה נוספת לביצוע מרהיב בתחום אדריכלות הנוף הוא הגן האנגלי המנסה להתחקות אחר הטבע וליצור מראה טבעי תחת עיצוב ושימור מתוכנן. אדריכלים אלה פעלו בשונה מהקו העיצובי המדויק והחד של הגן הצרפתי, והסבו לסביבה מראה רומנטי שתוכנן בקפידה אך כמעט ולא הורגשה בו יד אדם. הוא אופיין במרחבי דשא עצומים, בעצים נטועים במגוון מקומות, כביכול ללא תכנון, בברכות מים יפיפיות ובטופוגרפיה הרמונית המשלבת בנייה ונוי תוך התייחסות לסובב, לאדם ולחיה. גנים כגון אלה ניתן למצוא במיוחד בלונדון.

אנגלית - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

גינה אנגלית

עיצוב גינה יפנית

מנגד למערב המוכר ניתן למצוא אדריכלים הבוחרים באדריכלות נוף ייחודית המאפיינת את הגן היפני המאגד בתוכו שנים של תרבות ואמונה. דוגמה מובהקת לכך הוא הגן הנזירי, גן הזן, שמציג את אורח החיים הפשוט והנקי מיומרות של נזירי הזן. הגן נקרא גם גן סלעים יפני ומכיל אלמנטים קבועים: סלעים, חצץ, חול ולעתים סוג של עשב. אחת הדוגמאות לגן מסוג זה נמצא במקדש ריואן-ג'י בקיוטו ומשופע באבנים ובאזוב, אך ללא עצים, המוגשים על חצץ שנגרף מדי יום.

עיצוב גינות - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

עיצוב גינה יפנית

עיצוב גינות יוקרה – טיפים והמלצות

עיצוב גינות יוקרה נחשב כיום לתהליך שלא רק בעלי ההון יכולים להרשות לעצמם, על ידי השקעה ראשונית ותחזוקה מקצועית כל אחד יכול ליהנות מעיצוב גינה יוקרתית ולא משנה איזה סגנון גינה ייבחר – גינה צרפתית, אנגלית, יפנית או ים תיכונית. להלן כמה המלצות שיסיעו לכם להפוך את הגינה שלכם ליוקרתית ומרשימה.

צמחיה – מוטב לשים לב שהצמחייה שתבחרו לגינה תוכל לשרוד בתנאי האקלים השוררים באזור המגורים. תמיד אפשר לשלב צמחים שהפריחה שלהם היא לפי עונה, כך אפשר להשיג גינה שהמראה שלה משתנה כל עונה.

טכנולוגיה – כדאי להקפיד על מערכות השקיה ודישון ממוחשבות עם טכנולוגיה חדשנית, זה יחסוך לא מעט מאמצי תחזוקה ויעזור לגינה להיראות רעננה, בריאה כל השנה.

ריהוט ואביזרים –הגינה היא לא רק מקום שניתן להביט בו, היא מיועדת לישיבה למרגוע, לאירוח וכולי. יש לאבזר אותה בצורה שתראה יפה וגם תהיה מזמינה ונוחה. מערכת ישיבה נוחה ועמידה, ספסל, תאורה איכותית וכדומה, כל אלה יתרמו לתחושה הזו.

אלמנטים עיצוביים – מלבד הצמחייה וכל האבזור המעוצב, עיצוב גינות יוקרה יכילו בתוכו עוד אלמנטים כמו פסלים, שבילים וגם בריכת שחיה. אלמנטים עיצוביים אלו יוסיפו כל כך הרבה לאווירה ויהפכו את הגינה למקום שרוצים לשהות בו הרבה, לעשות בו ספורט ולבלות בו את כל הקיץ.

הקמת בריכות שחיה

אחד הטרנדים החמים ביותר בשנים האחרונות הינו הקמת בריכת שחייה בגינה הפרטית – מדובר באלמנט מרענן, מרגיע וקסום שמאפשר גם פעילות ספורטיבית שבשגרה וגם אירוח של חברים ומשפחה שישמחו ליהנות בכל מפגש סביב הבריכה. כמו כן, בריכה יכולה לתרום רבות לבחירה של עיצוב הגינה ותשדרג את כל הסגנון והמראה שלה בהתאם לגודל שלה ולצורתה. הקמת בריכה תשפיע על כל אלמנט שנוסיף, כמו הריצוף סביבה (דק או דשא), הצמחייה, התאורה, ריהוט, הסכך וכולי. בנוסף, היא נחשבת למוקד עיצובי דומיננטי שיש לתכנן היטב את המיקום שלו – המיקום יכול להיות מול נוף פתוח (אם קיים כזה), סמוך לחלל הבית, כדי שניתן יהיה להשקיף עליה מבעד לחלונות החדרים.

גינות יוקרה - עיצוב נוף – עבודת אדריכלים תחת כיפת השמיים

עיצוב גינת יוקרה עם בריכה

על ידי תכנון נוף ועיצוב גינה מקצועי תוכלו לגרום לכך שגינת החלומות שלכם תהפוך למציאות. פנו אלינו