ידוע כי פרגולות עץ לגינה שלנו מאפשרות גם הצללה בחודשי הקיץ, מסתור מפני הגשם וגם כאמצעי דקורטיבי שמשתלב עם יתר האלמנטים בגינה. היום יש מגוון חומרי גלם שבאמצעותם ניתן לבנות את הסכך היפה הזה, אולם העץ עדיין נמצא בעדיפות ראשונה בשל היופי והיתרונות הרבים שלו. במאמר זה נרחיב על פרגולות עשויות מעץ מלא.

פרגולות עץ לגינה

פתרון הצללה בחצר הישראלית

עונת הקיץ מביאה אתה את הבילוי האולטימטיבי – ישיבה בגינה והתפעלות מהטבע ומשירת הציפורים, אך כדי שכל זה יהיה באמת מושלם, חשוב שתהיה תחתינו קורת גג שתחסום את קרני השמש ותיצור סביבה שנעים לשבת בצלה. בדיוק בשביל זה הומצאה הפרגולה. פרגולות הן חלק בלתי נפרד מהגינה הישראלית וכיום אפשר לזהות אותן בכל בית שיש בו גינה ותחתן ניתן להתרווח וליהנות מעצי הפרי, ערוגות הפרחים והנוף המשתקף. בהתאם לכך, ניתן למצוא כיום חברות רבות שמתמחות בהקמת סככים ואמצעי קירוי ובין היתר מציעות ממגוון סוגי העצים ומסייעות בבחירה, בבנייה ובעיצוב.

כל היתרונות תחת קורת גג אחת

פתרון הצללה בגינה שעשוי מעץ מביא עמו שלושה יתרונות בולטים כגון:

  • יופי – מראה טבעי שמשתלב עם הצמחייה והפרחים ומוסיף הרבה חן ויופי.
  • עמידות – חומר גלם שנחשב לעמיד מול כל תנאי האקלים בארץ.
  • נוחות עבודה – חומר שנוח לעיבוד ולתחזוקה ואפשר ליצור באמצעותו עיצובים רבים ומגוונים.

כאמור, יש חומרי גלם אחרים מהם ניתן להקים פתרון הצללה, אולם ישראלים רבים יעדיפו הצללות  מסוג – 'עבודות עץ' על כל אפשרות אחרת, מאחר שהוא מוסיף חמימות, אווירה כפרית ורגועה לגינה. בנוסף, גם סוג האקלים הישראלי ישפיע על הבחירה של כל סוג של סכך שעומד תחת כיפת השמיים וכולם ייצבעו בחומר ייעודי שמעניק את ההגנה האולטימטיבית מפני קרני השמש. מומלץ כאמור להשקיע בפרגולות מעץ איכותי שתחזקנה לאורך זמן ותהיינה עמידות מול כל נזקי מזג האוויר.

פרגולה עם משרביה

פרגולה עם משרביה

סוגי העצים המשמשים לבניית פרגולה

כיום, יש מגוון של סגנונות עיצוביים לפרגולות עץ לגינה שבנויים משלושה זני עץ שונים:

עץ אורן – הגוון של האורן הוא חום בהיר ומעט צהבהב. היתרון הבולט שלו הינו עמידות בתנאי מזג האוויר, מה שגורם לו להיות חומר גלם אידיאלי לכל הצללה שנאלצת להיות חשופה למזג אוויר עד הקיצוני ביותר. יתרה מכך, נוח מאוד לעבוד עם האורן ועלותו זולה ביחס לעצים אחרים.

עץ גושני – הגוון של הגושני הינו לבן טבעי ולעיתים נדמה כי הוא סדוק, מה שמוסיף לפרגולה יופי וייחודיות. היתרונות הבולטים שלו באים לידי ביטוי בחוזק ובעמידות. הרוחב והעובי שלו הם אלה שמעניקים לו את הקשיחות הרבה.

עץ סידר ארז – גוון העץ הינו אדמדם והוא נחשב לעץ קשיח ועמיד מול ריקבון, לכן הוא גם מתאים מאוד לאזורים גשומים או אזורים עתירי לחות ומזיקים למיניהם.

הצללה בגינה

שדרגו את הגינה שלכם

נסכם אם כן, שכל פתרון קירוי לא ישתווה לפרגולה מעץ, הן ביופי והן בעמידות. כמו כן, בכל כוונה להקמה של סכך בגינה חשוב לעשות תכנון מקדים. יש לקחת בחשבון את המיקום המדויק בהתאם לכל האלמנטים שיש בגינה, לדאוג שמדובר בנקודת תצפית הולמת לכל כיוון ושיש גישה נוחה לאזור הישיבה. כמו כן, חשוב שהפרגולה כשלעצמה תהייה בנויה במידות פרופורציונאלית לחלל שתתאים בגוון ובסוג העץ לדק (במידה וקיים או לגדר העץ וליתר האלמנטים).