בכל סגנונות עיצוב של גינות ניתן לזהות מספר פריטים עשויים מתכת שמהווים חלק מהתשתית, מהאבזור או כחלק מחפצי נוי. שילוב אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות לרוב יוסיף ממד מקורי לחלל, הן בגין השימוש בהם והן בזכות הנדירות שלהם. המתכת מסמלת עמידות, נוקשות וצורניות מוגמרת. יש בגנים רבים פרטי מתכת החל מהבסיס –  מבנה להצבת גדר, תוספת לביטון, סורגים של שער ועוד. במאמר זה נרחיב אודות פריטי מתכת נבחרים מתוך כלל האפשרויות הקיימות, שמוסיפים הרבה נופך וצביון ומעניקים אופי מיוחד לגינה.

אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות - שילוב אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות

שילוב אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות

חפצים שימושיים

למתכת יש נוכחות מסיבית מרשימה שתופסת נפח נרחב בחלל. כיום יש הצפה של ריהוט חוץ שעשוי מברזל שעטור בפרזולי פרחים ועיטורים למיניהם. מי שמעוניין להכניס פריטי מתכת לחלל אך לא לדמות מראה כבד מדי, נכון יהיה להסתפק במספר זוגי של כיסאות ממתכת דקה. כמו כן, כדאי לבחור בשולחן מתכת בשילוב עץ ליצירת מראה קליל. בנוסף, בכל חלל חוץ נרצה ליצור אזור מקורה על ידי פרגולה, כך ניתן יהיה לשלב פרגולה עשויה סבכת מתכת עליה תטפס צמחיה פרחונית, והיא תוצב בכניסה לחלל החיצוני או בכניסה לבית, בכל מקום שידגיש ויגדיר את האזור של הגן. המתכת חזקה ויציבה כדי לתמוך בכובד של הצמחייה המטפסת שתספק מראה רומנטי ומרשים במיוחד.

שעון שמש ממתכת

פריט נוסף שקרוב לוודאי לא יהיה לו שימוש כיום, אך הוא מספק תחושת זמן זה שעון השמש. אמנם מדובר בפריט יחסית נדיר, אולם ניתן למצוא אותו בכל שוק, בחנויות יד שנייה וכדומה. יש צורות שונות לשעון שמש כמו  – פלטת מתכת שטוחה עם חריטה של שנתות ובסיס מחובר למחוג, כדור תלת ממד ועוד, נכון יהיה להציב את האלמנט המתכתי והמקורי הזה באזור שחשוף לשמש.

פריטים של פעם עשויים מתכת

עוד אלמנטים בגינה שעשויים ממתכת הם כלי עבודה חקלאיים כמו מחרשה, מגל, משפך מברזל, דלי מתכת וגיגית מאמייל ועוד, פריטים שיש להם שימוש ועם זאת הם מהווים אביזר דקורטיבי עם ערך היסטורי מובהק. כמו כן, אופניים ישנות עם סלסלת מתכת ומריצה ממתכת בגינה, יהוו מאגר מושלם לערוגות פרחים או צמחי תבלין ועוד. בהרבה גינות מיוחדות נזהה עוד פריט ראווה ייחודי שהוא שולחן מכונת תפירה עתיק שעבר בירושה, שצדיו מעוטרים במתכת עבה.

פריטי נוי ממתכת

פעמוני רוח ופעמוני צליל, ריקוע מתכת שתולים על גבי שרשרת או מאידך צלליות חתוכות ממתכת. מנורות  תלויות שניצבות על עמוד גבוה ועשויות מתכת הן מתאימות בעיקר לגן ציבורי, בגינה הפרטית מנורות מתכת נמוכות מתאימות יותר. פסלים מתכת יצוקה שמתאימים לאופי וסגנון החלל החיצוני כמו, בעלי חיים (קיפודים, ציפורים, צפרדעים וכן הלאה) דרך סיטואציות של הטבע ועד לסיפורי ילדות.

גם לפרסת הסוס המתכתית יש סממן לאושר וניתן לתלות אותה בכל מקום מרכזי. כמו כן, ניתן לשלב גם כלי גינון מתכתיים ושכיחים שיש בכל בית ולהציב אותם בחוץ, כך הם תורמים לאווירה הביתית, מסמלים ערכים של עבודה, טיפוח סביבתי ותחזוקה.

תחזוקה של מתכת

כל כלי מתכתי ידרוש תחזוקה נאותה על מנת שלא יחליד וישמור על הטקסטורה שלו. יש להבחין במידה ומתחילים להיווצר כתמי חלודה, והתחלה של התפוררות המתכת. צביעה תועיל ושכבה של חומר שדוחה חלודה. בשוק היום יש צבעי יסוד שמונעים חלודה או צבעים שמצליחים לקבע את החפץ ועל החומר הזה אפשר לצבוע בכל גוון שנבחר.