עדכון אחרון 30/11/2023

תכנון הגינה הוא שלב משמעותי ביצירת חלל חיצוני יפה ופונקציונלי. בין אם אתם מקימים גינה חדשה מהיסוד, או בין אם אתם מתכננים עיצוב חדש לגינה שכבר קיימת, תכנון נכון ומקצועי יכול לסייע לכם להפיק את המרב מהמקום, לחסוך בהרבה כסף וזמן יקר ולמקסם את המשאבים שברשותכם. להלן מספר שלבים בסיסיים  לתכנון הגינה שלכם וגם, מדוע שכירת איש מקצוע עשויה להיות מועילה במקרה הזה?

תכנון, עיצוב והקמת גינה עם בריכת שחיה ברעננה

תכנון, עיצוב והקמת גינה עם בריכת שחיה ברעננה

כל השלבים לתכנון הגינה

חישוב והערכה – חשבו והעריכו את החלל שיש לכם, תוך כדי התחשבות באילוצים הקיימים כגון – סוג ואיכות האדמה, אילו צמחים שרדו עד כה, כמות אור היום והיכן יש שמש ישירה, מקור חשמל סמוך וכד'. לצד זה, זהו את המטרות והעדיפויות שלכם כמו למשל סגנון עיצובי שאתם אוהבים, מה השימוש העיקרי שתרצו לעשות בגינה שלכם, יישום של כל נושא הקיימות וכן הלאה.

עיצוב  – צרו בעזרת איש מקצוע סקיצה של הגינה, כולל אזורי צמחיה, שבילים וכל מאפיין שעתיד לאכלס את הגינה.   קחו בחשבון את עקרונות העיצוב כמו איזון, אחידות וכל אזור מיקוד דומיננטי כמו למשל בריכת שחיה, שטח שמיועד לישיבה, מסלעה או בריכת דגים קטנה.

בחירת צמחים – בחרו צמחים על סמך תנאי מזג האוויר השוררים במקומכם, גם על סמך תנאי הקרקע והצרכים הספציפיים של הצמחים. כדאי לשקול לשלב פרחים שמספקים צבע, שיחים שמספקים אווירה, עצים וכל אלמנט שמייצר גיוון ועניין חזותי.

תכנון לכל עונה – כדאי לזכור שהגינה שלכם תיחשף לעינכם כל ימות השנה, לכן כל עונה כדאי שתראה יפה ומטופחת. התכנון שתעשו מבעו מועד צריך לקחת בחשבון את בחירת הפרחים והצמחייה שתשרוד בכל עונה או לכל הפחות, חלקן יצרו משיכה ויזואלית ללא קשר לעונה המשתנה. כמו כן, יש לוודא מה הן דרישות התחזוקה של הגינה ולתכנן משימות עונתיות.

מרחבים פונקציונליים – ייעדו אזורים למטרות ספציפיות כמו אזור ישיבה, אזור שמיועד לאירוח או גן ירק וכו'.  כדאי לוודא גם שיש נגישות מיטבית לכל אלה על מנת להקל על תחזוקה והתנועה בין המרחבים השונים.

תקציב ומשאבים – העריכו את עלות הצמחייה, חומרי הגלם וכל סיוע מקצועי שתזדקקו לו. כמו כן, תכננו את התחזוקה השוטפת כשאתם מודעים לכל שינוי שעשוי לקרות או תוספת עתידית שתכניסו לגינה שלכם.

יישום – נסו להיצמד לתוכנית שלכם ולעקוב אחריה בכל הנוגע לשתילה, בנייה וסידור אלמנטים בהתאם לעיצוב שבחרתם.


למה מומלץ לשכור איש מקצוע?

למעשה עם קצת כישרון וניסיון תוכלו לתכנן גינה לבד ולהוציא אותה לפועל, אולם, בכל הנוגע למגוון המשימות והבחירות השזורות בתכנון גינה יהיה נכון להיעזר באיש מקצוע. לאיש מקצוע יש את הידע והניסיון שצבר עם השנים והוא יודע כיצד להבדיל אותה מכל גינה אחרת ולזהות את מכלול האילוצים שיש לה. איש מקצוע מבין בצמחים, יודע את עקרונות עיצוב הגן, יודע לערוך השוואות נכונות ומכיר את כל החידושים והטכנולוגיות הקיימות – מה שמבטיח גינה מחושבת ואסתטית.

ניתוח שטח – אנשי מקצוע יכולים לבצע ניתוח יסודי של המרחב, תוך התחשבות בגורמים כמו סוג הקרקע, ניקוז ואקלים.

התאמה אישית – איש מקצוע יכול להתאים את עיצוב הגינה לצרכים הספציפיים שלכם, להעדפות ולמאפיינים הייחודיים של החלל שלכם.

יעילות – אנשי מקצוע יכולים לייעל את תהליך התכנון, לחסוך לכם זמן ובעיקר למנוע טעויות יקרות במידה והייתם פועלים בגפכם.

ניהול פרויקט – הזמנת איש מקצוע עשויה לכלול שירותי ניהול פרויקטים, כמו הוצאת היתרים פיקוח וביצוע – כל זה חלק מתוכנית הקמת הגינה.

חזון לטווח ארוך –  אנשי מקצוע יכולים לעזור לכם לתכנן את העתיד, תוך התחשבות כיצד הגינה שלכם תתפתח לאורך זמן ולספק הנחיות בנושא תחזוקה.

הגדלת ערך נכס – גינה מעוצבת יכולה להגדיל את ערך הנכס שלכם, וזאת ידע לעשות איש מקצוע – כשהוא ממקסם את מנעד היתרונות של הגינה.

אז נכון שתוכלו לכנן את הגינה לבד בעזרת מחקר ותכנון מוקפד, אולם איש מקצוע יכול מאוד להועיל. בסופו של דבר, ההחלטה להעסיק איש מקצוע תלויה בתקציב שלכם, במורכבות הפרויקט וברמת הנוחות שלכם בתכנון ועיצוב הגינה.