בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר בעלי גינות שבוחרים להקצות חלק מהגינה לגידול ירקות ועשבי תיבול. היתרונות הם רבים. תכנון גינה של ירקות שקל לטפל בה ולשמור עליה לאורך זמן תוביל בסופו של דבר ליבול קטן משלכם, משהו שתוכלו לקחת הביתה אתכם ולהנות ממנו בארוחת הערב.

בארץ שטופת שמש כמו ישראל קל ופשוט לגדל כמעט את כל סוגי הירקות בגינה. אבל מה צריך לדעת על תכנון גינה מושלמת? הנה כמה טיפים עבורכם.

בחירת המיקום לגינת הירק

ערוגת הירקות שלכם צריכה להיות במקום שיש בו שמש, אדמה טובה וחשיפה למשקעים או מערכת השקייה איכותית. ירקות צריכים הרבה מים וזקוקים לחשיפה לשמש לאורך היום למשך מספר שעות טובות, לכן כדאי לבדוק באיזו פינה בגינה יש חשיפה טובה לשמש.

בידקו את תנאי הגידול של כל ירק

למרות שהמשוואה של שמש-מים-אדמה טובה מתאימה לרוב סוגי הירקות חשוב מאד לבדוק אילו תנאי גידול יש לכל סוג ירק שאתם רוצים לשתול. עגבנייה אולי זקוקה להמון שמש, אבל חסה זקוקה לקצת פחות, רוזמרין יכול לגדול כמעט בכל תנאי אבל טימין דווקא צריך מעט צל. כדאי לבדוק את תנאי הגידול ולסדר את הירקות בגינה לפי החשיפה לשמש.

גינת ירק - תכנון  ועיצוב גינת ירקות

כדאי לבנות גדר סביב הגינה

ברגע שיתחילו לצוץ ירקות בגינת הירק שלכם, כך יצוצו גם המזיקים. כשאנחנו חושבים על תכנון גינות ירק אנחנו חושבים על בידוד הגינה. יצירת גדר קטנה שתמנע ממזיקים כמו מכרסמים, חתולים, תרנגולות וכדומה להגיע אל הערוגה. יש מגוון רחב של סוגי גדרות ואפשר גם ליצור חממה מאולתרת שתמנע לחלוטין כניסה של מזיקים.

גינת ירק הידרופונית

כחלק מטרנד חדש שאנחנו  נתקלים  בו לאחרונה, חלק מלקוחותינו שאלו אותנו על  גינות ירק הידרופוניות אשר מותקנות על קירות.
נכון, מדובר בפתרון קצת יותר יקר מכיוון שיש צורך בקונסטרוקציה נוספת, מערכת דישון נפרדת, מיכל ומשאבה אך זהו פתרון שיכול לסייע בגידול ירקות מאד איכותיים, לחסוך בשטח גידול על הקרקע, לחפות על קיר,לייפות גינה בצורה משמעותית – ובמקביל גם להרחיק חלק גדול מהמזיקים.

נא להמתין בסבלנות!

חשוב לזכור שגינת ירק לא תניב יותר מדי יבולים כבר בשנה הראשונה. מדובר בתהליך ארוך שדורש הרבה למידה וטיפול מסור. כדאי להתייעץ עם חברת גינון מתמחה או לקרוא מידע. בעיקר כדאי לזכור שמדובר בתהליך שדורש סבלנות, אבל בסופו תוכלו להנות מירקות שגידלתם לגמרי בעצמכם.