תכנון ופיתוח נוף

תכנון ופיתוח נוף הינו מקצוע שכולל בתוכו מקצועות רבים כמו עיצוב, ארכיטקטורה, טבע, ביולוגיה, הנדסה ועוד. למעצב נוף יש הבנה נרחבת אודות השטח אותו הוא הולך לעצב ולפתח, והוא אף מחזיק בכל אותם כישורים שמסייעים לו לאתר אלמנטים נסתרים שעין רגילה לא תצליח לזהות ולהבין את משמעותם בכל הנוגע לעיצוב הנוף. בין היתר מעצב נוף אחראי על התכנון הנופי והפיתוח של כל פרויקט. תפקידו משלב בין עיצוב וייעוץ של הנוף, לבין הפעולה המעשית של פיתוח השטח והכנתו באתר בצורה האפקטיבית ביותר. הוא יהיה ממונה על תכנון בכל הנוגע לצמחייה, למערכות הניקוז, לתאורה, לשבילים וכולי. הוא גם האדם שמייעץ לממונה על הפרויקט ויעבוד בצמוד אליו. במקביל, הוא יעבוד על הכנת נספח של פיתוח נוף שאותו יעביר לעירייה במטרה להשיג היתר בנייה, כשבין היתר הנספח יכיל פירוט מוקפד ומקצועי בעניין השיפועים של השטח, הניקוזים וכו.

תכנון ופיתוח נוף - סיום ביצוע פרויקט

תכנון ופיתוח נוף – סיום ביצוע פרויקט

מי צריך מעצב נוף?

כיום כל פרויקט בתחילת דרכו ייעזר בשירות של מעצב נוף זאת כדי למקסם את הקרקע שבמגרש בין אם זה למטרות אסתטיות או בין אם מדובר במטרות כלכליות. כיום, בעקבות מגמת הבנייה הירוקה ועם כל התקנים הנלווים אליה, מחויב כל יזם להתייחס לשטח הפיתוח של המגרש בצורה חכמה ולבצע בו תכנון מדויק שמנצל בצורה מיטבית ומתחשבת, כשהוא לוקח בחשבון את הדרישות של העירייה ומבצע כל שינוי על ידי פתרונות יצירתיים שמותאמים לכל דרישה. על כן, כל יזם זקוק לו כדי שיהיה אמון על הפיתוח נוף ועיצוב חוץ בפרויקט שלו וידע לתת מענה יעיל ומקצועי לכל בעיה.

תכנון ופיתוח נוף - סיום ביצוע פרויקט

תכנון ופיתוח נוף – סיום ביצוע פרויקט

מה כולל תכנון נוף?

מאחר שלכל מעצב שאחראי על תכנון הנוף יש כמה וכמה כובעים ניתן לקרוא לו גם בשם מעצב נוף. בתחום עבודתו הוא נדרש כל פעם מחדש למצות את המקוריות והיצירתיות הטמונה בו וליישם את כל היכולות העיצוביות שקיימות, תוך כדי הפנמה של רצונותיהם וצרכיהם המיוחדים של כל לקוח. מדובר בתהליך יצירתי של תכנון נוף מהודק שכולל בתוכו הדמיה של תוכניות תכניות הפיתוח ובו נבחר הקונספט הראשוני שבו צריך לעמוד לכל אורך כל התהליך – החלטה על תקציב, בחירה של צמחייה שמשתלבת באופן ייחודי לאופי הפרויקט והנוף, בחירה של מערכת השקיה והקמתה, בחירה של חומרים לחיפוי קרקע / ריצוף,  בחירה של פרגולה וריהוט חוץ במגוון של חומרי גלם שמתאימים לתנאי חוץ וטבע, בחירה של מסלעה או מזרקות, בריכות מים, הקמה תאורה מתאימה וכולי – כל אלו יחד יעניקו חלל הרמוני שיש בו זרימה אנרגיה נכונה ומרחב שמותאם לדיירי הבית והסביבה.

תכנית-פרויקט-תכנון נוף ועיצוב גינה בשוהם

תכנית-פרויקט-תכנון נוף ועיצוב גינה בשוהם

כיצד לבחור מעצב חוץ שמתאים לסוג הפרויקט?

עיצוב ותכנון הסביבה שלנו הינו משמעותי מאוד בכל הנוגע לתכנון הפרויקט והוא גם יחסוך מכל יזם או קבלן הרבה זמן ועלויות, על כן חשוב להתחשב בניסיון שיביא אתו המעצב ולנסות לקבל המלצה מיזמים אחרים שנעזרו בשירותיו בפרויקטים זהים. חשוב להתייחס בכובד ראש להצעה המפורטת שמקבלים ממנו ולוודא שהיא אכן תואמת את הצרכים הספציפיים של הפרויקט, שהיא מספקת רעיונות מקוריים ומעשיים ושהיא כוללת את כל מה שנזדקק להשיג עבור האישורים לרשויות השונות.

מה העלות של תכנון נוף?

תכנון נוף עלותו תהיה בהתאם לאופי וגודל הפרויקט. העלויות ישתנו בין סוגי הפרויקטים ויכללו את זמן העבודה, מורכבותו של הפרויקט, הצרכים של הלקוח וכאמור גם את הניסיון של אותו מעצב. תכנון נוף פשוט של מגרש יחסית מצומצם עשוי לעלות כמה אלפי שקלים בעוד תכנון מורכב יותר, יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.