כשאנחנו מתכננים מבנה חדש או שיפוץ של בית קיים, נראה לנו מאוד הגיוני וטבעי לשכור לצורך העניין אדריכל למטרת תכנון וליווי של הפרויקט. אך מה עם הגינה? אנחנו נשקיע הרבה מאוד בבית עצמו, אולם לא פעם ומבלי שנשים לב בכל הנוגע לחלל החיצוני, תחלוף המחשבה כי שתילה של מספר עצים ופרחים הינה נושא פעוט ושניתן יהיה לסגור אותו די בקלות על ידי שניים עד שלושה שתילים והנה לנו גינה יפה ופורחת. אך לא כך המצב, ורצוי כי נשקיע הרבה יותר מחשבה גם בתכנון הגן שלנו וכל האזור החיצוני. לשם כך ניתן להיעזר באדריכל גינות ונוף שמכיר היטב את אופי האזור ואת האפשרויות המוצבות לפנינו כדי שהתוצאה תצא על הצד הטוב ביותר.

ערן לוינסון - אדריכל גינות ונוף

ערן לוינסון – אדריכל גינות ונוף

שלבי תכנון העבודה על ידי אדריכל גינות ונוף / מעצב נוף

לצד הצמחייה שנמצאת בשפע בארצנו, כגון עצי הדר למיניהם, עצי דקל ולידם שדרות ברושים, ומטעים – לכל משפחה יש את האופי וסגנון שלה שבאים לידי ביטוי בצרכים שלהם, במספר הנפשות המתגוררות בבית, בגיל הילדים – ילדים קטנים או מתבגרים, בתחביבים של כל אחד, בהרגלי האירוח של כל משפחה וכן הלאה. בשלב הראשון אדריכל גינות ונוף יכיר את דיירי הבית, ישאל את השאלות המדויקות יבין את מנעד הצרכים של כל דייר, ילמד את תרבות האירוח שלהם ואת הרגלי החיים שלהם ולאחר מכן ישזור את כל אלה יחד ויתחיל במלאכת תכנון הגינה החלומית. כמו כן, שלב זה יהיה גם מיועד להגדרה של כל חלל וחלל בגינה ולבחירת קונספט עיצובי לגינה שאמור להתכתב עם העיצוב של הבית. חלק מהאזורים בחלל יהיו למטרת ישיבה מפנקת, חלקם ייעודו לצפייה בנוף הירוק עם צמחים שתואמים את הסגנון העיצובי, חלקם יהיו מיועדים להקמה של בריכות נוי או בריכות שחיה, מדשא, אזור פרגולה דק ושטחים שוממים למרחב וכן הלאה.

הדמיה של מפל מים

הדמיה של מפל מים

בחינת האקלים וסוג האדמה

כחלק מעבודתו של אדריכל גינות עליו לבחון את תנאי מזג האוויר מבחינת כיווני שמש ורוחות וגם את סוג הקרקע (ישנם מקומות עם אדמה כבדה, לצד אדמת חמרה איכותית יותר, ואזורים מסוימים שאליהם חודר חול הים). בחינת פרמטרים אלה תהיה פקטור לבחירת מיקום פינות הישיבה והצמחים, כמו גם הכנת האדמה לצמחים על ידי חומרים שונים שיאפשרו לשמור על עמידות הצמחים לטווח ארוך. לאחר בחינת פרמטרים אלה אדריכל מבצע הדמית תלת ממד או שרטוטים מוחשיים שיאפשרו לדיירים לראות את התכנון האדריכלי ועל ידי כך לבצע שינויים שונים “על הנייר”. זה גם השלב שבו ניתן יהיה לבחור את סוג הדק, הצמחים, האבנים, החיפויים, הריהוט וכל מה שיהיה נוכח בגינה על מנת ליצור חלל מרגיע שכיף לשהות בו שעות ארוכות.

הדמיה של שילוב מפל מים

הדמיה של שילוב מפל מים

בחינת התקציב ויישום בשטח

כחלק מתהליך תכנון ועיצוב הגינה, על אדריכל גינות ונוף לייצר תכנית תקציבים עבור כל לקוח ולקוח שלו, כדי להימנע מלהגיע בלי משים להוצאות מופרזות. תפקידו של אדריכל בעניין זה הוא קריטי, שהרי עליו לחלק את עוגת התקציב בצורה נכונה ונבונה, כך שמצד אחד לשים דגש על אלמנטים חיוניים שלא ניתן להתפשר עליהם, כמו מערכת השקיה חדשנית וחכמה או תשתיות עמידות לצורך הקמת הגינה ומצד שני עליו לשמור היטב על התקציב ולא לחרוג ממנו. בתום הגדרת התקציב והתכנון המדויק, אפשר יהיה לצאת לשטח כדי לבצע את המשימה עד לקבלת גינה מרשימה בהתאם לתכנון והתקציב שהוגדרו מראש.

פרויקט אדריכלות נוף במבט על

פרויקט אדריכלות נוף במבט על

שרטוט של תכנון מפל המים

שרטוט של תכנון מפל המים