כל שנה מביאה עמה מגמות חדשות בעולם עיצוב גינות, את חלק מהן נוכל לצפות, אולם יש כאלה שמאוד מפתיעים במקוריות שלהם – קבלו את 11 הטרנדים הבולטים בעיצוב גינות לשנת 2021.

1. גינות עם בריכות שחיה אינפיניטי

טרנד עיצובי מובהק שנראה יותר ויותר לאחרונה ולא רק בקרב בעלי וילות יוקרה הינה בריכת אינפינטי שיוצרת מראה מפנק ואלגנטי במיוחד. הייחודיות בבריכה זו הוא המראה הזורם ובעל המשכיות כשהתוצאה המתקבלת הינה קו ישיר של הנוף שנשקף מהבריכה בכל מקום בו נמצא – כאילו אנחנו נמצאים על אי טרופי ומולנו רק הטבע. יתרון נוסף שלה הא בכך שאין צורך בבניה של מסגרת סביבה או כל מבנה שיקיף אותה, היא חלק אינטגרלי מכל המתאר של הבית והגינה.

בריכת שחיה אינפיניטי בגליל

בריכת שחיה אינפיניטי בגליל

2. בריכות נוי

בריכות נוי תוספנה לגינה מימד חדש ומקורי במיוחד. בריכות נוי מעניקות מקום מרגיע ושלו שניתן לשבת בו במהלך היום, גם ביום קיץ חם וגם בבוקר חורפי ולהרפות את כל המתחים והכעסים. הן מוסיפות הרבה אופי לגינה ופכפוך המים הערב והמרגיע כשלעצמו יכול להיות סיבה טובה להציבה בחצר. עוד יתרון של בריכת נוי בגינה הוא שניתן לגדל בה דגים וצמחי מים קסומים, מה שיעצים את הנראות והמקוריות של הגינה שלכם.

הטרנדים הבולטים בעיצוב גינות

הטרנדים הבולטים בעיצוב גינות

3. גינון אנכי

בעלי בתים קטנים יחפשו תמיד דרכים יצירתיות לשלב כמה שיותר ירוק מסביבם – גם אם החלל מאוד קטן. מעצב גנים מפורסם מכנה זאת – "מרחבים בגודל מיקרו עם השפעה גדולה". אחת הדרכים הטובות והקלות ביותר להוסיף ירוק לתוך חלל קטן היא באמצעות גינון אנכי. גינון אנכי יכול להתאים לכל אחד – בין אם אתם שוכרים דירה קטנה עם אדן חלון ובין אם אתם מחזיקים שטח אדמה גדול. ניתן לעשות זאת על ידי –
• תלייה של צמח שרך במרכז החלל שמתפרש לצדדים ולכל עבר.
• תלייה של אדניות קיר במטבח לגידול עשבי תיבול או מיקרו-ירקות
• בנייה של קיר חי אנכי עם מספר של עציצים שעושה שימוש בגדר עץ כתמיכה ועם מערכת השקיה שפועלת באמצעות טפטוף.

מכניסים את הפרקטיקה לגינה: הדליית פרחים מטפסים

מכניסים את הפרקטיקה לגינה: הדליית פרחים מטפסים

4. צמחי בית

דיירים רבים לא זוכים בחלקת אדמה, אולם ניתן לנצל את החלל של הסלון וכל חלל אחר בבית גם לגידול צמחים שמתאימים לתנאי פנים, מה שחשוב זה שיהיה לכם ירוק בעיניים גם כשאתם מוקפים בארבע קירות. יחד עם זאת, כדאי לוודא שנכנס לחלל מספיק אור, אפילו תוכלו להוריד אפליקציה שיכולה לאתר את כמות האור בבית והיכן הוא זמין יותר ובהתאם לזאת להכניס צמחים שיעטפו את הקירות ואת המדפים.

5. מייצרים קומפוסט

אף על פי שגינון בר קיימא אינו חדש, עדיין מדובר במגמה שממשיכה לצבור תאוצה. בשנים האחרונות ניתן לזהות גננים רבים שעוברים לשיטות טבעיות של הדברה כשאחת הדרכים לגינה בר קיימא היא גם באמצעות קומפוסט (דשן אורגני). השימוש בקומפוסט – חומרים טבעיים שחוסכים במשאבים, שתיצרו בעצמכם, יספק לצמחים שלכם את כל החומרים המזינים שהם זקוקים על מנת לשגשג. יש שיטות רבות להקמת קומפוסט ביתי וניתן להיעזר ברשת. כמו כן, השימוש בקומפוסט יסייע למחזוריות מאחר שבעזרתו נשיב לאדמה את החומרים שאמורים לחזור אליה כדי להזין את כל מה שצומח בה. בנוסף, זאת דרך אפקטיבית למזער את כמות הפסולת בבית.

6. שחזור וחידוש פריטים

ככל שהמודעות על ההשפעה הסביבתית של צרכנות גדלה ואנשים מבינים את השלכותיה, חלה מגמה גם בשימוש חוזר בפריטים, במחזור שלהם ובחידושם. להלן רעיונות של חידוש פריטים ישנים בגינה שלנו –
– אדנית פרחים שמייצרים אותה מגלגל גומי של מכונית.
– אדנית תלויה שמקורה מסגרת של תמונה.
– מיכל מים לעציץ שנוצר ממחזיק מכתבים.
– אדנית קיר שנוצרה מכיור קיר וינטאג'.

שילוב אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות

שילוב אלמנטים של מתכת בעיצוב גינות

7. מזרקת מים – לכם ולציפורים

באמצעות צנצנות ומכלים ממוחזרים תוכלו לבנות מזרקת מים נהדרת. המזרקה תספק לכם פכפוך מושלם של זרימת מים ולציפורים היא תספק מים ומקור להתרעננות. יש לנקות את המים באופן קבוע – הציפורים יודו לכם על כך בהגעתם.

מזרקת מים בגינה פרטית

מזרקת מים בגינה פרטית

8. צמחים חסכוניים וקלים לתחזוקה

מומלץ להכניס צבע באמצעות צמחיית עלים ופרחים גדושה שלא דורשת הרבה תחזוקה וטיפול. יש שיחים וצמחים רבים שמתפרשים ומספקים הרבה צבעוניות בעוד שמאוד קל לגדל ולתחזק אותם – כמו "בולבין שיחני" – צמח שזקוק לשמש מלאה, הוא לא אוהב הרבה מים לכן נחשב לחסכוני ויש לו פריחה ארוכה שמתחילה כבר באביב עד סוף הקיץ. גם ה- "מרווה אינדיגו" צמח ים תיכוני סתגלני לשתילה, גם במקום שיש בו חצי צל וחצי שמש מלאה. לא זקוק להרבה מים ודורש מעט מאוד תחזוקה.

עיצוב גינה חסכונית במים

עיצוב גינה חסכונית במים

9. בחרו בצמחים עם תמורה נוספת

כדאי לנצל את ההזדמנות בגידול צמחייה לצרכים שלכם. לפרחים רבים יש סגולות כמו פרחים שמסייעים בדחיית יתושים, שמסייעים במיזוג החלל, צמחים שמרפאים פצעים, פרחים שמניבים פרי למאכל, פרחים שמותירים ריחות משכרים וכולי.

10. נצלו את הגינה לבישולים שלכם

באותה נשימה בהקשר לניצול המרבי של הגינה והמגמה בחזרה לטבע – בחרו בצמחייה שתוכלו לנצל אותה גם בבישול שלכם. צמחי תבלין רבים יוכלו לגדול אצלכם בגינה – מרווה, רוזמרין, טימין, נענע, בזיליקום לואיזה ועוד. כל אלה יהיו שימושיים מדי יום בכל תבשיל או משקה שתכינו.

מטבחי חוץ בגינה המודרנית

מטבחי חוץ בגינה המודרנית

11. שולחן אש – Firefit

ונסיים בטרנד אחרון שהוא בעיקר רלוונטי לחורף, אולם הופך את הגינה ללוהטת במיוחד והכוונה לשולחן אש – Firefit, שהפירוש הישיר שלו הינו – "בור אש". מדובר בסוג של מדורת עצים מקובעת, שלמעשה מחליפה את מעגל האבנים שכולנו מכירים. בור האש מאורגן ומעוצב הרבה יותר ממדורה פשוטה ומהווה מקום קסום להתקבצות סביבו. שולחנות האש הללו מעניקים לחצר הבית מראה מסוגנן ואקסקלוסיבי, הם יוצרים אווירה חמימה ומקורית מה שהופך את כל חווית האירוח לבלתי נשכחת.

שולחן אש מעץ -גנץ

שולחן אש מעץ -גנץ