הקמת גינה היא למעשה השלב האחרון של תהליך הכולל את תכנון ועיצוב הגינה והנוף. חשוב מאד להקדיש זמן, מחשבה ותשומת לב לתכנון נכון של הקמת הגינה – כולל כל הפרטים הקטנים –
סוג האדמה שנעשה בה שימוש, סוגי הצמחים, סוגי הפרחים,  העצים או השיחים שרוצים לשתול בגינה ושילוב נכון ומושכל של ריהוט גינה, מרפסת לישיבה, בניית פרגולה, הקמת גדר או בריכת נוי. כאשר מבצעים את כל השלבים המקדימים כפי שצריך אין ספק שהגינה שתתקבל גם תענה על הציפיות של הלקוח וגם תהווה ריאה ירוקה של הבית והחצר. השאלה הנשאלת לא פעם היא – מתי מומלץ להקים את הגינה – לאחר הקמת הבית, במקביל אליו או קודם לכן. את התשובה ננמק במאמר לפניכם.

הקמת גינה עם ריצוף אבן בלו סטון

הקמת גינה עם ריצוף אבן בלו סטון

עיצוב גינה במרפסת

אנשים רבים לא מודעים לעובדה שהכי ראוי יהיה להתחיל את כל תהליך עיצוב הגינה במקביל לזמן בו עוסקים גם בעיצוב ותכנון פנים הבית כולו. בזמן ששני התהליכים הללו יבוצעו במקביל – קיימת התחשבות זה בזה ובמקרים רבים ניתן גם לשלב בין סגנון העיצוב שבבית לבין זה שקיים במרפסת או בגינה, מה שייצור אחידות עיצובית וקו אחיד של סגנון שמקשר בין כל החלקים של הבית. מי שמתגורר בבית ישמח שההעדפות והרצונות שלו בנושא העיצוב יבואו לידי ביטוי גם בתוך פנים בית וגם באזור החיצוני. כמו כן, גם תכנון כל העלויות יגיע בשלב זה וקיימת חשיבות גדולה לתכנון נכון על מנת שלא תגיעו ליום הקמת גינה לאחר שכל התקציב שהיה לכם נגמר על אלמנטים אחרים שיש להם זיקה לתכנון ועיצוב פנים הבית, והתוצאה תהייה שהבית נראה מדוגם ומעוצב למשעי, אולם הגינה שלכם דלילה ומוזנחת, בהיעדר קו עיצובי ונראית כמו חלק נפרד מהבית – והכל בגין שיקולי תקציב לא מאוזנים.

אחידות עיצובית

אחד הדברים היותר משמעותיים שיש לשים לב בתכנון גינה זה להצליח ליצור הרמוניה עיצובית עם פנים חלל הבית. עיצוב החלל של הבית וודאי יהיה ברור לכם מראש. לאחר סיוע של איש מקצוע אתם כבר כנראה יודעים כיצד תרצו לעצב את חלל הבית שלכם, אילו חיפויים יהיו על הקירות ואיזה סוג של ריצוף יהיה במטבח, באמבטיה ובחדרים – רצפות מאבן, קרמיקה, פרקט, או שילוב שלהם. למעשה כל פריט ודבר, יקבל תשומת לב מלאה ומעוצבת. אולם, בכל הנוגע לחלל הגינה לא תמיד נדע כיצד ואיך להתחיל ועל מה לשים את הדגש. על כן, מה שבעיקר נכון יהיה להבין שהמתאר הכללי אמור להתכתב עם כל חלל החוץ. אז כיצד עושים זאת? על ידי התאמה בין החיפויים, הגוונים וכל יתר האלמנטים. לדוגמא, יש לעצב את היציאה לכיוון הגינה כהמשך ישיר של הבית באמצעות ריצוף חוץ מאותו הסוג או לפחות ריצוף תואם, על ידי אותם גוונים או אלמנטים דקורטיביים ובהתאמה של כל הסגנון העיצובי. היה ובחרתם סגנון כפרי בחלל הבית כך גם תעצבו את הגינה שלכם באמצעות שלל האלמנטים שהיא מכילה בתוכה כמו מערכת ישיבה כפרית, צמחייה צבעונית וכדומה.

תכנון גינה

התחשבות בתשתיות

אחד השיקולים החשובים שיש לקחת בהקמת גינה זה הצורך בהצבת תשתיות של מערכת ניקוז, של מערכת השקיה, תשתיות שקשורות לבריכת שחיה וכן הלאה. כל אלה יאלצו לא פעם הרמה של כל הקרקעית של הגינה, חפירה של בור כדי להציב תשתיות של בריכה או פרגולה, סיוע בכלי מנוע מסיבים ועבודה סיזיפית שתארך לכל הפחות חודש ימים  – מה שייצור הרבה לכלוך ופסולת שעלולים בקלות לחדור למרחב של הבית ולגרום ללכלוך רב ולעיתים אף לנזק. על מנת להימנע מתרחיש מסוג זה, מוטב לבצע את התשתיות של הגינה במקביל לתשתיות של פנים הבית ולהצליח לעבוד בצורה הרבה יותר אפקטיבית ומשוכלת. כמו כן, בזמן שבונים במקביל את הבית ואת החצר יש הרבה טעויות שאפשר להימנע מהם במידה ועושים כל הקמה בנפרד, מאחר שהקמה במקביל תיצור סינרגיה עיצובית ויעילה, ובצרה הזו הבית והגינה יהוו מקשה הומוגנית אחת.

הכניסו איש מקצוע לתמונה

כדי למנוע טעויות ובזבוז של כסף, מומלץ שכל תהליך הקמת גינה יילווה בעזרה ובסיוע של איש מקצוע מתחום הקמה ועיצוב גינות.כך אפשר יהיה לקבל מענה עבור כל שאלה, נושא או תהייה, שקשורים בווידוא שהגינה המתהווה עומדת בסטנדרטים שאתם הצבתם, בתקציב שהקצבתם לטובת הקמת הגינה וכן גם במעקב צמוד אחר כל שלב ושלב מתן טיפים שיכולים לחסוך לכם רבות. בין שלבים אלה ניתן למנות את הכנת השטח שבו תוקם הגינה ,הכנת התשתית של מערכת ההשקיה, רכישה של סוג קרקע מתאים והנחה שלו במקום ובצורה היעילה ביותר, טיפול מקדים בטרם השתילה או הזריעה וכמובן פעולות הוספת הצמחייה עצמה.

תכנון הגינה טרם הקמתה

איש מקצוע הבקיא בתחום אשר מלווה את תהליך עיצוב הגינה מקרוב יוכל לתת הנחיות מדויקות כיצד יש לטפל בגינה על מנת שהיא תשיג את המטרות אשר לשמן הוקמה, הדרכה בנוגע לתחזוקה שוטפת של הגינה ונושאים נוספים וחשובים כמו השקיה נכונה, הרחקת מזיקים, טיפול בפרחים, צמחים ועשבים שוטים, התאמה של צמחייה על פי עונות השנה וכמובן ניצול של פירות או ירקות הגדלים בגינה והנאה מהם.

רוצים להקים את גינת חלומותיכם?- פנו אלינו, לאמנות הגינה הקסומה.